| Nextone a întrebat:

Sunt intr-o situatie complicata si am nevoie de sfaturi! Am 18 ani, am avut o relatie cu un baiat aproape 3 ani, nu pot zice ca am fost foarte fericita cel putin spre finalul relatiei numai suferinta., nu ieseam nicaieri impreuna... el si-a facut niste prieteni m-a inselat cu o femeie de 25 de ani si ne-am despartit din septembrie.In acest timp eu am iesit cu prietenii, intr-o seara in club el era cu ea si a si plecat cu ea lasandu-ma pe mine acolo fara nici o remuscare.Am suferit! Ok, am trecut peste m-am distrat, m-am mai sarutat cu diversi baieti la cate o petrecere dar nimic mai mult el a aflat si nu i-a convenit, a zis ca vrea sa aiba grija de mine sa nu ajung o cu...va,oricum nu o faceam cu nimeni.Usor,usor ne-am apropiat din nou si ne-am impacat.Prima saptamana a fost bine dupaceea iar stres"sa nu stai mai mult de ora X" de iesit undeva nu iesim nicaieri ca cica el nu are masina si iasa doar cu baietii.Aseara m-a sunat un baiat cu care am avut tangente cat timp am fost despartita de prietenul meu sa imi zica sa am grija cu el(iubitul meu) ca daca m-a inselat odata o va face si a 2a oara ca s-a culcat cu fosta nevasta a lu'angrye vorba de femeia aia de 25 de ani), ca el e nimeni ca nu trebuie sa tin cont de parerea lui dar nu vrea ca eu sa sufar iar din cauza lui, ca daca eu ii zic lui ca sunt fericita cu actualul prieten ma lasa in pace dar imi zice de acum ca tot eu o sa sufar.Nu stiu ce sa mai fac, cu prietenul meu ma cert cam de des. Un sfat! si va multumesc pentru rabdare.

Răspuns Câştigător
| Viviluka a răspuns:

Of scumpa mea linisteste-te! Nu stiu mai iubita nici de unde sa incep iti dau sfaturi ca la o sora tinand cont de ceea ce ai scris este foarte serios.

Asa este prietenul tau sau fostul ce o fii are dreptate te-a inselat odata o va face si a doua oara. El presupun ca e mai mare ( baiatul asta cu care esti tu si te-a inselat ). Iti dai seama si tu s-a culcat cu o femeie maritata. Nu e de tine. El stii ce face acum? Nu te lasa pe tine sa ajungi o cu...va ca sa faca sti ce? " Ma duc ma culc cu panarame si apoi vin acasa ca am o proasta ( scuze ca iti zic asa dar ei asa gandesc ) care sta si ma asteapta "
Nu a pus stapanire pe tine da? Iesi cu cine vrei cand vrei faci ce vrei da? Nu e el nici maicata si nici taicatu sa iti spuna ce sa faci si chiar nici ei nu au dreptu ESTI MAJORA!
Mi-e mie cam frica ca baiatul asta sa nu vrea altceva de la tine.
Nu cred ca ai vrea sa faci vreo prostie pentru ca din cate ai zis nu stiu ce vrea baiatul asta de la tine. Certuri dese nu ajuta la nimic.

Uite cum facem hai sa zicem ca de fiecare data cand te certi cu el bati un cui intr-o bucata de lemn. El te intreaba ce sunt cu toate cuiele. Tu ii zici ca ai batut cate un cui defiecare data cand v-ati certat. Si el v-a incerca sa repare. Si ii zici : " de fiecare data cand te porti frumos si imi place de tine scot un cui ". El incepe sa se poarte frumos si tu scoti cate un cui da? Ajungi odata sa le scoti pe toate. El iti zice ca a scos toate cuiele. Da dar semnele au ramas tot acolo.

Deci indiferent de ce se intampla semnele raman tiparite in inima ta!

Daca mai ai nevoie de ceva lasa un mesaj cu id tau te pup si ai grija :*

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,daca il iubesti nu inseamna ca trebuie sa ierti orice si sa suferi, chiar nu se merita, ai fost 3 ani cu el,e ceva timp, dar esti tanara ai toata viata inainte, nu trebuie sa te opresti la unul singur care nu e in stare sa te faca fericita.Si eu am avut o relatie de 3 ani, am 18 ani,credeam ca fara el nu pot sta,ca nu pot trai fara el,ca nu gasesc altul mai bun,dar nu a fost asa,cu timpul mi-am dat seama ca mi-e mult mai bine fara el si ca baieti mai buni ca el exista o gramada si nu trebuie sa sufar,am trecut peste si acum mi-e mult mai bine,am intalnit un baiat minunat.
Din moment ce te-a inselat nu merita atentia ta,pentru ca a vazut ca tu l-ai iertat si e foarte posibil sa te insele din nou fiind convins ca l-ai iertat o data el crede ca asa vei face mereu si in plus zici ca mai mult va certati si nu te scoate niciunde mai mult e cu prietenii, e normal sa stea si cu prietenii, dar pers. iubita e pe primul loc si el se pare ca nu e asa interesat de tine si de fericirea ta incat sa te puna pe primul loc.Eu sincer cred ca e obisnuit cu tine,stie ca tii la el si primeste de la tine ce vrea, cand vrera, iertat e indiferent de situatie si profita din pacate de iubirea si bunatatea ta.Asta nu e treaba,ai si tu dreptul sa fii iubita,sa primesti atentia care ti se cuvine, sa fi respectata, nu inselata si lasata deoparte.Nici pe mine fostul nu ma scoatea niciunde, el iesea cu prietenii la distractii si eu stateam inchisa in casa asteptand un apel de la el si cand se satura de distractii atunci apela la fraiera de mine care era pentru el la orice ora, indiferent de situatie.In schimb baiatul cu care am fost dupa ce m-am despartit de el,isi facea timp pentru mine,imi acorda atentie si seara de seara ieseam impreuna, ne simteam minunat impreuna, atunci am vazut ce diferenta mare e si cum e intr-adevar sa ii pese cuiva de tine.Fi tare si renunta la el, nu e tarziu.

| superdorex a răspuns:

Buna, am citit cu atentie tot ce ai scris si m-au trecut fiori cand am vazut prin ce ai trecut! Deci totul are o limita sa stii daca relatia voastra a ajuns acolo in acel punct mort si voi ati sau mai bine zis vad ca ai incercat sa o resuscitati si tot nu merge eu iti zic sa abandonezi acest baiat care nu stie sa te aprecieze asa cum meriti! Daca el vede lucrurile doar prin prisma lui si doar cum ii convine lui e normal sa aveti disensiuni si certuri! Iar o vorba de-a noastra ne zice ca:,, Ciorba reincalzita, nu mai e buna"! Deci acum vad ca si in cazul tau e valabila! Fruntea sus tu meriti ceva mult mai bun, se vede ca esti o fata plina de calitati si o fata sensibila si nu se cade sa suferi din cauza egoismului lui! Trebuie sa ai incredere in tine si sa iei de la capat si vei vedea ca va apare si acel Fat-Frumos calare pe un cal alb sa iti fure inima si sa te faca sa iubesti din nou! Eu iti tin pumnii si iti sunt alaturi! Multa bafta si te rog ai grija de tine da?

| kaylla a răspuns:

Draga mea, esti tanara, ai o viata inainte nu este singurul barbat din lume! Chiar daca v-ati iubit candva, el te-a inselat si te-a facut sa suferi! Un asemenea om nu merita a doua sansa! In general lupul isi schimba parul, dar naravul ba! Asa ca trebuie sa fii pregatita ca oricand se poate intampla sa te insele din nou si in mod sigur te va face sa suferi! Daca el prefera sa iasa doar cu prietenii lui nu si cu tine iti dai seama ca e ceva in neregula. Adica cu tine nu poate iesi ca n-are masina, dar cu aia de 25 de ani putea?! Gandeste-te bine daca poti trai cu un om care te controleaza tot timpul, care nu te face sa te simti cea mai frumoasa, care nu te scoate in oras si apoi ia o decizie dupa cum crezi ca e mai bine! Eu una nu l-as fi primit inapoi nici daca se punea in genunchi! Traieste-ti viata ca esti tanara si distreaza-te acum cat poti ca mai tarziu o sa ai si alte responsabilitati! Mult succes!

| Tiberius a răspuns:

Daca esti proasta impaca-te cu el.

| EnvyU a răspuns:

Prietenul tau e cu mult mai mare ca tine? daca da ...de ce? nu stii ca baietii astia mai mari doar se folosesc de fetele ca tine? tu vrei sa iti traiesti viata intr-o cusca mentala facuta de prietenul tau? nu conteaza ca ti la el, o sa iti treaca, nu trebuie sa suferi doar pentru ca ti la el. si da, daca te-a inselat odata se va intampla de mai multe ori. parerea mea este ca o sa suferi daca vei continua cu el.

| k1NNNdeR a răspuns:

Eu as zice sa te desparti de amandoi si sa cauti pe cineva cara sa nu te raneasca.

| asasin2011 a răspuns:

Eu as zice sa il lasi dracu sa iti faci un noi iubit

| George28 a răspuns:

Buna! Am fost si eu de cateva ori in aceeasi situatie:0 am iertat o data de doua ori chiar si a treaia oara dar pana cand? Aveam si eu orgoliu! Era singura fata? DOAMNE! sunt "N" fete urate/frumoase/dragute de care ma pot indragosti si traii fericit! De ce sa mai stai langa el? Ce motiv ai avea? Certuri, te-a inselat.are pretentii (vina la x acasa, ai grija cu cine te duci). Daca te vei desparti de el cat vei sta suparata? 1-2 luni sa zicem dar mai bine acum decat mai tarziu! Este vorba si de timpul petrecut impreuna.3 ani nu-i ca 2-3 zile este ceva dar cu timpul vei uita, vei trece peste si vei vedea ca cineva te asteapta si-ti va oferi ceva mai bun decat ai avut!winking Toate cele bune!