| Lorelo a întrebat:

Sunt lore si as vrea sa stiu si parerea altor persoane. Daca am terminat cu perioada menstruala in data de 25 Decembrie si am avut contact sexual neprotejat pana in data de 5 Ianuarie oare am rămas însărcinată? Mi-am făcut teste si nu a ieșit de cât negativ sad Noi chear ne dorim un copilaș

15 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sarmanul sot

| Loredana12031995 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Cum adică sărmanul soț? Noi ne dorim un copil happy care ii problema ta?

| bombonica22 a răspuns:

Normal cam pana in pe 2-3, pentru ca apoi ai fost in perioada fertila.Deci logic, mai bine ai folosi prezervtivul sau alte metode contraceptive decat sa stai cu frica.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bombonica22):

Iar ai luat-o pe "aratura".rolling on the floor Femeia isi doreste cu ardoare sa devina mama. Oare este chiar atat de greu sa intelegi?

| bombonica22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sa fie, treaba ei. Dar inainte sa faca asta mai ales neprotejat ar fi trebuit sa isi calculeze perioada in care este fertila. exista si aplicatie naiba.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bombonica22):

Bineinteles ca trebuie intretinute cat mai multe raporturi sexuale si neaparat numai neprotejate. Macar in perioada fertila ar fi indicat sa nu se limiteze la doar 2 contacte sexuale pe zi asa cum se recomanda in astfel de cazuri. Merita un efort in plus ca doar nu faci copii in fiecare luna. big grin

| bombonica22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Of of...cat ne,, certam'' zilnic laughing)

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ultima menstruatia a inceput prin 21-22 decembrie iar data de 25 decembrie reprezinta prima zi de dupa, se poate aprecia ca in cazul unui ciclu menstrual mediu perioada fertila sa fie situata in perioada inceputa in data de 31 dec.(01 ian.) si sa tina pana in data de 4-5 ianuarie. Prin intretinera a minim 2 contacte sexuale in fiecare zi finalizate cu ejaculare in vagin probabilitatea formarii unei sarcini in astfel de conditii ar trebui sa fie maxima. Doar in cazul unui ciclu menstrual mai lung de 30-31 de zile ovulatia se putea produce cu 3-4 zile intarziere, deci dupa intreruperea actelor sexuale si doar in aceste conditii nu ar putea lua nastere o sarcina. In acest moment este inutil sa se efectueze un test de sarcina deoarece este mult prea devreme si rezultatul va fi invariabil negativ. Testul pe baza urinei se poate efectua doar dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei. Un test pe baza analizei de sange se poate efectua incepand cu data de 15 ianuarie. Multa sanatate.

| Loredana12031995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult! la fel si ți-e happy

| Loredana12031995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult! La fel si ți-e happy

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex pana in 5 ianuarie, si ati prins si perioada fertila este posibil sa fi ramas gravida.

| sofisis a răspuns:

Normal ar fi sa faci sex neprotejat mereu daca voi "chiar" va doriti un bebe.
Oricum, testele facute au fost facute PREA DEVREME. Se fac dupa 21 de zile ca sa fie valabile.
De principiu exista sanse sa fii ramas in perioada asta.

| Loredana12031995 a răspuns:

Perioada in care am fost fertila a fost 1-6 ianuarie. Deci știu ca exista șanse sa fii rămas insarcinata. Chiar asta ne dorim! Dar mi-as dori sa știu mai repede dacă am rămas sau nu. Am cerut păreri nu critici happy mersi tuturor!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Loredana12031995):

Daca perioada fertila calculata a tinut pana in data de 6 ianuarie care a fost motivul, logica sa intrtineti raporturi sexuale asa cum afirmi in intrebare doar "pana in data de 5 ianuarie" in loc sa prelungiti cu o zi pana in data de 7 ianuarie, ca un fel de garantie in plus. Cel mai devreme se poate efectua un test de sarcina in data de 15-16 ianuarie printr-o analiza de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale.Este cel mai precis mod de a se determina existenta in organism a hormonului de sarcina hCG (produs doar de viitoarea placenta) si cu rezultat garantat in proportie de peste 98%. Analiza costa in jur de 35-40 de lei, rezultatul se obtine in 24 de ore, este neinterpretabil deci nu necesita efectuarea unui al 2-lea test de confirmare/control.

| Loredana12031995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ei bine ne-am oprit deoarece a trebuit sa plec din țara sad mersi mult! happy