| mihuk a întrebat:

sunt Mihaela si am facut sex protejat cu prietenul meu dar fara sa ne dam seama s-a spart prezervativul si a ejaculat in mine, pot ramane insarcinata? prima zi a ciclului a fost 19 iunie si ultima 24 iunie, ciclul meu e neregulat

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ne-ai spus cand a avut loc contactul sexual. Daca s-a intamplat in ultimele 4 zile, atunci riscul de sarcina este maxim, fiindca esti in perioada cea mai fertila. Cauta maine un cabinet ginecologic deschis si du-te pentru consultatie in vederea eventualitatii de a lua pilula de a doua zi (daca au trecut mai putin de 48 de ore de la contact).
Pentru un test de sarcina sigur va trebui sa astepti 21 de zile de la contactul sexual.

| buburuzAndreea a răspuns:

Ca sa fii mai sigura cumpara-ti un test de sarcina. Sau doua, ca pot da si rezultate gresite uneori.

Metoda calendarului nu prea e sigura, deci nu te poti baza pe asta.

Pe viitor mai bine incerci prezervative mai sigure, ca Durex extra safe. Poate nu se mai rup.

Sper sa fie bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai omis ce era mai important: data când ai avut contactul cu pricina.
Nu putem știi mai mult de atât.
Un test de sarcină după 7 zile de la contact.
Folosește prezervative bune: Loveplus, Durex, nu cele rusești.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai putea fi insarcinata, dar ar fi mai bine sa-ti faci un test sau un consult la ginecolog deoarece trebuie sa ti cont de zilele de ovulatie. acestea sunt intre 9 si 16 zile inaintea primei zile de ciclu in functie de zilele de menstruatie. mai pe intelesul tuturor de la prima zi de ciclu iti numeri in functie de cum ai tu intre 9 si 16 zile inapoi si vei afla cele 5 zile fertile adica atunci cand ai putea remane gravida. daca nu sti sati calculezi intre pe google si dai la cautare calculare ovulatiei si dai la prima care tia aparut ( ovulatia si calcularea ovulatiei ), mergi mai in jos pe pagina si pe parte stanga (um stai cu fata la monitor) cauti LINK-URI UTILE si apesi la ovulatia si calculul ovulatiei. Trebuie sati introduci prima zi de la ultimul ciclu si mai jos nr de zile de la o menstruatie la alta( daca nu au fost la fel iti socotesti cu aproximatie pe ultimele 6 luni sau un an si vei zjunge totusi la un vot luat de tine). dupa ce itiai introdus toate datele care ti se cer dai sati calculeze si iti va aparea ovulatia si zilele fertile iar atunci iti vei da seama daca ati facut-o in zilele indicate sau nu, daca ai posibilitatea sa fi insarcinata sau nu. daca vrei sati calculezi sa vezi cand ar fi fost conceput bebelul tot pe aceeasi pagina si tot acolo unde ti-am zis dar nu intri la ovulatia si calcularea ovulatiei ci mai jos cu un rand la "cand vine barza?". la ambele ai de introdus niste date despre tine si iti va da un rezultat de 90 % ok deoarece eu sunt gravida si eu stiam cand pot sa raman insarcinata si mi-am calculat sa vad daca este bun acest "calculator" si exact asa mia arata si saptamanile pe care le am. multa bafta si sa iti dea rezultatul care til doresti si alta data grija mai mare daca nu va doriti bebei happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| lamai a răspuns:

Dupa mici calcule tu erai chiar la mijlocul perioadei rosii
intre 29 si 8 iulie este perioada rosie

fii atenta pe viitor si du-te la un consilier de familie sa aflii "calendarul"
eu nu ti-l spun happy

| lamai a răspuns:

Buna,
Ca sa fii 99% sigura ca nu ramai insarcinata poti folosi pilula de a 2-a zi.
Eu am cumparat de fiecare data POSTINOR iar farmaciile le elibereaza fara reteta. Costa in jur de 50 ron.

La fetele care stiu ca au folosit pilula de a 2-a zi nu au avut reactii adverse.

Atentie, tu urmeaza sfatul farmacistului! Ce am scris mai sus este doar o indrumare.