| Katalist a întrebat:

Sunt noua pe aici, si am o problema care am tinut-o ascunsa in suflet pana acum si simt nevoia sa ma descarc.Deoarece anto depresivele nu isi mai fac deloc efectul
In primul rand sa ma prezint
Ma numesc Catalina fac 20 de ani in octombrie.
Am sufletul chinuit de o problema de cateva luni bune, si cer celor care au chef de misto sau raspunsuri prostesti mai bine sa se abtina.
Am avut o relatie de aproape 4 ani cu un baiat, in urma caruia ne-am despartit pe pretextul ca nu mai simte nimic pentru mine am stat in stari depresive mult timp si inca stau dar de vreo 4 luni cunosc o fata care are fizionomia unui baiat se imbraca, arata ca un baiat la prima vedere si eu am crezut ca e baiat si imi placea dar cand am auzit ca e fata sentimentul nu a incetat.
Nu stiu daca am devenit bisexuala deoarece inca sufar dupa fosta relatie dar 50% gandul meu este si la ea.Am vorbit pe mess telefon simt ca i face placere sa ma auda si cu toate ca stie ca o plac nu a dat inapoi sa sa se fereasca de mine din contra a zis ca imi admira curajul ca i-am recunoscut ca o plac.Nu cred ca se poate mai mult de atat intre noi deoarece nu ma vad in postura asta.Eu imi doresc o familie un sot 2 copii etc.
Dar stiu ca socul provocat de acea relatie m-a facut poate un pic sa-mi schimb orientarea sexuala.
Ce sa ma fac in aceasta privinta? inca sufar dupa fosta relatie dar in aceelas timp cand ma gandesc la ea zambesc.
Nu as accepta sa am alte preferinte dar nu-mi mai inteleg sufletul.
Am mare nevoie de un raspuns simt ca innebunesc

17 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Este posibil sa fi devenit bisexuala, intr-adevar, insa ma indoiesc ca ea nu ar fi gay (lesbi) deoarece modul incare se imbraca spune foarte multe despre persoana ei. Este posibil ca ea sa nu-si fi descoperit orientarea sexuala inca. Poti face un test, daca vrei. Intreab-o intr-o zi: "Ce iti place mai mult, un cal sau o masina? ". Daca alege calul este ok, daca alege masina sunt sanse de 90% sa fie gay (este un principiu freudian pe care nu am sa-l explic acum, il gasesti pe net daca te intereseaza).

Revenind la discutia de baza, probabil nu ai stiut cum sa il mentii atras de tine, probabil a aparut monotonia in relatia voastra sau era ceva ce lui ii lipseai, tu nu ai realizat si nu i-ai oferit. Sunt multe posibilitati pentru care relatia voastra a esuat dupa 4 ani. Nu ai de ce sa iti faci griji deoarece baieti mai sunt multi.

In primul rand eu zic sa te hotarasti daca vrei sa ai o relatie cu fata aia sau nu. Daca vrei sa ai o relatie cu ea... aici nu te pot ajuta deoarece ma pricep la relatiile interumane, la relatiile de dragoste intre sexe opuse, insa nu si la relatiile de dragoste intre doua persoane de acelasi fel, cu atat mai putin la fete.

Daca totusi nu vrei sa ai o relatie cu ea si vrei sa revii la "normal" (din punct de vedere al orientarii sexuale vorbesc), atunci sfatul meu este sa te linistesti, sa inveti sa nu iti mai pese de nimic, cu atat mai putin de fostul prieten si sa inveti sa profiti de tinerete. Ai 20 de ani, esti tanara, esti frumoasa, baieti... mai sunt doar cateva milioane care sunt solo si ma indoiesc ca iti trebuie mai multi. Oricum lui nu ii va pasa de faptul ca tu esti depresiva, ca plangi non-stop sau chestii de genul asta, asa ca tie de ce ti-ar pasa de el? Iesi pe afara cu prietenii, cu prietenele si distreaza-te cat poti tu de mult pentru viata merge mai departe indiferent daca iti place sau nu si ma indoiesc ca vrei ca mai tarziu sa regreti ca ti-ai irosit tineretea degeaba cu el.

Be smart, take care and have fun.winking

| Ea12345 a răspuns:

Problema ta este atat de complicata, incat numai ajutorul specializat iti poate fi de folos acum. Sper doar sa fii fericita.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna păcat că si a bătut joc de tine acel băiat. Cît timp ai luat antidepresive? Nu te lăsa pradă disperării, stiu e ușor de zis, dar greu de făcut, tu trebuie să găsești pe cineva un băiat care să te iubească, si să te respecte, si să te inteleagă, tu acum esti si confuză nu stii ce vrei, suferi si după băiatul acela dar i ti place si fata asta, o relatie intr e persoane de acelasi sex nu este o relatie normală, tu i ti doresti un soț, și 2 copii. Acum tu trebuie să i ei o decizie radicală adică, să nu te m ai gîndesti nici la băiatul acela, dar nici cu fata aceea nu poti face o familie.

| sweetys a răspuns:

Nimeni de pe acest site nu este in masura sa-ti dea un sfat decat sa discuti cu un psiholog, el este cel mai in masura sa te ajute sa scapi de acele sentimente si acea depresie.

| Oana92 a răspuns:

Parerea mea (din ce povestesti bineinteles, pentru cel mai bun raspuns e nevoie de mai multe informatii) e ca tu te-ai agatat de aceasta persoana din cauza problemelor tale. Iti ofera atentie si un gen de siguranta, te intelege si e normal sa ai anumite sentimente pentru ea. Eu cred ca ar trebui mai intai sa iti faci ordine in viata, sa mergi la terapie ca sa poti scapa de depresie si abia apoi sa vezi ce si cum in legatura cu respectiva persoana si cu oricare alta va apararea. E foarte probabil ca ceea ce simti sa se datoreze doar faptului ca ea e alaturi de tine acum cand ai atatea probleme.

| grab a răspuns:

Buna,

Psihiatrul care ti-a dat medicatia era o recomandare sau ai intrat in cabinetul cum intru eu cand cumpar tigari pentru tataia -nu imi pasa, ieftin sa fie!-?

In alta ordine de idei, da ai fost o victima si inca esti a unei deceptii sentimentale care te-a dereglat afectiv.

Situatia nu este disperata si lupta inca nu e pierduta, nu ai de ce sa nutresti ganduri negre si nici a innebuni nu reprezinta un pas viitor.

Un psiholog nu te va face bine in 10 minute, doar iti va arata colturile mai intunecate ale gandirii tale cu "lanterna" pregatirii lui cam in 2-3 luni! Fii sigura ca te va ajuta enorm, dar adevaratul remediu vine tot de la tine, trebuie sa inveti sa traiesti din nou cu prieteni, SPORT!, distractie, alti parteneri si multa incredere in familie, desi paradoxal nu familia te vindeca de depresie ci numai un prieten adevarat si vorbele lui impartiale. Familia te ajuta sa nu mori, asta clar!

Spune-ne ce diagnostic ti-a pus si ce pastile iei pentru ca nu te joci cu astea, daca le-ai intrerupt de capul tau ai sanse mari la un pat in balamuc 3 saptamani si vei intra din ce in ce mai adanc in cercul asta vicios.
Spune-ne daca te-ai gandit la psiholog, spune-ne ce pozitie au ai tai relativ la retalia cu individa asta noua?

Succes!
Suntem aici ca sa te ajutam, esti tanara si ai potential, doar ca e putina umbra pe strada ta! happy

| Cristiann25 a răspuns:

Te-a facut pe naiba sa iti schimbi orientarea sexuala asta e doar in capul tau de "nebuna"! De ce zic nebuna? Pentru ca tocmai eu am un vecin care a innebunit pe la 18 ani din cauza asta:l-a parasit iubita! Cu orice tratament etc nu-si mai revine! Mai bine decat sa ajungi asa gaseste-ti alt iubit si incearca sa fii tu cea dinainte nu sa fii o epava! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm.Inteleg prin ce treci. Poti sta linistita in privinta orientarii sexuale.Nu cred ca ai alta orientare in afara de cea hetero.Ce ai spus tu, se intampla datorita aspectului fizic care iti aduce aminte de el.Respira adanc, lasa gandurile sa zboare, traieste-ti viata, invata sa nu depinzi de alte persoane pentru a fi fericita.Toate trec intr-un final si crede-ma asa e! Totul tine de timp. Daca ai rabdare va veni momentul cand vei intalni un baiat/tip, cum vrei tu sa ii spui care iti va lua ochii.Totul tine de rabdare, am zis! Be strong please! happy

| HaLoGeNNN a răspuns:

Du-te la pshiholog

| BSwwatch a răspuns:

Cred ca nu ai facut nimic ca sa uiti persoana respectiva si cu timpul da devenit obsesie,nu este traziu,incerca sa nu mai asociezi pesoanele,lucrurile cu respectiva persoana,trebuie sa-ti impui ca nu nu iti face bine cand vine vorba de acea persoana ci rau,trebuie sa ai puterea sa o iei de la capat,o noua relatie,uite vad ca ai chiar si un plan,vrei sa te casatoresti ba chiar ti-ai dotri doi copii,bravo,pina aici perfect,cum crezi ca dorinta ta se va implinii daca tu stai si plangi dupa trecut,lasa antidepresivele ca ai omorat creierul ala,nimeni nu te poate ajuta la fel de bine cum ai putea face tu,degeaba iti vor vorbi prietenii,apropiatii,degeaba tastam noi aici daca tu in mintea ta nu faci nimic,totul depinde de tine!,Nu judec persoanele care au o diferita orientare sexuala,pentru ca de obicei la baza acestor schimbari,orientari,sta o drama, o drama mai mult s-au mai putin inteleasa, iar faptul ca tu te vezi mireasa, cu un sot, doi copii nu ma face sa cred ca o relatie lesby ti-ar aduce aceste impliniri eventula sa devi bisesual, in fine...problema ce-a mare este ca trebuie sa lupti cu aceasta problema legata de fostul, sper sa-ti vezi durerea din suflet si sper sa recapeti controlul!

| dreamgirl94 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la un psiholog, ai trecut printr-o trauma totusi...nu e bine sa incerci sa treci singura peste.cauta ajutorwinking
si cat despre orientarea ta sexuala, eu am avut o prietena ce dupa un viol a devenit lesbiana..adica nu mai suporta efectiv sa fie cu baieti asa ca s-a gandit sa si schimbe orientarea si sincer, e fericita acum alaturi de o tipa ce o iubeste enorm happy
poate e un lucru bun ce s-a intamplat.ti-am zis, cauta un psiholog iar el/ea te va ajuta sa ti pui gandurile in ordine:* sper ca te-am ajutat si mi pare rau de faza cu prietenul tau sad

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dreamgirl94):

Si tu crezi că acest lucru este normal? Ca o fată să fie îndrăgostită de altă fată? Filmele netul si lumea vă spală creierul.

| dreamgirl94 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da,este foarte normal..ar trebui sa studiezi medicina sa vezi ca a fi gay sau lesbiana este datorita unor hormoni.eu una sunt bisexuala si sincer pe nimeni nu a deranjat asta, e drept, acum stau cu un baiat dar am avut si eu episoadele mele gay, e vorba de a te cunoaste pe tine insuti.

| UngUrU777 a răspuns:

WoW! Viata ta e data peste cap! Nu esti bisexuala doar dezorientata! Inima ta nu mmai jude cum trebuie, e doar o atractie crede-ma am fost in locul tau rolling on the floor)) si eu cfedeam ca-s bisexual doar pentru ca imi placea cum arata un baiat, eu am 18 ani nu sunt departe de varsta ta deci gandim aproape la fel! Linistestete o vreme si vb cu cineva deschis care sa te inteleaga! Daca vrei poti vorbi cu mine! Uite un id : bogdanutsu01 sper ca te vei calma si vei vedea ca esti o persoana normala! Ai nevoie de atentie happy

| Alisse a răspuns:

Consider ca simplul fapt pentru care te mai gandesti la fosta relatie este pentru ca in acei 4 ani s-a legat o conexiune intre voi si e greu sa renunti la greu poate si vin cauza obisnuintei...inca nu poti sa stai o persoana caruia i s-au schimbat sentimentele fata de tine, deci eu te sfatuiesc sa renunti la fel chiar daca e greu la inceput. Totul are un sfarsit...in privinta cu aceea fata eu zic in primul rand sa legati o relatie de prietenie pe parcurs se va lamuri si ce asteptari aveti una de la alta. In legatura cu copii si sot nu stiu ce sa-ti spun dar conteaza sa fi fericita!

| ccm1amy a răspuns:

Nu totul se rezolvă cu antidepresive. Trebuie să consulţi un psiholog. Să nu iţi fie teama! Este normal ca după o relaţie in care tu te-ai implicat foarte mult să ai schimbări de atitudine, de comportament. Fii tare, totul se poate rezolva.
P.S. UITĂ DE ANTIDEPRESIVE!

| Mariana_Alexandra_1997_tWRx a răspuns:

Buna :3, nu te speria daca placi o fata thinking sau poate un travestit daca ai zis ca se imbraca ca un baiat si e fata si eu sunt bisexuala si am un *prieten* care vrea sa isi schimbe sexul, nu e nimic rau in a iubi o fata... si relatia cu fostul uit-o, daca te iubea, daca tinea cu adevarat la tine cum sigur zicea ca te iubeste etc etc acum era cu tine si nu te facea sa suferi...
Sper ca am fost de ajutor :3