| Lyndsey a întrebat:

Am cam inceput sa ma las batuta si nu syiu de ce. Imi place de mult timp de un baiat care are o alta religie( eu sunt ortodoxa, iar el penticostal ). El nu da semne ca ma place, iar eu nu-i dau lui. Cand il vad, sufletul imi zambeste si sunt fericita, cand nu... nu! M-am cam plictisit ca sa mai alerg eu dupa el, iar el sa nu faca nimic. Nu mi-ar placea sa am vreo relatie cu (alt/un) baiat, deoarece presupune prea multa "munca" in zadarm sa zic. Adica, eu, la varsta mea (15 ani ) mai bine invat sau dorm decat plimbari nocturne, saruturi, etc. Simt ca nu pot iubi un alt baiat in afara de el. Sunt atat de indiferenta in ultima vreme, incat "sufar". Am impresia ca sunt singura care gandeste asa. Vad foarte multe fete care se tot dau la baieti, umba dupa iubire si dragoste, iar eu raman tocilara.winking Oare e gresit? Vreau cateva sfaturi, daca se poate. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Pai daca tu nu i-ai dat niciun semn ca l-ai placea, nu vad cum ai alergat dupa el. Nu inteleg ce vrei tu de fapt, vrei sa fii cu baiatul asta sau vrei sa iti axezi timpul pe invatatura? Sa stii ca le poti impaca pe amandoua.
Daca vrei sa cunosti baiatul asta, incearca sa intri in vorba cu el, sa il cunosti, nu este nimic in neregula cu asta. Nu mai traim in vremea in care baietii trebuie mereu sa faca primul pas. Poate este mai timid sau poate nu este interesat de tine. Dar daca tu nu faci nimic ca sa afli care este motivul pentru care nu te baga in seama, vei ramane mereu in stadiul in care esti acum, pana nu iti va mai placea de el.
Nu este gresit sa vrei sa inveti, insa nici sa te inlaturi de la orice potentiala relatie. La 15 ani esti pregatita sa cunosti baieti si sa intri in lumea asta a relatiilor. Daca te inchizi in tine si te vei gandi numai la invatatura, iti va fi mult mai greu mai incolo, pe la 20 de ani, cand ceilalti sunt initiati in relatii si stiu cum sa procedeze, tie iti va fi mult mai greu sa gasesti pe cineva, daca in adolescenta nu ai avut nicio relatie. Nu spun sa lasi deoparte invatatura, insa incearca sa le impaci pe amandoua, invata, dar si distreaza-te.

| Lyndsey explică (pentru OoBunnyoO):

Cum crezi ca ar trebui sa intru in vorba cu el? Ce ar trebui sa vorbesc? Sunt si eu timida, dar si el putin. De exemplu ieri mergeam cu acelasi mijloc de transport si l-am surprins uitandu-se la mine de doua ori. Ce ar trebui sa fac? :"

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Lyndsey):

Daca sunteti in aceeasi clasa simplu sau ati facut cunostinta, poti merge la el aratand surprinsa ca nu stiai ca mergeti cu acelasi autobuz, il poti intreba in ce directie o ia.
Daca nu ati facut niciodata cunostinta, incearca sa faci rost de facebookul lui sau de un id de mess. Vorbeste cu el acolo, iar data viitoare cand va vedeti nu va mai fi asa ciudat sa intri in vorba cu el, daca ati vorbit cat de cat pe internet.