| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin speriata deoarece nu am intretinut relatii sexuale, inca sunt virgina, dar exista mici jocuri sexuale pe care eu si prietenul meu le intretinem si respectiv, acum 5 zile a ejaculat pe labiile mele si la ceva timp, intr-un interval de 5-10 minute s-a jucat cu degetele in mine. Precizez ca nu am avut stari de greata sau voma, dar in primele zile am fost balonata si constipata si imi simteam burta tare. Am luat niste pastile pentru balonare. Iar azi imi sinteam batai in burta ca si cum as fi avut o inima in cavitatea abdominala. M-am gandit ca poate e din cauza arterei aorte, deoarece stiu ca bataile fatului se simt abia in luna a 4-a a sarcinii. Menstruatia ar trebui sa imi vina maxim in 7 zile de acum, dar ciclul meu este neregulat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca aveti macar putina experienta si stiti despre ce vorbiti, nu vreau doar o parere ca sa ma aflu in treaba, pentru mine este serios. Are rost sa fiu speriata sau este doar o perioada in care nu ma simt eu bine mai ales din cauza ca gandesc prea mult? Ma intristeaza pentru ca invat foarte bine la scoala si vreau sa urmez o facultate buna in Bucuresti si stiu ca asta mi-ar strica viitorul. As fi dispusa sa fac un avort daca ar trebui, dar nici nu inteleg cum ar trebui sa decurga daca eu sunt virgina. Mi se pare complicat si aproape imposibil.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Starile de disconfort descrise de tine pot sa aiba cauze medicale sau psihice, dar in nici un caz nu se pot datora unei sarcini ipotetice/eventuale. Sunt necesare minim 10-14 zile pentru ca ovulul fecundat sa reuseasca sa se implanteze in endometru in urma procesului de nidatie.De asemenea pentru a se putea produce anumite simptome care pot fi caracteristice unei sarcini este obligatoriu necesar sa treaca minim 5-6 saptamani timp in care celula ou se va transforma intr-un embrion uman. In cazul in care ciclul tau menstrual este unul neregulat, deci iti poti stabili doar cu o relativa aproximare perioada fertila sau data ovulatiei este destul de greu daca nu chiar imposibil sa ti se dea un raspuns clar, concis dar mai ales corect. Din pacate nu se poateexclude posibilitatea instalarii unei sarcini insa probabilitatea este una extrem de mica sau altfel spus aproape imposibila.Multa sanatate.

| Gabriela19gg a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iti doresc si tie multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Gabriela19gg):

Am citit completarea ta ulterioara intrebarii initiale unde ai pomenit ca : Luna trecuta mi-a venit ciclul in data de 11 septembrie aproximativ, nu stiu exact. Stiam ca perioada fertila e cu 3 zile inainte sa imi vina si 3 zile dupa. Dar se poate sa ma insel. Trebuie sa stii ca informatiile tale sunt gresite si din acest motiv te informez ca teoretic se considera ca perioada de circa 5-7 zile de dinainte de menstruatie cat si perioada de 4-5 zile de dupa menstruatie este considerata ca fiind perioada cu fertilitate minima cand probabilitatea de a se forma si instala o sarcina este foarte mica si este de sub 5% in cazul unui ciclu menstrual mediu de 28 de zile. Ar trebui sa stii ca in cazul tau referindu-ne strict la actiualul ciclu menstrual, s-ar fi putut intampla ca perioada fertila sa fi fost cam intre zilele de 21-27 septembrie dar numai in cazul in care actualul ciclu va fi de 28 max. 30 de zile. De asemenea ai mai spus ca : "" Am discutat cu el legat de asta si mi-a spus ca nu ar trebui sa imi fac probleme si ca nu pot ramane insarcinata daca nu ma penetreaza adanc. Am incredere el si nu mi-ar face rau cu nimic pentru ca il cunosc."" Complet gresit si eronat ceea ce induce ideea ca nici el nu este informat in privinta modului in care poate lua nastere o fiinta omeneasca si procedand asa cum ti-a propus ti-ar provoca involuntar din nestiinta o mare problema. Pentru a exista chiar si o mica posibilitate de a fi fecundat ovulul de catre un spermatozoid, sperma nu trebuie sa fie ejaculata obligatoriu in profunzimea vaginului. Spermatozoizii vor reusi sa treaca din vagin in uter (este adevarat ca mai greu) indiferent de locul unde va "poposi" sperma, adica chiar la intrarea in vagin sau in fundul/profunzimea acesteia. Deoarece ai precizat ca ai un ciclu neregulat ar fi bine ca intotdeauna sa va protejati iar daca faceti petting acesta sa fie facut cu maxima responsabilitate. Multa sanatate.

| Gabriela19gg a răspuns (pentru corbulalbrosu):

M-ai ajutat mult cu sfaturile pe care mi le-ai adresat si iti multumesc! Sper ca totul sa fie bine.

| Gabriela19gg a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ah, am uitat sa precizez, himenul meu este total intact, poate e eronat ce spun acum, dar nu inteleg cum ar putea trece sperma in interior.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Gabriela19gg):

Himenul unei fete/femei virgine este prevazut din nastere cu una sau mai multe perforatii de dimensiuni foarte diferite, prin care se eliminata menstra in timpul menstruatiei.In cazuri foarte rare himenul poate fi neperforat si in acest caz se intervine chirurgical in vederea practicarii unei incizii in momentul aparitiei primei menstruatii. In concluzie se poate aprecia ca intamplator (in cazuri rare bineinteles), prin perforatia respectiva sa poata intra sperma din exterior in interiorul vaginului.Nu se poate exclude in totalitate o asemenea posibilitate. In pozele prezentate vei putea vedea mai multe tipuri de perforatii ale himenului : http://www.i-medic.ro/......-himenului

20 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Are rost, pentru că se pare că „jocul" s-a produs cam în jurul datei când ar fi trebuit să se producă ovulația. Stările pe care le ai nu ar trebui să aibă nimic de-a face cu o eventuală sarcină, dar nici nu înseamnă că asta ar fi imposibilă.
Așadar, recomand să faci o vizită ginecologului cât mai repede. Acesta poate pune diagnosticul de sarcină corect și mult mai repede decât un banal test de sarcină din farmacie.
Tot el te va lămuri în orice privință mai ai avea întrebări de pus.

| Emilian65 a răspuns:

Daca a ejaculat pe labii, este posibil ca o parte din sperma sa fi intrat in vagin si astfel sa te trezesti cu o sarcina nedorita.

| sofisis a răspuns:

Riscurile in jocurile acestea sunt foarte mari. Daca ejaculeaza direct pe organul tau sexual si nu ai grija maxima cum indepartezi sperma de acolo, ea poate intra si iti poate crea surprize cu ochi.
Dar, simptomele descrise de tine ACUM nu au absolut nimic de'a face cu o sarcina. Simptomele de sarcina apar la minim 4-5 saptamani de la data fecundarii ovulului.
Ai mare mare grija cu jocuri de genul asta.
Daca ramai insarcinata si esti virgina, iti taie medicul himenul, ce e asa greu de imaginat?

Mama uneia dintre prietenele mele de exemplu, a nascut-o fiind viirgina. A "dezvirginat-o" doctorul in sala de nasteri.

| Dorotheea21 a răspuns:

? :O
Esti inteligenta, si totusi permiti astfel de "jocuri"... tampite, ca altfel nu pot sa le numesc?
Cum se poate asa ceva? sad
Imi inchipui ca poate hai, tu nu stiai riscurile, dar mai e si DATORIA tampitului de "iubit" sa te protejeze, ca nu naste el, ci tu.
Si da, poti ramane insarcinata chiar virgina fiind, daca esti in perioada fertila, adica la ovulatie, iar asta numai tu poti sa o stii sigur.

| Gabriela19gg a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu se poate pune problema de permis, adica nu am pornit in gand cu ideea ca nu o sa il las sa faca ce ii place, ma simt bine alaturi de el, atata ca nu eram pregatita sa facem sex propriu-zis si nici nu am de gand sa fac asta pana nu intru macar la facultate. M-am gandit ca daca s-ar intampla ceva si ne-am desparti, asta m-ar distruge emotional si nu m-as mai putea concetra pe scoala. As vrea sa raman cu omul cu care ajung sa fac dragoste. Am discutat cu el legat de asta si mi-a spus ca nu ar trebui sa imi fac probleme si ca nu pot ramane insarcinata daca nu ma penetreaza adanc. Am incredere el si nu mi-ar face rau cu nimic pentru ca il cunosc. Am petrecut destul de mult timp impreuna cat sa se ajunga aici, altfel nu l-as fi lasat sa ma atinga. Nu sunt genul de persoana care s-ar lasa in bratele oricui. Doar ca m-am sperit cand am vazut ce se intampla cu mine, pentru ca nu am mai avut astfel de senzatii de discomfort si mereu am avut grija. Luna trecuta mi-a venit ciclul in data de 11 septembrie aproximativ, nu stiu exact. Stiam ca perioada fertila e cu 3 zile inainte sa imi vina si 3 zile dupa. Dar se poate sa ma insel. As avea chiar mai multa grija dupa experienta asta, nu vreau sa imi bat joc de corpul meu si sa dau viata acum unui copil pe care nu as putea sa il cresc pentru ca educatia e cea mai importanta pentru mine in momentul de fata.

| mihai69 a răspuns (pentru Gabriela19gg):

„mi-a spus ca nu ar trebui sa imi fac probleme si ca nu pot ramane insarcinata daca nu ma penetreaza adanc."
===
Nimic mai fals! un strop de spermă cazut pe labii, chiar la intrarea în vagin, e destul pentru ca un spermatozoid zglobiu să își facă datoria! Multă minte-ți mai trebuie, să crezi astfel de tâmpenii!
===
„Stiam ca perioada fertila e cu 3 zile inainte sa imi vina si 3 zile dupa. Dar se poate sa ma insel."
===
Nu „se poate", ci CU SIGURANȚĂ te înșeli. Continuă tot așa și vei fi o altă mamă „virgină" cât de curând.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Gabriela19gg):

Oricata incredere ai avea in el, ti-ar putea face rau din nestiinta pentru ca barbatii, si mai exact "iubitii", sunt cei mai prosti la capitolul "probleme sexuale" cand vine vorba de placerile lor.
Cea mai buna dovada este faptul ca tu in loc sa discuti cu "grijuliul", ai venit pe internet sa discuti problema ta cu niste straini.
Ah, stiu, nu am dreptate. Ce rea sunt... laughing
Esti inteligenta. Sa fi si putin mai dura, si iti va merge foarte bine, cu mult mai bine. happy

| Gabriela19gg a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mie imi place cum gandesti si iti dau dreptate. Motivul pentru care am ales sa discut aici e pentru ca la cat de imatur e el in legatura cu asta si, ca sa nu mai zic, ca la varsta asta, tot ce vrea e sa isi traiasca viata to the full, cred ca si-ar fi reprimat faptul ca sunt insarcinata si daca faceam sex fara prezervativ. Am incredere in el, dar nu atata de multa precum pare, am atat cat sa ne mearga relatia, nu cat sa o iau razna din cauza lui, nici mai mult, nici mai putin. Sunt o persoana destul de cerebrala si rationala chiar si atunci cand sunt indragostita si e prima oara cand m-am indragostit de cineva cu adevarat si el la fel. Am avut un moment de slabiciune, dar asta nu inseamna ca ma uit in gura lui. Il respect si cred ca ma iubeste cu adevarat, dar nu cred ca stie sa isi asume ceea ce face uneori pentru ca se lasa in voia placerii si a momentului. Dar oricum, sper ca lucrurile vor fi in regula in cele ce urmeaza. Te tin la curent daca te intereseaza. Si multumesc pentru compliment, si tu esti o persoana inteligenta. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor in 5 zile crezi ca deja i s-a format inima? Fereasca domnu' sa dai la medicina.

| Gabriela19gg a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, interepretarea ta este total iesita din contex, nu am precizat mai sus ca am o inima in burta, doar descriam simptomele pe care le prezinta organismul meu. Nu sunt doctor cat sa iti vorbesc inrtr-un limbaj medical adecvat, iar legat de facultatea pe care o voi urma, cred ca este mai putin important aspectul acesta in situatia de fata. Si te-as ruga sa-ti mai arunci o data privirea peste ce am scris, pentru ca am precizat putin mai jos ca bataile inimii fatului se simt abia in luna a 4-a a sarcinii. Starile pe care le-am intampinat pot fi la fel de bine semnele unui ulcer sau ale unei gastrite, dar nu am pregatirea necesara sa folosesc termeni medicali. Am venit aici pentru un raspuns coerent si valid, nu pentru sfaturi in viitoarea mea cariera, iar daca te linistete, o sa continui in domeniul roboticii si al programarii software. Si inca ceva, se face educatie sexuala in scoli? Ni s-a oferit posibilitatea de a ne informa? In plus, majoritatea parintilor nostri nici nu discuta cu copiii despre sex si metodele de contraceptie, poate de asta multi ajung in situatii critice.

| Gabriela19gg a răspuns:

Am 18 ani, Cristi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Gabriela19gg):

Sarut mina! Multi inainte, si multa sanatate.

| Gabriela19gg a răspuns:

Nu se poate pune problema de permis, adica nu am pornit in gand cu ideea ca nu o sa il las sa faca ce ii place, ma simt bine alaturi de el, atata ca nu eram pregatita sa facem sex propriu-zis si nici nu am de gand sa fac asta pana nu intru macar la facultate. M-am gandit ca daca s-ar intampla ceva si ne-am desparti, asta m-ar distruge emotional si nu m-as mai putea concetra pe scoala. As vrea sa raman cu omul cu care ajung sa fac dragoste. Am discutat cu el legat de asta si mi-a spus ca nu ar trebui sa imi fac probleme si ca nu pot ramane insarcinata daca nu ma penetreaza adanc. Am incredere el si nu mi-ar face rau cu nimic pentru ca il cunosc. Am petrecut destul de mult timp impreuna cat sa se ajunga aici, altfel nu l-as fi lasat sa ma atinga. Nu sunt genul de persoana care s-ar lasa in bratele oricui. Doar ca m-am sperit cand am vazut ce se intampla cu mine, pentru ca nu am mai avut astfel de senzatii de discomfort si mereu am avut grija. Luna trecuta mi-a venit ciclul in data de 11 septembrie aproximativ, nu stiu exact. Stiam ca perioada fertila e cu 3 zile inainte sa imi vina si 3 zile dupa. Dar se poate sa ma insel. As avea chiar mai multa grija dupa experienta asta, nu vreau sa imi bat joc de corpul meu si sa dau viata acum unui copil pe care nu as putea sa il cresc pentru ca educatia e cea mai importanta pentru mine in momentul de fata.