| anonim_4396 a întrebat:

sunt un pic nelinistita, am avut contact sexual cu prietenul meu neprotejat deoarece el mi-a zis ca atunci cand ii vine sa-si de-a drumul isi v-a da drumul pe un servetel de ex, asta a si facut, dar si-a dat dumul de 2 ori ultima data si intrebarea mea este ca desi el a sters sa zicem orice urma de sperma cu un servetel si apoi am continuat, exista riscul ca eu sa fi ramas insarcinata? in mine nu si-a dat drumul dar ma gandesc ca excitat fiind nu ar fi sters orice urma de sperma. voi ce parere aveti?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, un contact sexual neprotejat cu ejaculare afara are un risc de sarcina intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste femeia. Pentru a pastra acest risc mic pentru al doilea contact sexual, barbatul trebuei sa urineze (ca sa nu ramana sperma pe uretra) si sa se spele cu multa apa, stersul cu un servetel avand valoare zero. Asadar, daca doar s-a sters, poti fi sigura ca a ramas sperma si al doilea contact sexual se considera cu ejaculare (adica riscul este intre 5 si 99%, in functie de perioada ciclului menstrual in care te gasesti). Asadar, practic depinde strict de momentul contactului sexual, daca erai sau nu fertila, fiindca in vaginul tau a ajuns cu certitudine suficienta sperma.

| monyk a răspuns:

BUna,daca folositit aceasta metoda inainte de a incepe al doileae act sexual,e bine ca el sa se spele,ca se poate sa fi ramas sperma, chiar daca nu ramane pe sperma, poate ramane ...pe canal.Eu zic sa fiti mai atenti si daca faceti chestia asta,la al doilea act sexual,daca e unul dupa altul, sa folositi prezervativ, ca sunt sanse sa ramai insarcinata.

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Pai, sunt riscuri de 80% sa fii insarcinata. Eu te-as sfatui sa faci un test de sarcina deoarece, nu se stie daca el se stergea bine. Poate i`a mai ramas pe penis si. happy
Deci, cumpara un test de sarcina cel mai binewinking.

| briosicabriosel a răspuns:

Iti zic din propria'mi experienta... nu te juca eu am dat un bebe nevinovat afara sad eu sper sa nu fi si tu in postura asta ai grija

| Comeandtellmesomething a răspuns:

O sa ai un bebe

| *Lyttle.me* a răspuns:

Buna!
Pentru orice nelamurire mergi la farmacie, ia un test de sarcina si fa-l. Data viitoare sa ai contact sexual protejat pentru ca pe moment nu realizezi ce faci dar dupa aia iti vine mintea la loc.sau nu.
Mult noroc!

| Mihaela111 a răspuns:

E posibil sa fii insarcinata cel mai bine e sa iti faci un test de sarcina si sa te protejezi pe viitor

| Neagandalf a răspuns:

Da daca nu a avut rabdare si nu ati luat pauza vreo 5 minute sa-i vina tot tot se prea poate sa fi ramas.
Daca ati stat vreo 5 minute sa se stearga de tot sa iasa toata sperma nu ai ramas sigur.

| justme1221 a răspuns:

Pai e posibil ca sa nu ramai asa rapid insarcinata sfatul mau e sa faci un test de sarcina si data viitoare foloseste un prezervativ sau cel mai bine fii cuminte ca esti prea mica pentru asa ceva. cred

| Adinussa a răspuns:

Tu nu stii ca si lichidul preejaculator contine sperma?!

| ionutz_1767 a răspuns:

Pai da e o probabilitate de 70-80% sa fi ramas deoarece nu se poate sterge cu un servetel 100% si tot ramane o urma ceva si daca persoana respectiva are spermatozoizi buni...
Dar cel mai bine e sa folosesti prezervativwinking
Deci bafta si ai grija cu copii astia ca o sa-ti de-a o mare bataie de caplaughing
Ar trebui sa faci un test de sarcina si sa vezi care e raspunsultongue

| Gabitssaa a răspuns:

Iti recomand un test de sarcina urgent. Chiar daca ii incredere in el cand iti spune ca se sterge, totusi ar trebui sa folositi prezervativul. Eu chiar nu sunt de accord cu astfel de procedee. Prezervativul este un mod sigur de protectie.te pup. funda?

| AwesomeGirl a răspuns:

Ar fi trebuit sa se spele inainte sa incepeti iar...asta e parerea mea. putea fi ramas acolo putinsad

| acdc21 a răspuns:

Da, exista riscul sa ramai insarcinata. scuze dar mi se pare ca prietenul tau e cam inconstient daca face asta. data viitoare poate esti mai atenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles ca exista un risc destul de mare din moment ce ati continuat, se poate sa fi ramas vreo urma care sa duca la nasterea unei sarcini nedorite.

| actrita a răspuns:

Pentru babanuflorin1 id ul meu, catalina_c47,
si va multumesc tuturor pentru rasp, nu sunt mica, am 19 ani, si stiti si voi majoritatea ca dintr-o decizie proasta de e nu te proteja apar altele, sper sa fie ok,