| JoookkkeeeRRR a întrebat:

Buna T~P~U! Am ceva pe cap la care ma gandesc in continuare tocmai de cand am aflat ca o fosta colega a ramas singura, dupa despartirea de fostul care o inselase, asa ca mi-am facut curaj sa ii dau mesaj s-a schimbat cateva vorbe si nu am stat mult pe ganduri si am fost la ea acasa. Am stat cu ea de vorba apoi pana sa plece i-am propus sa iesim si am iesit zilele trecute cu ea pe afara, plimbandu-ne cu bicicleta, aproximativ 45 de minute. O conduc acasa, ne imbratisam si ne luam adio. Problema pe care o am este ca m-am indragostit de ea, chestia este ca nu stiu daca ma place sau nu, ca sa-i zic ca imi place, dar as vrea sa o fac sa se simta bine in prezenta mea si sa se simta in siguranta, cum o fac sa se ataseze de mine sa o apropii de mine?

Răspuns Apreciat de Editori
| VladSimionescu a răspuns:

Nu cred ca iti trebuie romane de dragoste ca sa faci ceea ce simti. Fii tu, uita-te la comportamentul ei, uita-te ce face cu mainile, parul, daca zambeste inocent, studiaz-o din cap pana-n picioare iar daca tu simtii ca este momentul, nu ezita. Posibil ca daca a trecut print-o despartire, un timp sa nu vrea o relatie prea rapid, depinde cum a afectat-o.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este ca nu trebuia sa te grabesti. Daca ai planuri de un viitor sigur cu ea, atunci continua relatia. Daca nu, atunci o sa va despartiti -pentru ca relatia nu va dura prea mult- si nu vei face decat sa o treci din nou printr-o alta suferinta. Poti baga mana in foc ca ea va fi sotia ta? Daca nu este asa, atunci sansele sa va despartiti sunt 99, 9%.
Repet: daca nu ai planuri de casatorie, daca nu sunteti amandoi pregatiti in totul pentru casatorie, atunci nu mai inmulti suferinta.

| Plato a răspuns:

In mod normal, daca tocmai s-a despartit din cauza ca a fost inselata, ar avea nevoie de o perioada de pauza, nu?

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Nu.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Ziceam doar.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Zici tu multe, dar de argumentat nu prea...

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Pai nu ti se pare normal? Adica poate inca sufera pentru relatia pierduta, sau din cauza tradarii suferite. Punandu-ma in locul ei, eu n-as avea chef dupa asemenea eveniment de un altul. E o parere personala, nu stiu ce vrei sa-ti argumentez. Mie imi suna logic, nu e ca si cum ti se termina bricheta si cumperi alta, e totusi altceva.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

E o varsta la care schimbi des partenerii si la care de obicei efectul"tradarilor" astea trece repede. Pe cat de mult "suferi", pe atat de repede iti trece. Daca nu actioneaza repede i-o ia altul inainte. Mai poate ajunge in asa zisul "friend zone" de unde nici dracu`nu il mai scoate. Un fel de fraier de serviciu.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Unde scrie cati ani au?

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Nu scrie, dar trebuie sa aiba pe undeva pe la 19-21 de ani maxim. In contextul asta, tipa fiind "fosta colega" trebuie sa fie tot pe acolo. Adica au inca o varsta la care nu prea se infiripa relatia aia "pe viata". Inca e vremea experimentelor.

| JoookkkeeeRRR explică (pentru Holiday):

23 mai exact, amandoi

| Lioana a răspuns:

Ai inceput bine pana acum. Fii prietenul ei deocamdata si nu te grabi sa ii faci avansuri. Poarta-te natural si fii alaturi de ea cat de mult poți. Iti vei da tu seama pe parcurs daca vrea si ea mai mult decat prietenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stând cu ea 45 de minute, tu ii oferi doar consolare sa nu se simta singura. In felul ãsta o sa ajungã iar la fostul. Vezi daca ea iti duce lipsa atunci inseamna ca tine la tine.