| anonimusanonimus70000 a întrebat:

Acum aproximativ o luna, eu si partenerul meu am avut contact sexual.Menționez ca prima data am făcut-o neprotejat, iar după ce a ejaculat(nu in mine), atunci a pus prezervativul.La 2 saptamani după contact, mi-a curs câteva picături de sânge foarte deschise la culoare(rozalii).
Menstruația trebuia sa îmi vina acum 6 zile.Azi am observat ca sângerez foarte puțin, cat sa murdareasca putin chilotul, dar sângele este de culoare maronie.Ma gândesc sa nu fi rămas,având si anumite simptome:vărsături,greata, câteodată simt ca frig iar după corpul meu se răcește brusc, ma imbalonez, urinez mai des.
Credeti ca am rămas având in vedere ca prezervativul a fost pus după ejaculare?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina. N-ai bani sa-l cumperi?

| anonimusanonimus70000 explică (pentru darrio2007):

Desigur ca il voi face! Am vrut sa stiu daca acestea pot fi simptome pentru o sarcina

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca actul sexual amintit de tine a fost intretinut dupa afirmatia ta : ''Buna TPU! Acum aproximativ o luna, eu si partenerul meu am avut contact sexual'' inseamna ca actul sexual amintit a fost intretinut cel mai probabil in jur de 18 pana in 20 Decembrie.
Daca data presupusa/preconizata de pornire a menstruatiei ar fi urmat sa se produca in 12 Ianuarie, in acest caz sexul amintit a fost intretinut cu circa 24-25 de zile inainte de presupusa data de terminare a ciclului menstrual adica cu circa 6-7 zile inainte de a incepe perioada fertila.
Acest rationament poate fi valabil doar in cazul in care ciclul menstrual este de tip regulat, insa se pare ca de fapt este vorba de un ciclul menstrual neregulat. Se poate aprecia ca adevaratul motiv al prelungirii ciclului se datoreaza dereglarilor hormonale si nicidecum din cauza ca ar putea exista o sarcina ipotetica. Slaba sangerarea care a inceput sa se manifeste, probabil face parte din menstruatia care urmeaza sa porneasca in zilele imediat urmatoare. In acest moment al ciclului menstrual este imposibil sa apara si sa existe ''simptome de sarcina'' astfel ca simptomele mentionate NU se datoreaza sarcinii si mai degraba sunt provocate de o posibila/probabila infectie urinara. Pentru linistea sufleteasca si a risipi ingrijorarea, poate fi efecuat un test de sarcina al carui rezultat este valid, valabil si corect, fiind facut in momentul optim. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acestea pot fi simptome pentru o sarcină.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu ți-a venit menstruația atunci e cazul să faci un test de sarcină, sau să mergi la ginecolog.