| maestrul123 a întrebat:

Buna,TPU! Am 14 ani, iar penisul meu inca nu a fost decalotat.In stare de erectie, 90% din capul penisului este afara, însă imi este frica sa trag puțin mai tare pentru a-l decalota in totalitate si nu stiu ce sa fac.
Imi puteti da niste sfaturi?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa-ti faci mai mult curaj si de fiecare data cand faci baie sau iti igienizezi penisul, sa incerci sa retragi incet incet, dar si progresiv pielea preputiului dupa ce a fost bine inmuiata de apa. Aceasta operatiune se efectueaza cu penisul aflat in stare flasca su cel mult in starea semierecta. Doar asa vei reusi sa largesti in timp diametrul deschiderii preputiului. Pentru inmuierea cat mai eficienta a pielii preputiului, se poate folosi una din urmatoarele creme/unguente : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%), ori crema NIVEA, cumparat din farmacie. Cu oricare din cremele amintite, se unge din belsug preputiului situat in zona glandului (capului) si dupa ce crema este absorbita in intregime de preputiu, se va masa energic si/sau se intinde cu cele 2 degete introduse prin deschidere sub preputiu in toate directiile, cu forta si incredere, pana la aparitia durerii, sau pana la limita suportabilitatii. Acest ''tratament'' se efectueaza de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Succes!

| maestrul123 explică (pentru corbulalbrosu):

Am reusit sa il decalotez, bine, nu sunt sigur ca va fi chiar 100% decalotat data viitoare când ma voi masturba, însă pot sa zic ca 99, 9% este decalotat.De aici încolo cred ca se va obișnui, iar cand voi avea erectie, va iesi tot capul de unul singur.

| maestrul123 explică (pentru corbulalbrosu):

Este vreo problema daca am facut decalotarea in stare de erectie, adică nu cred ca era 100% "sculat", dar era pe aproape?
Iar după ce am facut decalotarea, este adevarat ca 2-3 zile ma va ustura putin cand voi urina.

| Cineva797406016386 a răspuns:

Eu l-am decalotat tot de la 12 ani forțat și nu am pățit nimic mi-o rămas doar ață aia nesimțită

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cineva797406016386):

Fiindca iti lipsesc chiar si cele mai elementare cunostinte generale in acest domeniu, precum si informatiile certe si corecte in privinta existentei frenului penian care popular este numita ''ata'' ori ''frau'', este bine sa inveti dar si sa intelegi ca frenul penian (''ata'') isi are rostului sau de a exista precum si rolul sau foarte important de a proteja vasul de sange prin care este alimentat cu sangele necesar suprafata fina si sensibila a glandului. Daca ti se va rupe vreodata acea ''ata'' ''nesimtita'' in acel caz penisul tau va deveni pe ''mort'' pe jumatate, fiindca pielea de pe capul penisului se va zbarci si isi va pierde si luciul dar mai ales va scadea dramatic, nivelul placerii si gradul de excitabilitate. Ar fi bine sa intelegi ca trebuie evitata pe cat este posibil sa ajungi intr-o asemenea situatie dintr-o simpla prostie... regretabila

| maestrul123 explică:

Am reusit sa fac decalotarea totală,însă cred ca a fost forțată, însă nu m-a deranjat nimic si nici nu m-a usturat.
Ce se intampla dupa asta? Din cate am inteles, vreo doua zile, în timp ce urinez, m-ar ustura putin.Este adevarat?