| AnonimulNecunoscut a întrebat:

Am 14 ani și cred că am fimoză. Am penisul de 12cm, in stare flasca il pot decalota dar nu de tot deoarece mi-e frica ca nu-l voi putea recalota la loc, iar in stare de erectie pot, dar doar daca trag tare de el in jos. Nu ma doare, nu nimic insa mi-e foarte frica ca nu-l voi putea recalota deoarece e foarte stransa pielea acolo iar de pe capul penisului se duce spre testicule o *ata* rosie de vreo 8 cm.
Este cazul sa merg la urolog? Daca da, cam cat ar costa consultatia?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese cat se poate de clar ca penisul tau este afectat de FIMOZA probabil de gradul 2sau 3. Acest lucru il poate stabili medicul de familie sau direct un medic urolog. Daca ai trimitere de la medicul de familie la sectia de urologie a unui spital de stat consultatia este gratuita. In mediul privat sau la cerere, consultatia poate costa in jur de 60-80 de lei. Nu reusesc sa-mi imaginez cum arata si de ce natuta poate fi acea "ata rosie" si din aceste 2 motive este indicat sa fii consultat de un medic urolog singurul care iti poate da un raspuns corect profesional si avizat. Un penis sanatos arata precun cel din urmatorul clip educational : https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90. sau https://www.youtube.com/watch?v=6sIfXiYH9ik. Multa sanatate!

| urseyul a răspuns:

Nu ai fimoza, pielea e elastica o sa revina la loc, nu o sa ramai cu ea atarnata. Ar fi bine sa il decalotezi si sa il speli bine pentru ca acolo se strang multe bacteri.

| AnonimulNecunoscut explică (pentru urseyul):

Pâi am citit pe aici că există o posibilitate de a nu-l mai putea recalota ceea ce ar putea duce la taierea lui, de asta imi este frica.