| anonim19127 a întrebat:

Buna, TPU. Am 14 ani si imi place de o fata, ea vorbește mereu cu mine, sta mereu langa mine chiar daca suntem cu mai multi prieteni afara, ii place sa ma enerveze si/sau sa ma tachineze, ne stim de mult timp (6 ani), mereu imi da mesaje si vorbim in fiecare seara dar stie si multe chestii rusinoase pe care le am făcut de a lungul anilor, si imi e frica sa o intreb daca ma placem. Voi ce credeti, sa ii zic ce simt pentru ea? si cum sa o fac, sa o impresionez? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Eu cred ca te place. Fii sincer și spune-i tot ce simți. Nu trebuie nu știu ce gest s-o impresioneze. Fii natural, fii tu.

| anonim19127 explică (pentru AnemonaP):

Mersi! Am sa incerc intr o zi sa o scot in oras doar noi doi si sa ii zic.

6 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Eu zic sa te astepti la ce e mai rau: o privire foarte trista si un "dar e doream sa fim doar prieteni". Mai ales daca sunteti de aceeasi varsta, inca mai aveti de trecut peste multe.

Nu zic sa nu incerci, dar ea cel mai probabil s-a obisnuit cu tine intr-o anumita ipostaza. Cel mai sigur pentru tine ar fi sa fii constient ca se poate intampla orice si ca nu ai nimic de pierdut daca incerci sa-i raspunzi cu aceeasi moneda sau cu cei ii place ei; zici ca o stii de atatia ani, poate e timpul sa demonstrezi ca o stii. Lasa timiditatea deoparte si gusta glumele ei si raspunde-i cu ceva mai intai similar, apoi treptat ceva romantic, mai discutie frumoasa cu care sa-i duci mintea departe... te va tachina ea din nouwinking

Si nu uita, acum abia deschideti ochii, abia intelegeti niste lucruri, viitorul se poate schimba dramatic, adevarata iubire poate nici nu ati vazut-o inca fata in fata.

| anonim19127 explică (pentru stef87):

Update: pana acum m-a respins de vreo 3 ori deci n am sa mai incerc

| stef87 a răspuns (pentru anonim19127):

Dar ce Dumnezeului ai facut laughing? Ce ti-am zis eu sa faci si ce ai facut tu? Ti-am zis ca nu va vrea. Poate e orgoliul acela de a nu se lasa cucerita usor, poate e pur si simplu negarea realitatii - nici pentru ea nu recunoaste ca ar simti ceva, desi face ce zici ca face, poate chiar vrea doar prietenie. Asa ca fii ce doreste si incearca sa intelegi ca ceea ce simti acum poate fi o aparenta data de partea ta instinctuala. Voua inca nu vi s-a dezvoltat gandirea rationala, luati totul instinctiv; abia pe la 25 de ani veti incepe sa puneti in balans anumite lucruri, dar chiar si atunci va vor fura ochii anumite persoane la inceput, ca ulterior, cand intervine ratiunea, sa realizati ca sunt atatea si atatea probleme contra relatiei si ca tot ce va facut sa va simtiti atrasi era doar un model format in cap din familie si mediul in care ati trait.

Nu o mai trata ca pe un obiectiv de cucerit, este o persoana. Bucura-te de fiecare moment cu ea alaturi, cand ea iti glumeste, gusta-i glumele si incearca sa comunici cu ea prin glume frumoase, deci frija sa nu o jignesti.

Cum zice Eminescu: "Vremea trece, vremea vine..." - vei descoperi alte chestii cu timpul, acma era sansa ta sa aflii cum sa comunici cu o fata fara sa ai retineri. Foloseste-o!

| anonim19127 explică (pentru stef87):

Multumesc mult pentru raspunsuri si oricum nu îmi mai place de ea de cateva luni, faza cu respinsul a fost putin mai in urma dar am dat din nou peste aceasta intrebare si am vrut sa pun un update.

| balalaika69 a răspuns:

Spune-i, ca după ajungi sa bagi mortgu la vaginas. (EU încă ma chinui cu iubita mea)