| BlackBlood012 a întrebat:

Am 14 ani si sunt impreuna de 2 ani cu un baiat de 16 ani. In tot timpul acesta el mi-a dovedit ca ma iubeste si ca pot avea incredere in el. Amandoi suntem virgini si ne dorim sa ne incepem viata sexuala impreuna.
Ce sfaturi imi puteti da? Sa o fac?

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar dupa ce implinesti 17 ani si jumatate, varsta minima la care o femeie isi poate incepe viata sexuala din punct de vedere medical. fiis igura ca nici un barbat care te iubeste nu ar accepta macar sa discute asa ceva inainte de varsta respectiva. daca cumva el accepta discutia, inseamna ca nu te iubeste deloc si ca nu-i pasa ce se intampla cu viata si sanatatea ta, si intrebarea e lipsita de rost.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu o faci. In afara argumentelor medicale gandeste-te ca ar putea ajunge in puscarie, ar comite infractiunea de relatii sexuale cu un minor, tu avand sub 15 ani.

| DdDiX a răspuns:

Tu gândeşti? La 12 ani să îţi faci prieten iar la 14 să te f˙˙i cu el? El ca el... are 16 şi nu ai ce reproşa...dar tu? Chiar vrei să regreţi mai târziu? Ar fi cazul să stai cuminte şi să te gândeşti mai bine. Ai timp pentru aşa ceva toată viaţa.

| BlackBlood012 explică (pentru DdDiX):

Multumesc pentru raspuns, dar nu inteleg rostul intrebarii " Tu gandesti? " Da, normal ca gandesc. Fiecare fiinta de pe acest pamant gandeste!

| Sergiu1996 a răspuns (pentru BlackBlood012):

Gandeste fato cu mintea, iata care e sensul...

| DdDiX a răspuns (pentru BlackBlood012):

Nu a fost la modul serios.

| BlackheartQueen a răspuns:

La 14 esti copil, ar trebui sa te ocupe scoala nu sexul. Da, stiu ca nu esti de acord cu ce spun, nici nu ma astept la altceva. O sa ai timp toata viata pentru sex.

| Adicteddd a răspuns:

Cu siguranta nu.Cum zicea si cineva mai jos, dupa 18 ani ar fi cel mai bine. Poate acum nu iti dai seama dar esti mult, mult prea mica pentru asta.El desigur ca asta doreste, este baiat, are 16 ani, este virgin, ce sa mai.Baietii asta vor, si ca sa obtina asta ra face orice, acum nu ma refer la toti, ca mai sunt si alt fel, DIN FERICIRE.Asa ca parerea mea este ca daca te iubeste asa cum ai zis tu, te va intelege, dar daca nu, imi pare rau sa-ti zic dar nu cred ca prea tine asa mult la tine cum zice.Cel mai bine mai ai rabdare.happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să mai AŞTEPŢI 3-4 ani!

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu esti prima copila care ai acest maret obiectiv in viata: sa devii acum femeie. Daca educatia ta asta este, nimeni nu mai poate sa te intoarca din drum. Un singur sfat iti dau: ai mare grija, exista si mamici de 14-15 ani!

| ywar a răspuns:

Imi spun de fiecare data ca nu ma mir de faptul ca tinerii vor sa fie adulti cat mai curand posibil fara sa stie ca acest lucru implica si responsabilitate. Adeseori, voi tinerii considerati ca daca ati facut sex inainte de 18 ani va da dreptul sa fiti independenti, mai interesanti, mai kinky, mai nu stiu cum fara sa vedeti ca pot exista si consecinte, nu de putine ori foarte grave.
Eu zic sa astepti momentul oportun si sa nu te grabesti. Daca va fi cu acest baiat iti vei da seama. La 16 ani el si 14 ani tu nu poti spune ca ai o relatie. Unii nici la 40 si ceva de ani nu sunt in stare de o relatie. Crede-ma ce aveti voi in momentul de fata e doar o prietenie curata care e foarte frumos sa fie asa in cotinuare. O sa te saturi de facut sex / dragoste - totul e sa gasesti persoana potrivita! Deci mai amana ca pe urma cand il vei gasi pe Fat Frumos nu vei avea ce sa-i daruiesti! Te sarut! si sper ca nu te-am suparat foarte tare prin raspunsul meu mai categoric.

| BlackBlood012 explică (pentru ywar):

Multumesc pentru sfat! O sa ma mai gandesc. happy

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Nu acum. E prea devreme! În niciun caz acum. După 18 ani e cel mai bine. Dacă te iubeşte va avea şi el răbdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca, atunci cand iti doresti sa-ti incepi viata sexuala, trebuie sa tii cont si de alte lucruri, nu doar de sentimente.
Trebuie sa te gandesti la sanatatea ta, daca esti sau NU pregatita d.p.d.v fizic si psihic.
De asemenea, gandeste-te la ce NU m-am gandit eu. Daca, Doamne fereste o sa se rupa prezervativul si NU iei pastila de a doua zi si afli ca esti insarcinata, ce o sa faci?
O sa poti fi mama la o varsta asa de frageda? O sa poti face fata? O sa iti omori bebelusul?
Trebuie sa te gandesti la multe, multe lucruri. E prea devreme sa iti asumi o asa mare responsabilitate.
Sfatul meu este sa mai astepti 3, 4 ani! Acum, ramane la latitudinea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prea devreme. O sa ai tot timpul din lume ca sa o faci, insa acum e prea devreme.
De unde stii ca el e virgin? Nu mai crede in vorbe, caci nu sunt mereu adevarate. Indiferent de durata relatiei, nu poti avea incredere oarba, mai ales in pustanii de 16-18 ani, carora li se agita hormonii si vor si ei sa se culce cu o fata, ca apoi sa se laude prietenilor.
Daca te iubeste, asa cum zici tu, va intelege si iti va respecta decizia. Nu te va presa si va astepta ca tu sa fii pregatita pentru acest pashappy.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti dezvoltata atat fizic cat si psihic desi nu pare, e ok. Mai ai timp daca arati de vreo 16 ani, nu mai conteaza. Dar sa nu regreti cum fac alte fete. Pentru ca tu deja de la 12 ani ai iubit nu mai poti tine in tine, vrei sa o faci. E perfect normal oricine are nevoie de sex. Spune-i sa foloseasca un prezervativ.
Apropo a rfi o chestie ca el sa fie virgin sa ii fie rusine de chestia asta si sa o faca cu o pustoaica ca tine care crede ca el este de incredere si iti da tie senzatie ca este cel mai mare si tare din parcare fata de tine. Ziceam doar, dar nimic nu tine o vesnicie. Tot la despartire o sa ajungi si tu si altele. O sa ai numai dezamagiri la varsta asta si de acum incolo pentru ca o data ce o vei face organismul tau o sa tot vrea si o sa tot vrea, pentru ca e tanar iar daca el se va desparti de tine, cu cine mai faci? O sa fi cu alti si cu alti iar la 20 de ani te vei plictisi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit cumva ca vine sfarsitul lumii si ramai fata mare? Gandeste-te ca inca nu ai organele suficient de dezvoltate pentru a face sex la varsta asta, o sa spui "cum de altele o fac si nu au nimic?", nu au nimic acum dar pe parcurs apar unele nereguli in metabolismul organismului. Am citit undeva si an copiat asta pentru tine
"Pentru o implinire sexuala corpul trebuie sa atinga un anumit stadiu al maturitatii care desi difera de la o fata la alta, nu este atins in cazul niciuneia inainte de cel putin 16 ani."
Cum a avut rabdare pana acum, prietenul tau, poate avea rabdare si de-acum incolo, puteti sa faceti multe jocuri erotice fara penetrare dar mare atentie la igiena corporala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ajungi să pui întrebarea asta, e clar că nu ești pregătită și că știi că ceva e în neregulă. Și este.
Nicio fată nu are aparatul genital dezvoltat la 14 ani, asta dacă nu are vreo problemă hormonală.
Informează-te despre cancerul de col uterin pe care riști să îl capeți când o faci de mică.
Odată cu începerea vieții sexuale, iei multe riscuri în calcul. Ce faci dacă se întâmplă să se rupă prezervativul? Accident. Nici nu ai voie să iei pilula de a doua zi că poți muri la o așa vârstă. În cazul unei probleme, unei mici complicații care tinde să ia amploare, cum ajungi la ginecolog?
Doar nu să iei medicamente după ureche.
Cum faci să nu se afle? Mă mir ca părinții tăi să fie de acord cu toată dorința ta. O faci prin băi publice?! Atât mai lipsea.
Apoi, copilăria pierdută, în loc să îți distribui interesul spre dezvoltarea ta că tocmai ai intrat la liceu, te gândești la lucruri de adulți, adică ceva ce n-ar trebui să te preocupe.
Când vă văd cu întrebări de genul ăsta, mă gândesc la o fetiță de patru ani care se dă cu rujurile mamei. Ea are o scuză, e mică. Voi? Sunteți fix la fel.

Iar iubitul tău e pripit. Ar fi trebuit să se gândească mai mult la tine, să se informeze, te asigur că nu a făcut-o dacă nu te-a oprit.

Stau și mă întreb dacă nu cumva sfaturile astea au efect de psihologie inversă, să te înverșunăm mai rău să o faci, trecând peste riscuri. Gândește fiecare părere, nu lua nimic de bun dacă ai nelămuriri. Și mai ales, nu premia răspunsul care te încurajează și numai atât, poate fi nesincer doar pentru fundă.

Sunt atâtea site-uri la dispoziție de sexologie. De ce nu citiți?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing nici pi**a nu o ai dezvoltată, acum serios: "mă iubește". Doamne, dacă asta se numește iubire, în ce lume trăim? De nebuni?laughing La 14 ani ar trebui să te gândești la ce facultate să faci, nu la ce poziție să ai când faci sex. laughing Disperaților

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu, esti prea mica.
Daca eram in locul acelui baiat de 16 ani iti dadeam o palma de nu te vedeai sa te stiu in calduri de la o asemenea varsta dar cel mai probabil nu este decat un alt homalau caruia ii curg balele cand isi aduce aminte de savarina (intelegi tu) si care ar fi in stare sa manance si *** pentru ceva actiune.
Sfatul meu: tineti pantalonii pe tine pana la 17 ani.

| Zuzazozo a răspuns:

Fetita nu esti in toate mintile.In loc sa te gandesti ca incepe scoala, sa-ti faci temele de vacanta, sa te pregatesti pentru scoala tu ce faci, te gandesti la sex.Ai tot timpul la dispozitie.O faci si dupa vi tot pe TPU sa te plangi ca nu sti daca ai ramas insarcinata si daca afla maicata te omoara.Asa ca stai potolita si uita de inceperea vietii sexuale.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

In nici un caz! E mult prea repede pentru tine sa faci pasul asta. Nu sunt eu in masura sa iti spun tie ce sa faci dar daca tot ne-ai cerut sfatul, iti spun sincer ca sfatul meu este sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci asta. Vrei sa iti para rau mai tarziu?!
Ai grija ce faci, daca te iubeste asa cum zici te va astepta si pana la 16 17 ani. Da el e baiat, si baietii mereu incep mai repede si are 16 ani totusi dar tu ai 14 esti in plina dezvoltare. Daca nu esti pregatita si fizic si psihic pentru acest pas nu va fi asa cum iti doresti tu. Esti prea mica sa incerci asta, sexul nu e o jucarie. La 14 ani nu te gandesti la consecinte, insa ar trebui sa o faci.

| GeorgiaaRose a răspuns:

Cee? Eşti nebună?
Stai! Repet. Eşti nebună? laughing)
Cum să-ţi începi viaţa sexuală la 14 ani?
Oh, God! Fată, la 14 ani nici nu te-ai dezvoltat bine! Nici nu ştii dacă e băiatul potrivit!
Până la 18 ani o să vină băieţi şi o să plece! Chiar crezi că o să te măriţi cu el?
Poate rezistă relaţia voastră de 2 ani, dar de unde ştii că după ce o faceţi nu se desparte de tine, iar tu rămâi cu ochii în soare?
Fă-o după ce treci de 18 ani!
Sau dacă chiar ţi morţiş să o faceţi, încearcă petting-ul. Altă soluţie n-am pentru tine, însă 14 ani e prea devreme.

| KameliaU a răspuns:

Ce conteaza cati ani ai? Il iubesti, te iubeste. Daca va iubiti, si suntenti pregatiti, o puteti face!winking

| AnnAMarya7597 a răspuns:

Nu inteleg, de ce ai pus intrebarea „Sa o fac?", stiind ca majoritatea sau chiar toti iti vor da un raspuns negativ?
Nu-mi dau cu parerea, dar 90% sunt sigura ca o vei face in ciuda tuturor sfaturilor!