| beautygirl1000 a întrebat:

Buna TPU am 15 ani, si sunt impreuna cu un baiat de ceva vreme.Ne iubim mult si el mi-a propus sa facem dragoste eu de la inceput eram contra. Dupa am acceptat va rog dati-mi niste sfaturi cum sa ma comport cu el p.s. e pentru prima data

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul trebuie sa astepti pana la varsta minima permisa medical, adica 17 ani si jumatate. Nu cred ca el ti-ar fi propus sa faceti sex inainte de varsta asta, e prea periculos pentru tine si ar insemna ca este un tampit notoriu care te sacrifica degeaba. pana atunci te vei mai maturiza si vei sti ce sa faci. Nu are nici un rost sa te gandesti de pe-acum la asa ceva, mai ai timp garla de gandit in timpul asta.

| altrix a răspuns (pentru Brigaela):

Deci va rog eu frumos sa nu mai raspundeti la intrebarile adolescentilor...
lumea a evoluat. 80% din populatie face sex de la 15-16 ani. mama i-a permis lui sora mea sa faca de la 16 ani ce vrea.
bagati frica in toti copii. va rog frumos sa va abtineti. v-am mai spus.

| Brigaela a răspuns (pentru altrix):

Lumea nu s-a schimbat atat de mult cum crezi tu. Doar o foarte mica parte din fete fac sex atata de devreme si toate au probleme. Ele provin din familie in care educatia nu este la mre cinste, au parinti adesea dezinteresati sau lipsiti de informatii si educatie. Totusi, daca le spun eu si altii, inteleg multe si multora le-am salvat viata.
Nu stiu de ce a facut mama ta asta, dar sunt convinsa ca in maxim 15 ani sora ta va regreta acest pas. Tu ar fi trebuit sa o sfatuiesti de bine, nu sa o lasi sa faca asa ceva si sa-si puna in pericol sanatatea.
Crezi ca daca ascundem adevarul sub pres, el nu va iesi la iveala? Crezi ca daca le lasi pe adolsecente sa nu cunoasca adevarul, ca daca nu le educi o sa fie bine? Nu, va fi mai rau, crede-ma.
Sunt medic si rolul meu este sa salvez oameni. Si pe acest site am salvat cateva vieti. Tu te opui fiindca crezi ca modul de viata al tau si al familiei tale, desi sfideaza traditia, educatia, cunostintele medicale si morala este un model. dar poate altii vor mai mult de la viata decat voi si merita o sansa sa depaseasca acest nivel amarat si lipsit de orizont. Incearca sa-ti deschizi mintea, te-am mai rugat, arunca ochelarii de cal, informeaza-te, incearca sa-ti depsesti conditia, sa fii mai bun. vei vedea ca o alta lume ti se deschide in fata si ca viata ta va fi de o mie de ori mai buna. Eu stiu ca poti, chiar daca acum ti se pare ca maximul pe care il poti cere de la viata este acest trai in ignoranta.

| altrix a răspuns (pentru Brigaela):

Deci nu-mi vine sa cred. rolling on the floor
1.sora mea daca nu si- o trage la 16 ani risca sa ii explideze sanii.
2.mai lasati-ma cu astea. normal ca lumea nu evolueaza pentru ca sunt medici care au ramas cu acelasi grad de competente. daca un prieten de-al meu (dzeu sa'l ierte) s-a dus cu mana in ghips la spital si a iesit mort pe poarta lui.
mai lasati-ma cu astea.
ati salvat vieti? bravo.
dar nu mai bagati frica in copii. maine ii vedem la ora 5 ca nu stiu eu ce medic de la Ciorogarla i-a zis ca oricum o sa moara in 15 ani.
nu sunt frate medic, nu sunt specialist. sunt un copil normal, trecut prin toate, care se uita pe canale unde educatia sexuala e disponibila tot timpul. citesc tot felul de prostii despre cum sa satisfaci o fata, despre ce pateste o fata rau cand face sex. si unde citesc? pe siteurile unde scriu adevaratii medici ai planetei.
prietena mea are 16 ani. eu 18. avem o relatie sexuala foarte buna de 1 an,neprotejat. nu a ramas insarcinata,nu are dificultati,se simte foarte bine si arata foarte bine.
lumea a evoluat, spunem noi ca ne petrecem timpul in fata calculatorului, dar pe langa jocu ala tampit care il jucam mai gasim si reclama cum ca Amanda Todd a murit ca s-a speriat si s-a spanzurat.
nu traim in familii care ne dau eduactie? foarte bine. nu am educatie asa buna, am trait fara tata, am avut grija de sora mea de cand eram in clasa a 5-a. invat fetele de la liceu cum sa procedeze daca isi incep viata sexuala. si le spun sa aiba grija ca pot da peste un idiot.
DAR NU FRICA ESTE MODUL PRIN CARE POTI EDUCA UN OM.
eu niciodata nu am invatat din frica, si nu ma intereseaza pe mine ce spune un medic cand EU PERSONAL AM INCERCAT DE TOATE si nu am nimic.
acum daca vrei va mai dau niste bacsis(ca da ma duc la medic, nu ies viu fara sa dau ceva ) si va mai spun un lucru.
s-a facut un studiu si s-a dovedit ca populatia isi incepe viata sexuala mai devreme decat acum 20 de ani.
in 1960 viata sexuala incepea dupa 18-20 de ani
in 1990 viata sexuala incepea dupa 18 ani
in 2012 viata sexuala incepe dupa 15-16 ani.
in concluzie LUMEA SE SCHIMBA. totul evolueaza.
nu ma intereseaza daca ati citit asta sau nu. dar nu mai am chef sa mai raspund la orice ati spune pentru ca eu nu stau nici la tara, nici intre munti. stau acolo unde copii nu citesc carti, stau acolo unde viata e mai frumoasa.
Noapte buna.

| altrix a răspuns (pentru Brigaela):

Sa nu mai spun ca, daca caut numele dvs pe google singurul lucru care mi-l da e ca sunteti medic pe TPU. sunteti asa renumita si asa de cunoscuta ca numai fraierii ca mine au avut sansa sa va cunoasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Doηηa a răspuns:

Câți ani are el, 18? Merită să te riști?(doar dacă îl iubești nespus de mult)
Oricum eu sunt de părere că mai devreme sau mai târziu tot o să se întâmple așa că...
Cum spun alții"indicat ar fi după 17 ani" ok, după 17 ani și dacă atunci nu ai pe nimeni lângă tine care să te iubească, o faci cu oricare?
Spune-i să te mai aștepte măcar până la 16 ani, dacă nu te așteaptă înseamnă că vrea numai sex de la tine.(mi se pare urât din partea lui că ți-a propus, asta vine de la sine)...

Răspuns utilizator avertizat
| jessikz0r a răspuns:

Nu e bine la varsta asta, nu esti destul de "coapta" nici psihic nici fizic, oricate ar zice lumea happy nu e bine! nu fa asta inca, traieste-ti copilaria cat o mai ai, apoi vei tanji si nu vei mai putea avea, sex poti face mult timp incolo, sa te joci cu barby doar acum mai poti. Nu rata, ca vin alti baieti. Parerea mea! Bafta oricum, ai grija de tine oricare ti-ar fi deciziabig grin

| matesanosa a răspuns:

Ai acceptat dar nu ai facut-o inca! nu o face ai 15 ani stai linistita ai vreme destula ai viata inainte! si acum sa vin cu povesti ca el daca te iubeste o sa te asteptepte inca un an, doi si chesti de gen..nu va fi asa! si ascultama ca te paraseste dupa ce ati facut-o(80 la suta din baieti fac asa si eu asta am facut la 16 ani)! probail la asta acum nu te gandesti ca spui ca te iubeste bla..bla am facut dragoste si etc.dar peste o luna la dupa ce ati facut-o sunt curios daca mai sunteti impreuna! oricum eu te sfatuiesc sa nu o faci esti inca destul de tanara mai asteapta! bafta la orice alegi