| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si 3 luni, am o relatie cu un baiat de 7 luni(el are 21ani jumate) este o diferenta de 5 ani jumate. Eu cred ca a venit timpul sa trec la pasul urmator dar mi-e frica ce vor zice parintii(mentionez ca eu stau cu bunicul si unchiul si matusa mea). O matusa de a mea din Craiova mi-a spus ca daca fac ceva cu el nu va vorbi mult timp cu mine(ea oricum vrea sa ne desparta),mama e in Italia si am fost in vacanta la ea si mi-a spus ca ar fi bine sa mai astept,si daca voi face cu cineva sa am incredere in baiatul acela,sa il cunosc bine sa fiu sigura ca el va fi baiatul potrivit pentru aceea seara. Mama imi tot zice ca el e ingerul trimis de bunicamea sa aiba grija de mine... Bunicul meu mi-a zis doar sa am grija ce fac,unchiul meu tot glumeste pe seama asta,matusimea cu care locuiesc eu zice ca e timpul deja. Nu stiu ce sa fac, cum sa le spun ca am trecut la pasul urmator sau ca voi trece la pasul urmator... Va rog, am nevoie de niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai,intr-adevar,nevoie de niste sfaturi.
Probabil nu esti constienta ca ai crescut si ai viata in fata,mai ales acum cand vrei sa o iei si singura in maini.
Sa ma explic,ca sa intelegi.
Esti o persoana,nu mai esti copil,de hotararile pe care le iei va depinde de acum incolo viata ta.
Nu de familie,nu de mama sau de matusa. Familia ti-a dat tot ce a putut, te-au educat, te-au crescut, de acum ei asteapta sa vada rezultatul eforturilor lor!
Peste zece ani, peste 20 vei fi exact in locul mamei tale,casatorita,cu familie,cu copii,vei munci sa-ti asiguri existenta si sa-ti faci viata cat mai frumoasa.
Nu te-ai gandit la asta,dar e o realitate.
Faptul ca te gandesti la sex, faptul ca hormonii nu-ti mai dau pace, e o dovada ca ai crescut intr-adevar.
Numai ca maturitatea ta e putin in urma stadiului fizic in care esti, pentru ca nu gandesti ca o persoana matura.
Iubesti un baiat, aveti o relatie frumoasa.Peste 10 sau 20 de ani,daca faci acest pas,iti vei aminti cu drag sau cu regret despre asta?
Cam asa trebuie sa-ti pui intrebarea si trebuie sa gasesti maturitatea sa-ti raspunzi absolut sincer la ea,tie,nimanui altcuiva.
Mama si matusa nu vor mai fi langa tine la un moment dat,intreaga ta fiinta iti apartine tie si atat ai ca sa defilezi in viata asta,un corp si-o minte.
Foloseste-le corect,pentru tine sa o faci,pentru nimeni altcineva.
Nu e nevoie nici de regrete,nici de frica,ci de maturitate emotionala.
Daca alegi bine,viata ta va fi frumoasa,daca alegi rau,insa,viata ta nu va fi buna.
Asa ca singura trebuie sa hotarasti, tu, pentru tine.
Nu pentru el, nu pentru mama, nu pentru matusa.
Pentru tine.
Nu te grabi si iti doresc sa iei cea mai buna hotarare.

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Multumesc mult pentru incurajari si pentru toate sfaturile,chiar o sa ma gandesc bine la ce o sa fac... Baiatul acesta chiar a aparut in viata mea ca o minune,atunci cand imi era cel mai greu,pana sa ma refac dupa moartea bunicei mele ce am iubit-o enorm de mult. El ma sustine in tot si parca alaturi de el ma consider in siguranta,pot sa vb cu el orice si deschis si nu stiu imi ofera atentia cuvenita care nu am avut-o din partea unora din familia mea, se intelege bine cu bunicul, mama mea mai ales cu unchiul meu si matusa cu care locuiesc, cu unchiul meu se au la catarama, ca doi prietenii happy iti multumesc pentru toate cuvintele spuse.

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca ai inteles, deci.
Nu-mi ramane decat sa-ti urez sa iei o hotarare corecta si sa nu te grabesti!

| Hakuouki a răspuns (pentru greece12):

Cum poti frate sa-i spui unui copil de 16 ani ca nu e copil? Inteleg sa discutam deschis despre toate subiectele si sa ii sfatuim sa aleaga calea cea dreapta...dar las-o naibii, ca asa ajungem sa avem "femei mature" insarcinate la 15 ani si "adolescente" facand oral la 12. In orice caz, intr-adevar este alegerea ei, dar totusi, nesiguranta arata ca nu este tocmai pregatita, iar cum viitorul este incert, aceasta nesiguranta va duce curand la regrete, nu iti spun eu ce sa faci, doar sa te gandesti bine si daca o faci, fa-o cu cap. Eu sunt in continuare de parere ca esti tanara, ai multe chestii de facut acum. Am citit si ce ai scris tu mai jos cum ca el a venit ca un miracol si ca el este ingerul tau pazitor, ei bine daca tot o luam pe calea asta, sa nu uitam ca mereu Diavolul vine in chip frumos, sexy, chestii de genul, tocmai pentru a te ispitii. Aveam un anumit repsepct pentru greece, s-a dus cu totul. A, inca ceva, daca tot te gandesti la viitoarele aspecte, pe viitor unii baieti te pot considera "tar**" din cauza asta, ei gresesc, intr-adevar, dar cuvintele alea te vor durea si pentru ce? Pentru ca urla hormonii si pentru o iluzie?

| greece12 a răspuns (pentru Hakuouki):

Cand o fata de 16 ani se ingrijoreaza de hormonii ei, inceteaza sa mai fie copil, devine persoana.
Ca sa ma exprim exact asa cum mi-a venit cand ti-am citit reply-ul, reducerile pentru copii inceteaza la 12 ani,pe urma avem pret intreg, sa te uiti!
In plus, stii foarte bine, daca tot ma urmaresti, ca sunt complet impotriva inceperii vietii sexuale la fete sub varsta de 17 ani si jumatate-18, din cauza cancerului de col uterin si a imaturitatii emotionale,dar am incercat sa-i prezint ambele fatete ale monedei.
Decizia,insa, o va lua singura, ne putem da amandoi de ceasul mortii, ea tot ceea ce va dori va face, n-ai inteles?

| Hakuouki a răspuns (pentru greece12):

Am inteles mesajul si intentia ta, intr-o oarecare masura iti dau dreptate, in continuare imi sustin ideea ca este gresit sa-i spui ca nu este un copil, cand exact asta este, nu doar pentru viata sexuala, este copil pe mai multe planuri, intr-adevar e timpul sa invete sa ia singura decizii si sa suporte consecintele, dar nu cred ca trebuie sa inceapa luarea deciziilor cu viata sexuala, la 25 ani daca te vede cineva in leagan te considera ciudat, daca te vede facand sex nu ii se pare ceva ciudat. Ea e un copil, inca se mai poate distra precum un copil. Ingerul ala al ei, cine stie ce cornite poarta de fapt.

| greece12 a răspuns (pentru Hakuouki):

Copil poti ramane o viata intreaga, depinde cat de bine iti conservi sufletul, daca te-as vedea la 25 in leagan in parcul copiilor,eu as rade si as veni sa-ti fac si vant,dar problema e ca responsabilitatile trebuie sa invatam sa ni le asumam singuri,intelegi?
Noi suntem raspunzatori in totalitate pentru viata noastra,de la o varsta incolo,de deciziile noastre depinde cum ne va curge viata,daca va fi buna sau rea si cand esti preocupat de influente hormonale cu tenta sexuala,copilul din tine deja s-a ascuns de mult.
E foarte adevarat ca fata noastra de aici, ar fi putut sa mai copilareasca destula vreme si eu in locul ei, exact asta as fi facut, dar raspunzandu-i am incercat sa o fac sa puna in balanta propria ei viata si viitorul ei, fara sa incerc sa-i influentez hotararea in nici un fel!

| Hakuouki a răspuns (pentru greece12):

Intr-adevar ai facut bine, cum spuneam iti dau dreptate in mare parte, totusi sunt fixat pe ideea asta cum ca ar trebui sa le aratam mai mult ce inseamna sa fii copil, decat ce inseamna as faci sex de mic. Oricum raspunsurile tale cat si ale celorlalti sunt suficiente pentru ca fata sa-si faca o idee si sa decida singura, sper doar sa se documenteze si sa nu vina apoi cu intrebari daca e gravida, daca are boli etc.
Per total, bun raspuns. Acum intrebarea mea, imi permiti sa te invit intr-un parc de distractii? Pentru a ne da in leagan desigur. Posibil sa fim goniti de copii si de parintii acestora, dar ne descurcam noi. happy

| greece12 a răspuns (pentru Hakuouki):

Mi-ar place la nebunie intr-un parc de distractii, numai ca din motive de varsta, distanta si stare civila, prefer sa fac lucrul asta in afara site-lui!
Sper sa ma poti ierta!
happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru greece12):

Ei,na motive de varsta, auzi la ea...Se ia un copilas (nepot,vecin, nu conteza, oricum pana in trei -patru ani), se duce la un loc de joaca cu leagane, topagane si alte minunati.Dai copilul il leagan, iar cand se satura sau mai pe seara te dai si tu.Copilul va fi incantat sa-ti dea vant.
Asa am facut cu bebe, iar el nu s-a uitat ciudat la mine.Ba mai mult nu mai scapam de el.laughing

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Buna metoda ta, dar mie-mi place in montagne russe...trenuletul ala nebun care merge cu capul in jos, in sus, in stanga, in dreapta, in toate partile si tu stai in el si te tii!
laughing

| Hakuouki a răspuns (pentru greece12):

No, distanta, ne deplasam si noi, mersul pe jos face piciorul frumos, varsta nu conteaza si starea civila...eu te-am chemat sa ne dam in leagan nu te-am cerut de nevasta, asta fac de obicei in roata. big grin O seara buna.

| greece12 a răspuns (pentru Hakuouki):

Distanta,peste o mie de km,ca locuiesc in Grecia.
Varsta,posibil sa conteze, ca am cel putin dublul anilor tai, desi pentru mine nu conteaza.
Starea civila, nu-i problema, dar s-ar putea sa aiba ceva de zis!
happy
Un weekend perfect sa ai!

30 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă prin trecerea "la pasul urmator" te referi la începerea vieţii sexuale, atunci ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 2-3 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu-ti dezamagi parintii, dar nici rudele. Nu-ti bate joc inca de tineretea ta: a fi femeie la aceasta varsta nu-i mare branza.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru neutrino):

A fi femeie nu inseamna sa tii gaura dintre picioare ca decor

| neutrino a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Aceasta este parerea ta, eu nu am spus si nici nu sunt de acord cu ea. Am un mare respect fata de femeie, in general dar si mai mult in particular. Poate ca ai uitat ca si mamele noastre sunt tot femei...O zi buna!

| Alcyon a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa o faci atat de devreme. Viata sexuala nu inseamna numai placere, ci si probleme. Ca femeie mai ales, ai de tras: stai in fiecare luna cu spaima sa nu fi ramas gravida, daca-ti intarzie menstruatia (cum se mai intampla uneori) intri deja in panica, trebuie sa ai grija sa te protejezi corect, daca pe bune ramai gravida te-ai nenorocit, esti mai expusa la BTS-uri si infectii vaginale ca o virgina, trebuie sa mergi regulat la ginecolog (exact, cu inceperea vietii sexuale, vizitele la cabinet devin obligatorii, deoarece sunt BTS-uri care n-au niciun fel de simptome si nici nu stii ca ai ceva, decat atunci cand treaba se agraveaza etc. In afara de asta, gandeste-te bine daca baiatul e de incredere. 7 luni nu inseamna mare lucru, abia daca-l cunosti cat de cat.

| vocea a răspuns:

Pai este foarte simplu daca doresti sa faci asta cu el fa-o daca o faci din iubire e cel mai frumos, dar ai putea totusi sa te mai gandesti daca va fi cu tine cati ti-ai propus si trebuie sa fii inpacata cu gandul ca daca va despartii nu o sa regreti asa mult, mult succes, apropo imi place poza nu stiu daca esti tu dar e sexy

| anonim_4396 explică (pentru vocea):

Eu sunt!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma rog tie? relatia eeee pe pasi? cati pasi are? si futaiul al catelea pas este? si dupa el,cati mai urmeaza? si cand se termina pasii,ce se intampla? ce se alege de tine,de el, de relatie, si de drumul tau? eu pot sa-ti spun ce se va intampla si inca repede.dar tu nu poti, iar el profita de tine pana cand te va parasi, si o va face pentru alti doi craci mai lungi si un par mai balai.ia mai gandeste-te? ce? e vreo graba?

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu spun sa mai astepti. O relatie de 7 luni nu este una tocmai de durata.

| AdiTorrent7 a răspuns:

93% dintre familii ajung sa fie nefericite pentru ca isi incep viata sexuala inainte de a se casatori. sad

| Ofataobisnuita1 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

De asta majoritatea fetelor care se casatoresc virgine isi inseala barbatul?laughing) Incercand ceva "nou" din curiozitate?tongue

| GuUumitza a răspuns:

Nu o sa iti spun nimic legat de casatorie si 18 ani si chestii de astea, dar iti spun sa nu uiti ca e decizia ta si corpul tau, nu a familiei tale. Desigur, trebuie sa iei in considerare parerile celor care conteaza in viata ta pentru ca pana la urma tot ce spun este spre binele tau si nu vor sa te vada ranita. Daca tu crezi ca baiatul te merita si o sa mai fiti destul timp impreuna, fa ceea ce vrei sa faci. Daca poti si vrei sa ascunzi, nu ai fi prima laughing Si eu m-as feri pentru ca oamenii judeca mult prea mult. Ai grija in continuare si sper sa fii multumita de decizia pe care o vei face happy Si protejeaza-te!

| RaDuk a răspuns:

Daca tu te simti pregatita si crezi ca el este baiatul special pentru tine, treci la pasul urmator. Inainte de a face asta gandeste-te foarte bine ceea ce faci ca sa nu regreti mai tarziu. Teoria "peste 18 ani" sau "dupa nunta" mi se pare invechita, eu zic ca varsta la care sa iti incepi viata sexuala este varsta la care te simti pregatita. Bafta

P.S. Astept raspunsul tau sa imi spui ce ai facut si cum a fost

| KdyL a răspuns:

Nici gand draga! cel mai frumos este la 18 ani sau in seara nuntii

| alexandrutza12345678 a răspuns:

Pai daca tu ai incredere in acel baiat fa-o pai le spui uite matuse am facut *** cu iubitu meu nu ar trebui sa zica nimic pentru ca nu e mama ta si daca ai vb cu mama despre acest lucru si ea zice ca ii de acord adica ca nu te certa poti s o faci da gandeste bine ca baieti in ziua de azi numai din astea stau cu fete mai mici sa le prosteasca primele luni iti art ca te iubesc si dupa ce o faci cu ei te lasa balta deci gandste ce faci ai toata viata inainte P.S dar el ti-a propus sau tu vrei sa o faceti?

| alessia00 a răspuns:

Scuze de ce trebuie sa le dai raportul lor? De ce sa te iei dupa alte vorbe, o faci cand simti ca esti pregatita daca nu esti oricum intr'un moment dat te vei opri, ai si tu doar viata ta intima, oh.

| anonim_4396 explică (pentru alessia00):

Multumesc pentru raspuns...

| Aleek_Alle_1998 a răspuns:

Macar daca o faci, fa-o cu cap!