| Cristina_4667 a întrebat:

Am citit undeva mai multe postari despre orgasmul la femei. Insa, nu stiu cum pot avea si eu, pentru ca, ma masturbez timp de 1minut 1 minut jumatate, si apoi simt putina placere si apoi pot continua cam dupa 30 de secunde si se repeta la fel. Cum pot avea un orgasm care sa fie mai placut, adica sa ma faca sa ma simt mai bine? Multumesc P. s.: Am 18 ani jumatate.

4 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Bună Cristina. Cel mai ușor mod de a avea primul orgasm este să te joci singurică. Alege un moment liniștit din zi, când ești singură acasă, sau noaptea în pat. Uneori este plăcut să o faci după baie, sau la duș. Trebuie să fii relaxată și să te gândești la iubitul tău sau la un bărbat de care îți place, la femei orgasmul e și o chestie mentală, nu doar una fizică. Trebuie ca zona clitorisului, care este cea mai sensibilă să fie umedă pentru ca degetele să alunece ușor pe ea, altfel nu e prea plăcut. Poți folosi un pic de cremă de corp sau un ulei de corp, pe care îl pui pe deget. Ușor, cu mișcări nu prea rapide și nu apăsate masezi zona vulvei, labii, clitoris, tot, pentru a te obișnui cu senzația. Unor femei le place să-ți maseze și sânii în timpul ăsta, cu cealaltă mână, dar nu tuturor. Apoi concentrezi mângâierile pe zona clitorsului (dacă nu ești sigură unde e uită-te la imaginea asta http://www.netterimages.com/image/49347.htm și cu o oglindă încearcă să îl găsești la tine) Unele femei simt că atingerea clitorisului este prea puternică așa că preferă să maseze zona din jurul său. Pentru a ajunge la orgasm e nevoie de o stimulare repetată, ușoară, mișcă buricul degetului în sus și în jos peste clitoris până simți că e plăcut, viteza necesară o vei simți tu. Când simți că devine plăcut, nu te opri, vei simți că se întețește senzația plăcută și când vei avea orgasm sunt sigur că vei realiza asta, e o senzație unică, simți niște contracții în zona aceea și o plăcere foarte intensă. totul e să ai răbdare și să nu te oprești când simți puțină plăcere.
Unele fete aleg să se stimuleze prin alte metode, de exemplu cu jetul de la duș, cu apă călduță, nu foarte puternic, lasă apa să lovească zona clitorisului ușor și lucrul ăsta poate fi extrem de plăcut, atenție însă nu este așa de bine ca apa să intre în vagin.

| NatureSelf a răspuns:

Nu e greu sa-ti faci placere, trebuie sa te joci cu clitoris-ul tau. doar esti femeie, trebuie sa-ti faci intr-un mod relaxat, sa te simti bine, nu doar placut. ai nevoie de atingeri sensibile.

| Adry4N a răspuns:

Esti virgina? happy Daca da, ai nevoie de un baiat sa iti dea de sanatate!

| Defis a răspuns:

Incearca cu un vibrator sau ma rog o banana poate ajuta.