| Simonaaq a întrebat:

Am făcut sex cu iubitul meu. Țin sa menționez ca actul sexual a fost protejat, prezervativul nu s-a rupt, nu a alunecat și el nu și-a dat drumul. Totuși menstruația îmi întârzie. E posibil sa fi ramas?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual s-ar putea sa nu fie unul perfect reglat, sau la fel de posibila este si situatia de a se fi produs in actalul ciclu menstrual mici dereglari ale activitatii hormonale. Pentru a fi corect informata trebuie sa stii/sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, in anumite cazuri sau situatii, se pot produce anumite dereglari hormonale. Acestea pot fi de la dereglari neinsemnate, minore, la altele destul de grave/severe, care se pot produce pe parcursul oricarui ciclu menstrual. Astfel ca dereglarile pot sa apara si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT asa cum se pare ca este si ciclul tau menstrual din moment ce ai o data stabilita exact de pornire a menstruatiei si pe acest considerent neinceperea sangerarii reprezinta probabil doar o mica abatere in + de cateva zile. Insa pot sa existe si situatii in care uneori ''intarzierea'' sa fie/ajunga chiar si la 7-10 zile. Si in cazul tau, in actualul ciclu menstrual cel mai probabil s-a produs o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie lungimea ciclului se poate elonga cu un numar de zile imposibil de anticipat, care de regula poate fi uneori si de circa 3-5-7zile de prelungire/intarziere. Doar in cazul ciclului NEREGULAT, NU se poate stabili cu precizie ZIUA OVULATIEI si din acest motiv nu se poate determina ziua precisa, de pornire a menstruatiei. Este cunoscut/stiut faptul ca atat data producerii ovulatiei cat si data de pornire a menstruatiei reprezinta 2 momente direct legate intre ele, adica sunt interdependente. Momentul producerii lor este stabilit, determinat si dirijat strict HORMONAL de catre activitatea hormonala. Din acest motiv ''intarzierea'' actuala NU apare ca urmare a unor factori externi cum ar fi surmenaj, stres, raceala, sau boala comuna, fiindca acestea NU influenteaza, NU schimba si nici NU modifica activtatea glandelor endocrine. Si nu poate fi provocata nici de catre o sarcina ipotetica, fiindca nu ai intretinut sex in acest ciclu. Astfel ca aproape sigur poate fi vorba pur si simplu de o... dereglare a activitatii hormonale. Multa sanatate!

| Simonaaq explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu ar trebui sa îmi fac griji, nu?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual poate intarzia cateva zile si fara motiv!
Daca iti intarzie mai multde 7 zile, fa un test de sarcina!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu este posibil sa fi ramas gravida.