| DeliaDelii a întrebat:

Am iubit si am si un prieten foarte, foarte bun. Cu care ma inteleg mai ceva decat cu iubitul meu. Si stiu ca la inceputul prieteniei mele cu el vroia sa fim impreuna dar i-am spus ca nu se pate pentru ca sunt cu cineva. Si dupa asta el si-a facut o iubita si nu prea a mai vorbit cu mine, iar dupa un timp am inceput sa vorbim iar si sa fim iar destul de apropiati dar ceva gen "frati". Acum vorbim chiar foarte des, aproape 12/24 si in weekend chiar si mai mult. Iar el s-a despartit de iubita lui pentru motivul ca nu mai comunicau asa mult. Si aseara am vorbit cu el si mi-a zis ca sunt singura fata cu care vorbeste asa frumos. Si tot timpul cand vorbesc cu el e mult mai dulce si mai altfel decat cand e cu prietenii lui. Mia spus de mii de ori ca pentru mine ar face orice. E posibil sa il afecteze oarecum relatia mea si asta sa ne afecreze prietenia? [Odata cand ma certasem foarte rau cu iubitul meu vorbeam si cu el (amicul) si i-am spus tot ce s-a intamplat intre noi si nu a zis sa ma despart sau alte tampenii de genul asta a zis ca o sa ne impacam noi.] Chiar tin la el ca la un prieten foarte bun. si sunt singura ca totusi il afecteaza ca eu sunt cu altcineva (chiar daca el nu spune asta si imi spune doar cat de mult tine la mine sau ca ii e dor de mine, de vocea mea...si multe altele) voi ce ziceti? sad

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Am inteles ca ai un iubit care nu-ti este si prieten, si un prieten care nu-ti este si iubit. Acesta din urma vorbeste frumos numai cu tine, adica cu alte persoane este cam badaran? Incearca un iubit care-ti este si prieten.

| MeConstantine a răspuns:

Daca il vezi c un prieten si il vei vedea la fel, dar el te vede mai mult atunci sfatul meu este sa rupi relatia pentru ca ii face rau tie si posibil din faptul c vb cu el foarte mult sa afecteze si relatia ta cu actualul.
Decide daca doresti mai mult si daca nu se poate renunta.
In primul rand un prieten iti poate fi prieten indiferent cu cat vorbesti, se poate ajunge la iubire dar daca se restabilesc relatiile adica unul zice doar prietenie ele trebuiesc sa se niveleze si sa nu afecteze. Dar presupune un echilibru psihic extraordinar care este greu de gasit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna un prieten se va purta mai frumos cu tine decat iubitul. Prietenul vrea sa obtina ceva, iubitul deja a obtinut, asa ca nu mai are rost sa isi dea silinta la fel ca la inceput.

E irelevant daca il va afecta sau nu, asa ca nu inteleg de ce pui intrebarea asta.

Daca nu ma crezi, lasa-ti iubitul actual si incepe o relatie cu prietenul. In 6 luni, prietenul se va purta cu tine cum se poarta iubitul actual.

| sayWhaaat a răspuns:

Rupe relatiile cu prietenul tau, se simte oribil si ii face rau faptul ca tu esti cu altul. Nu pot fi 2 baieti, cu cat pricepi asta mai repede, cu atat mai bine.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Lucrurile sunt destul de simple : tu esti indragostita de amandoi.nu are rost sa te ascunzi dupa deget.ca sa intelegi ce vreau sa-ti spun in continuare o sa-l numesc pe amic x si pe prieten y.

tie iti place de x pentru modul in care gandeste si nivelul de comunicare ce exista intre voi doi. faptul ca voi doi vorbiti atat de mult nu se-mpaca cu statusul actual al relatiei.din ce spui despre el, e un baiat finut care stie sa respecte limitele puse de tine.
in ce-l priveste pe y, o sa fac presupuneri pentru ca nu dai detalii despre relatia voastra.este mai mult o banuiala, decat o concluzie finala. ceea ce iti place la el este probabil aspectul fizic.ti-e mai mare dragul sa te uiti la el si asta te tine aproape de el in momentul asta(daca nu e aspectul fizic, trebuie sa fie niste aspecte la fel de superficiale - tu trebuie sa-ti dai seama care sunt astea).nu te condamn pentru faptul ca ai un bff in afara de y, ci pentru ca comunici mai mult cu x decat cu y.

de-aici incolo nu mai e 'ghiceala'.in mintea ta x+y=baiatul perfect.problema e ca sansele sunt minime ca sa gasesti pe cineva care sa le aiba amandoua.

sfatul meu :
1. da-i papucii lui y si combina-te cu x. oricum te intelegi mult mai bine cu x, si asta e ceea ce conteaza cel mai mult intr-o relatie.
sau
2.fa o lista cu calitatile si defectele REALE ale amandurora.cantareste bine amandoua listele si trage linie. daca ajungi la concluzia ca totusi preferi sa ramai cu y, las-o mai moale cu x si implica-te mai mult in relatie.

| aMsRR a răspuns:

"pretenu' " ăsta al tău te iubeşte enorm. Iubitul nu pare să îl fi menţionat deloc, şii, eşti gata să o rupi cu el doar ca să-l faci fericit pe pretenaş' tău. De obicei zic că toate relaţiile între vârstele 12-20 ani sunt relaţii bazate pe dragoste imatură, însă băiatu ăsta pare să te iubească cu adevărat. Eu ţi-am spus ce cred că voiai să şti, dacă nu ştiai asa deja, lucru de care mă îndoiesc. Aşa am fost şi eu cu o fată, dar văzând că ea nu intenţiona o relaţie cu mine până la urmă am renunţat la ea. Dacă şti ca ţi la el mai mult ca la un prieten îţi sugerez să încerci o relaţie. Incercarea moarte n-are.