| Libelula45 a întrebat:

am mare nevoie de un sfat. Am o mare problema si nu stiu ce sa fac, am de ales intre doi baieti, primul este Dan fostul meu iubit cu care am avut o relatie de 3 ani iar cel de-al doilea este un baiat Cristi pe care l-am cunoscut recent prin niste prieteni si cel cu care sunt acum, chestia este ca eu m-am despartit de iubitul meu cu care eram de 3 ani pentru acest baiat Cristi,pe moment am simtit ca nu e ce imi doresc deoarece intervenise plictiseala, era o relatie la distanta, se purta si urat si am zis sa incerc cu altcineva.De curand dupa ce am implinit o luna cu Cristi mi-a venit dor de fostul meu iubit si intr-un moment mai trist l-am sunat si el a inceput sa ma roage sa ne impacam, sa spuna ca nu poate sta fara mine si ca face orice numai sa ma intorc la el.Acum nu stiu ce sa fac imi pare foarte rau de Dan, mi se rupe sufletul au fost 3 ani si parca imi e greu sa ii spun pentru a doua oara ca nu vreau nimic cu el deoarece i-am dat sperante sunandu-l din nou dar in acelasi timp nu sunt sigura daca asta este iubire sau doar mila? Sau sa continui cu Cristi si sa nu ii frang si lui inima? Problema e ca si Cristi si Dan sunt plecati si nu am pe niciunul langa mine, sunt foarte derutata si trista.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamnă iubirea pentru tine? Ești atașată emoțional de Dan. Ești obișnuită cu el. Ai nevoie să ți se acorde atenție. Dan nu-ți mai oferă un caracter corespunzător cerințelor și nevoilor tale. Îl placi pe Cristi pentru ce-ți oferă, dar te lași 'trasă'/ controlată/ condusă de sentimentele din trecut pe care le-ai simțit pentru fostul. Gândește-te ce vrei. Vrei pe cineva care să-ți ofere atenție și afecțiune sau pe cineva pentru care să simți acea chimie, acele sentimente intense și profunde, atracția fizică. Nu-ți proiecta imaginea 'băiatului perfect' pentru că atunci n-o să mai acorzi importanță celorlalți 'imperfecți'. Poate băiatul 'perfect' pentru tine este un 'imperfect' pe care atunci când îl vei vedea cu inima îl vei considera 'băiatul perfect'. Oamenii nu se schimbă, ei doar arată cine sunt și ce pot cu adevărat (fostul poate se va schimba pentru o perioadă, dar la un moment dat va înceta să poarte o mască doar ca să-ți îndeplinească ție dorințele). Ești unică. Nu ești în mai multe exemplare. Ai nevoie de afecțiune, dar nu face din asta un obiectiv. Fă ce simți, dar înainte gândește de 10 ori și acționează odată.

| Libelula45 explică (pentru anonim_4396):

Stiu,ai perfecta dreptate dar tocmai aste e problema sunt nehotarata, imi pare rau sa renunt la unul dintre ei, mai ales ca la amandoi le plac scandalurile si sigur o sa iasa urat si eu imi doresc liniste, liniste si pace nu am chef de cearta si nu vreau sa imi poarte ura.

| Libelula45 explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca ei s-au mai certat odata,atunci cand m-am despartit de Dan, Dan ma tot cauta si Cristi s-a luat de el si a iesit un mare scandal, iar acum indiferent la care renunt o sa isi dea seama ca il parasesc pentru celalalt, Dan o sa isi dea seama ca nu pot renunta la Cristi iar Cristi o sa isi dea seama ca m-am intors la Dan si nu vreau sa ii ranesc, nu vreau cearta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Libelula45):

Asumă-ți alegerile pe care le iei. Violență este cea mai joasă formă de emoție umană. Îți este teamă că dacă ai alege pe unul dintre ei sau pe niciunul s-ar putea să degenereze într-un conflict. Să te urască că ce? Că-i refuzi? Asta nu înseamnă că le distrugi viața, i-ar ei dacă percep așa lucrurile sunt imaturi. Tu nu renunți la unul pentru că-l iubești pe celălant, tu nu renunți de teamă. Ce ești tu, bunul samaritean? Nu prelungi situația gândindu-te că va renunța unul dintre ei la tine. Îți este teamă de cum vor reacționa ei. Gândește-te bine înainte de ați alege cuvintele. Vorbește cu ei separat, spune-le că există și alte modalități de ați manifesta emoțiile, nu este sfârșitul lumii dacă îi refuzi/ respingi. Spune-le că ei nu sunt într-o competiție 'care o deține pe X'. Totul depinde de tine, cum gestionezi situația.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru nimportequi):

Nu toți oamenii apreciază adevărul, l-am cosmetizat puțin. Își complică viața fără să-și asume sau să se gândească la cosecințe. A ales o 'opțiune' ca să-i îndeplinească cerințele și nevoile (atenție și afecțiune), când n-a mai fost corespunzător dorintelor ei a trecut la altul, dar i s-a facut dor de fostul, din simplu motiv că era atașată de el, nu din prea multă iubire. Datorită intereselor ascunse iubirea moare.

7 răspunsuri:
| Ralukafay a răspuns:

Nu te impaca nici cu fostul, dar nu fi nici cu actualul. Daca amandoi sunt la distanta, degeaba esti cu unul dintre ei, daca nu stii ce fac ei acolo unde sunt, sau ei acolo unde esti.

| EmanuelKant a răspuns:

Ia-l pe Cristi.