| anonima188888 a întrebat:

Buna TPU, am nevoie de ajutorul vostru, intr-o situatie. Imi place de un coleg de clasa de mult timp. Mi-am facut curaj si i-am zis, el spunand ca e ok. Apoi s-a comportat cu mine ca si cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Colegii de clasa zic ca mi-ar fi dat friendzone deoarece sunt o ciudata... stiu asta de la o colega, dar unii zic ca ar minti. El nu vrea relatii cu nicio fata pentru ca vrea sa invete. Tocmai ca nici eu nu vreau relatie, ci doar sa ne imprietenim mai mult momentan. L-am întrebat daca suntem prieteni si a zis ca da. El fata de mine simt ca are o oarecare retinere de cam 1 an sau 2 deoarece înainte simteam ca el ma placea. Cu restul fetelor e foarte protector si se comporta frumos, iar cu mine vorbeste doar de teme, scoala sau doar daca il intreb de vorba. Azi sau maine vreau sa ii spun ca nu vreau relatie si ca s-a cam inteles gresit si ca tot ce vreau e sa fim prieteni momentan, pentru ca inteleg ca nu e gata de vreo relatie si ca nici eu nu sunt chiar daca il iubesc foarte mult.

Voi ce ziceti sa fac? Sa mai aduc in discutie ce e intre noi ca sa lamurim sau sa ma comport absolut normal?
Voi credeti ca as putea sa ma apropii de el mai mult?

Răspuns Câştigător
| LimitBreaker a răspuns:

Din cate ai explicat e foarte posibil sa nu fie interesat sa fiti mai mult decat prieteni. Daca le protejeaza pe fetele alea e posibil sa considere ca ele au nevoie si tu nu.
La cat ai povestit eu zic ca te cam grabesti sa treci la nivelul de relatie. Cu cat o sa pari mai impunatoare cu atat o sa il indepartezi.
La faza cu conversatiile de teme e posibil sa nu te vada mai mult decat o prietena, dar de asemenea poate esti top 3 best of the class si vrea sfaturi de la cea mai buna.
Eu zic sa nu fortezi nimic. E clar ca nu esti pregatita. Incearca sa vorbesti cu el si poti observa cum reactioneaza cand ii faci un compliment. Daca si el iti face tie un compliment inapoi atunci e posibil sa fie intertesat dar sa nu ii pese de o relatie.
Nu uita ca o sa fie super aiurea daca ajungeti sa nu va mai vorbiti ca o sa va vedeti zilnic, deci daca vezi ca nu e interesat, stiu ca doare, dar oricum viata ta e la inceput si pe viitor o sa ajungi sa cunosti persoane mult mai interesante care probabil or sa si doreasca sa fie intr-o relatie cu tine.
Nu te grabi, e destul timp. Nu trebuie sa fi intr-o relatie ca sa te bucuri de prezenta lui si nici nu trebuie sa fi intr-o relatie ca sa fi fericita.
Majoritatea relatiilor vin si pleaca dar de obicei prietenia, mai ales la varsta asta, e mult mai importanta.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta voastra limitati va doar la discutii ca intre prieteni si nimic mai mult, fara tentă sexuală, voi acum ave ti amindoi alt obiectiv, acela de a termina scoala de a da la liceu după liceu facultate, cel mai bine după 18 ani te poti gîndii la băieti.

| anonima188888 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La tenta de genul nici nu ma gandeam oricum doar ca vreau sa ne apropiem mai mult momentan ca prieteni

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonima188888):

Poate tu nu te gîndesti la sex dar el da.

| ion326 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Un om care nu e în stare sa scrie corect gramatical nu ar trebui sa dea sfaturi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tocmai ca nici eu nu vreau relatie, ci doar sa ne imprietenim mai mult momentan.
Asta nu se poate. Dacă te vei întâlni cu el, va rezulta o relație.
Să te porți normal.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa ai acelasi comportament, fata de el, ca si pana acum. Daca te iubeste cu adevarat va veni o vreme cand veti avea o relatie.

| Nick007e a răspuns:

Este bine să fii sinceră și să îi spui atât sentimentele fata de el și intenția ta așteptările tale