| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de un sfat cat mai repede. In urma cu 2 ani am cunoscut un baiat, ma intelegeam bine cu el, era un prieten de incredere. Cu timpul el a crescut, si acum e departe, la liceu., asa ca nu am mai vorbit cu el de mult timp. Am inceput sa-l plac, eram pregatita sa-i spun asta, dar azi am aflat o veste proasta sad :tatal lui a murit, facuse infarct. Ce sa fac acum? Vreau sa il iau cu incetul, sa-i fiu alaturi, e extrem de deprimat. Mai are rost sa-i spun ce simt pentru el? Stiu ca nu va fi usor, cred ca e un soc pentru el, insa nu vreau sa il las, m-am obisnuit cu el. Ajutati-ma cumva, dau funda, chiar am nevoie de niste sfaturi! p. s

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Fiecare om trebuie sa isi traiasca doliul dupa o pierdere. pierde un om, o relatie, un lucru, o idee, un animal... E normal sa ii acorzi acest timp de care orice om normal are nevoie. Ce poti sa faci? Poti doar sa ii spui o vorba buna si atat. Nu incerca sa deschizi usa pentru ca nu se va deschide. Oamenii au nevoie de putina reculegere inainte de a merge mai departe sa faca alte lucruri. Deci moderatie si fara declaratii cu implicatii sentimentale. Vei obtine efectul invers - de respingere.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu consider propice/adecvat momentul pentru a face declaratii de dragoste. Poti sa-i stai in preajma sa-l sustii in aceste momente deosebite deoarece sigur va observa si va aprecia gestul tau. Ce se va intampla pe viitor? depinde doar de voi doi dar mai ales de tine, de cat vei fi de insistenta. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moment mai nepotrivit sa ii spui ce simti pentru el nu ai putut alege.mai lasa sa treaca timpul si ii spui ce vrei

| Xpressurself a răspuns:

Fii alaturi de el si ai rabdare. sigur ca ii poti spune sau poti sa ii areti asta fara sa o spui.
spune-i ca daca are nevoie sa vorbeasca cu cineva o poate face cu tine insa nu te oferi sa fii insa mama ranitilor si sa incepi asa relatia cu el. incearca sa-l inveselesti nu sa-i asculti nereusitele in viata.
dupa cateva zile va incepe sa fie tot mai bine. atunci poti sa discuti mai deschis cu el.

| AlexandruHS a răspuns:

Daca il iubesti, de ce sa nu ii spui?!

| IoneeLaaaMaa a răspuns (pentru AlexandruHS):

As vrea sa ii spun. Dar e momentul potrivit?

| RAY a răspuns (pentru IoneeLaaaMaa):

Ai rabdare si fi alaturi de el acuma