| lupulsugar69 a întrebat:

Buna TPU! Am o intrebare: daca sunt fata si ma simt atrasa de fete e pacat? Stiu ca in biblie nu precizeaza dar duhovnicul a zis ca nu e pacat ca ce e frumos si domnului ii place? Dau funda love struck

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu amesteca chestiile scrise intr-o carte cu lucrurile pe care vrei sa le faci/traiesti. Crede in ce vrei tu, dar cu siguranta daca exista vreun dumnezeu, nu sta sa vada ce faci tu, de cine iti place, cu cine vrei sa faci sex, si asa mai departe. Fii serioasa si traieste cum doresti.
Ma mir ca exista duhovnici cu mintea deschisa.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cine a spus ca Biblia nu precizeaza?
" s-au dedat la ganduri inutile si inima lor fata pricepere s-a intunecat..De aceea Dumnezeu i-a lasat prada necuratiei sa urmeze piftele inimilor lor asa ca isi necinstesc singuri trupurile.Din acest moriv Dumnezeu i- a lasat in voia unor patimi scarboase, caci femeile lor au schimbat intrebuintarea fireasca a lor intr- una care este impotriva firiii tot astfel si barbatii au parasit intrebiontarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor unii pentru altii si au savsrsit patrte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scarboase si au primit in ei insisi plata cuvenita ( sida, alte boli cu transmitere sexuala, etc)pentru ratacirea lor.Romani 1, Biblia
E pacat sa te simti atras sa furi ceva, sau sa faci sex cu sotul alteia?
De la cadere incoace toti avem o natura pacatoasa adica avem o invlinatie in diverse grade sore toate incalcarile posibile ale constiintei.In divrrse contexte oricene poate deveni homosexual, lesbiana, adulterin, hot, mincinos etc, avem o slabicuine genetica inspre toate pacatele posibile.
Arractia poate fi si mai mare din cauza unor greseli banala si frecvente de educatie ca de exemplu faptul ca parintele isi doreste un copil de alt sex decat cel dat de organele lui sexuale si atunci copilul simte ca e de sex gresit si poate avea o nevoie subconstienra de a fi de sexul dorit de mama cat a fost insarcinata cu acel copil.Sau daca in copilarie copilul nu a avut o relatie apropiata si hranitoare si cu parintele de acelasi sex ramane o nevoie neimplinita pe care adolescentul o cauta la persoane de acelasi sex si poate ajunge sa o sexualizeze.
Daca vrei sa intelegi cauzele pentru care poti simti o astfel de atractie poti merge la consiliere crestina la Ellel ministeies Romania.
LA fel cum nu e pacat sa simti o atracie sore nevasta altuia ci sa dai curs acelei atractii, adics sa iti imaginezi ca faci sex sau char sa faci sex e pacat la fel e pacat sa cedezi la accea ateacie si sa treci peste interdictia constiintei.Numai cei ce asculta de constii ta si fac se doar cu partenerul de casatorie de sex opus au aprobarea constiintei si liniste sufleteasca.

| Goete a răspuns (pentru ania):

"Ioan 14:12-14
Nouă Traducere În Limba Română
12 Adevărat, adevărat vă spun că cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu, ba încă va face lucrări mai mari decât acestea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl;"

Tu, Credincioasa, Faci ce a facut Isus?
Sau nu te mai ține Credincioasa.

Cand faci ceea ce a facut El, ba inca lucrari mai mari - atunci poti vorbi in numele Lui

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa te simti atrs de fete, fiindca esti la varsta cand fetitele isi fac prietene si se simt bine in prezenta lor.
Vei creste si te vei indragostii al un moment dat de un baiat, darpana atunci prietenia cu fetitele este nromala in adolescenta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este păcat să simți, este păcat să faci. Duhovnicul e tâmpit.

| mihai69 a răspuns:

Bun duhovnic ai!

| Wr3nch a răspuns:

Nu e pacat, cum nu e pacat nici sa gay ca tip. Bine, aia care citesc din Biblia doar ce le place o sa zic altceva, dar nu ii baga in seama.

| Goete a răspuns:

"Fata", lupule sugar 69, nu-i pacat, ca nu-i frumoa ce-i frumos. Îi frumos ce-ti place.

| Irinel15123532 a răspuns:

Cum adica nu scrie in Biblie asta?

Romani 1:26 ''Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuințarea firească a lor într-una care este împotriva firii; tot astfel, și bărbații au părăsit întrebuințarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alții, au săvârșit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase și au primit în ei înșiși plata cuvenită pentru rătăcirea lor. Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoștința lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minții lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite. ''
Dumnezeu interzice clar relatiile sexuale intre persoane de acelasi sex.

| Goete a răspuns (pentru Irinel15123532):

Irinel, in Biblie scrie si sa nu judeci.
Si scrie si ca:
"Ioan 14:12-14
Nouă Traducere În Limba Română
12 Adevărat, adevărat vă spun că cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu, ba încă va face lucrări mai mari decât acestea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl"

Hai sa va vad, care dintre
Voi,
"Credinciosi",
Faceti ce a facut Isus?

Cu asta cred ca nu mai incape discutie despre cat de Credinciosi sunteti, dar la ora de a Judeca, sunteti Prezenti si cica suntem toti "nascuti in pacat"

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Goete):

Intr-adevar, scrie sa nu judecam. Dar aceasta nu inseamna ca vom schimba cuvantul Lui Dumnezeu spre a permite pacatul, nici nu il vom prezenta in asa fel incat sa fie ingaduit pacatul si permis, Biblia are normele ei care nu se schimba, iar relatiile amoroase intre persoana de acelasi sex, reprezinta un pacat, conform Bibliei. Nici Iisus nu a judecat femeia prinsa in preacurvie din Ioan 8, dar i-a spus ''Du-te si sa nu mai pacatuiesti''

Iisus nu i-a zis ''Nu te judec, du-te si pacatuieste in continuare in acelasi aspect, eu te incurajez''
Nu trebuie sa condamnam persoana, ci atitudinea ei, spre a fi indreptata, nu respingem individul, ci trebuie sa-l iubim, dar nu acceptam stilul lui de viata ca fiind dupa voia Lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum arăți.

| yhua a răspuns:

Da e pacat nu asculta de atei de mai sus astia vor sa te ia cu ei in iad

| paul123paul123 a răspuns:

Daca curvesti preacurvesti pedepseste Dumnezeu daca esti homo lesbi ajungi in iad. Du-te la Sfanta Biserica si nu face asa ceva.