| CosminBoss22 a întrebat:

Bună TPU, am o intrebare despre reproducere as putea spune, daca sa zicem ca doi oameni fac sex si barbatul isi introduce penisul doar in partea dorsala mai este riscul de a ramane insarcinata femeia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e aia parte dorsala, zici de sexul anal? Doar in vagin poate ramane gravida.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce avem nevoie de educație sexuală în școali
dovada nr. 8

| CosminBoss22 explică (pentru Adry05):

La tine în școală există româna?

| Adry05 a răspuns (pentru CosminBoss22):

Eu am terminat școala inclusiv o facultate, dar mersi de grijă. Să ghicesc, greșeala de tastatură „școali" te-a făcut să crezi că nu știu să scriu laughing) bună încercare de a mă jigni, nu ți-a ieșit. baftă.

| corbulalbrosu a răspuns:

PROCESUL DE : R E P R O D U C E R E sau C O N C E P T I E
Indiferent de varsta si de cunostintele si informatiile detinute in aceasta problema, sigur esti la varsta la care ar trebui sa fii deja informat corect in privinta procreerii. CONCEPTIA. adica procesul REPRODUCERII prin care i-a nastere si se formeaza o noua forma de viata, reprezinta un proces destul de complicat care se poate produce/realiza doar daca se intampla sa aiba loc : intalnirea dintre un SPERMATOZOID provenit din sperma ejaculata in vaginul femeii de catre barbat la terminarea unui act sexual, cu un OVUL viabil existent in uterul femeii intr-un anumit moment foarte precis stabilit in cadrul fiecarui ciclu menstrual si intr-un rastimp foarte scurt de cel mult 24 de ore.
Reiese ca respectiva ''intalnire'' in mod obligatoriu trebuie sa se produca FIX la momentul si locul potrivit. In consecinta procesul concetiei poate fi descries astfel : ''Pentru a se concepe un copil, sperma trebuie sa fie ejaculata in vaginul femeii, foarte aproape de cervix (colul uterin), adica in apropierea intrarii in uter.
Intre vagin si uter exista canalul cervical prin intermediul caruia se realizata legatura dintre cele 2 organe. In mod normal in cea mai mare parte a ciclului menstrual (cele 2 perioade infertile) aceasta legatura este intrerupta, fiindca canalul cervical este inchis, blocat de catre dopul/barajul, care se formeaza/rezulta din mucusul cervical infertil produs de organism in acest scop. Mucusul cervical INFERTIL are o constitutie densa, vascoasa, aderenta/lipicioasa al carui rost si rol este cel de a impiedica, de a NU permite ca posibili spermatozoizii, sau bacteriile, virusii, ciupercile, etc sa treaca din vagin in uter. Legatura dintre vagin si uter adica canalul cervical este eliberat/deblocat numai/doar pe perioada celor circa 5-7 zile cat are de obicei perioada fertila a ciclului menstrual.
Pe perioada acelor 5-7 zile, constitutia mucusului cervical se modifica in sensul ca devine FERTIL adica din ce in ce mai fluid si astfel acest tip de mucus ''topeste/dizolva'' dopul existent in canalul cervical si deblocheaza trecerea dintre vagin si uter. Scopul procesului de deblocare a trecerii prin canalul cervical pe perioada celor 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, este cel de a permite unui numar cat mai mare de spermatozoizi sa treaca din vagin in uter, in cazul in care sperma ajunge in vagin.
Fiindca doar 1 singur (foarte rar mai multi) spermatozoid, adica cel castigator al cursei cu obstacole, reuseste sa strapunga si sa penetreze membrana celulara a ovulului, doar in acel caz va fi fertilizat nucleul ovulului prin procesul denumit fecundare.
In cazul in care se produce fecundarea, ovul fecundat porneste intr-o calatorie de circa 8-10 zile si migreaza din trompa uterina pana in uter si la un moment dat se fixeaza prin implantarea sa in ''captuseala'' existenta pe peretele uterului numit endometru. Imediat dupa implantare, ovulul incepe sa se dezvoltarea si va cresterea cu ajutorul hormonilor, pana in momentul in care se transforma si din ovul devine embrion uman. Prin intermediul placentei si pe urma a cordonului ombilical se asigura hranirea embrionului, a fatul care dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, devine un copil complet dezvoltat si devine pregatit pentru a fi nascut. Probabil ca prin aceste explicatii generale, oferite vei reusi sa intelegi atat locul in care cat si modul real prin care se formeaza si ia nastere o noua forma de viata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu. Pentru ca ce fac ei este sex anal si in urma unui sex anal nu este risc de sarcina.

| TAMARA2007 a răspuns:

Nu