| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica nelamurire, acum 2 luni (aproximativ) mi-am inceput viata sexuala.Asta s-a intamplat cam de vreo 4-5 ori dar problema urmatoare e ca nu mi-a curs sange, m-a durut dar am suportat totusi.iar din ziua aceea vreau sa spun ca de fiecare data am avut dureri, efectiv intra greu! Tin sa precizez ca eram amandoi virgini.In una dintre dati s-a intamplat ca desii el a avut destula rabdare si a intrat greut. am simtit ceva ca un capac ceva nu stiu cum sa explic. ceva nu foarte ok oricum iar de la chestiile de genul efectiv imi dispare cheful de tot. Am inteles ca e vorba si despre lubrifiant si asa si voi incerca si chestia asta dar ar putea fii vorba de himen elastic? happy Si daca da, se poate rezolva in vreun fel?

Răspuns Câştigător
| Alecs2012 a răspuns:

E perfect normal si daca nu ti-a curs sange deloc.La fel am patit si eu si e normal.Depinde de organism.La partea cu durutul iarasi este normal avand in vedere ca ti-ai inceput viata sexuala acum putin timp vaginul tau e foarte mic si e nevoie de timp si mai multe contacte sexuale pana sa nu te mai doara asa tare ca de durut o sa te doara aproape tot timpul dar nu foarte tare.Nu-ti fa griji e totul ok :*. Daca vrei totusi puteti incerca cu lubrifiant... Funda?big grin

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Băi fato după ce ai avut o relaţie cu un african, mai simţi dureri cu un amărât de român?
http://www.tpu.ro/......tin-la-el/

| UrbanGurlx a răspuns (pentru onasis1961):

Sincer nu cred ca e problema ta happy Iar daca esti rasist atunci du-te si pune-i intrebari de genul asta mamei tale! Ca sa nu vorbesc si urat.

| onasis1961 a răspuns (pentru UrbanGurlx):

Draga mea nu sunt rasist! Tu nu spui adevărul! Vrei să fabulezi din câte constat! Faci referate pe teme sexuale pe TPU? Tu ai pus întrebări şi ai dat răspunsuri contradictorii!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU erai destul de "umedă" la "piersicuţă" ( vaginul tău nu era destul de lubrefiat, probabil că preludiul a fost cam scurt sau inexistent )!

Am să INSIST în privinţa preludiului : este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă – se găsesc la supermarket ( ori farmacie ) şi costă de la 10 lei în sus ( depinde de tip )!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

Iar durerea de care e posibil să-ţi fie frică - DEPINDE foarte mult de "nivelul" tău de excitaţie ( şi de lubrefiere ), precum şi de "modul" în care te penetrează!

DACĂ urmaţi "paşii" descrişi mai sus, NU vei avea NICI o problemă şi NU vei simţi durere - poţi fi LINIŞTITĂ!

Oricum, durerea şi/sau acea mică sângerare ( la deflorare ) VARIAZĂ de la fată la fată, sunt fete care nici NU au aceste simptome...
Faptul că, în cazul tău, sângerarea nu a „apărut" în momentul dezvirginării, NU înseamnă că nu s-a rupt himenul!
Totuşi, e posibil să ai şi himen elastic, dar ( în general ) şi acela se rupe după câteva contacte sexuale – mai ales că NU ai fost suficient de lubrefiată, ar fi TREBUIT să se fi rupt atunci...

De asemenea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Pentru alte detalii, poţi vedea articolul de la linkul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

| geo1200 a răspuns:

E posibil si "himen elastic" de intrat greu nu ar trebui spune-i prietenului tau sa se straduiasca mai mult laughing) glumeam da deci e posibil... daca nu a curs sange nu e o problema depinde de organismul fiecaruia PS: Sunt femei care se "dezvirgineaza" doar in momentul expulziei copilului.winking