| luisas45 a întrebat:

Hei TPU, de 3 luni de zile am început să iau anticoncepţionale la recomandarea medicului ginecolog ca tratament în tratarea chisturilor ovariene, am terminat acum 4 zile am terminat folia 2 de anticoncepţionale şi ieri mi-a venit ciclul, dar luna aceasta ciclul este foarte diferit, foarte slab cantitativ de parcă ar fi la sfârşit, mă gândesc că o fi din cauza anticoncepţionalelor, nu ştiu, vi s-a mai întâmplat, ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Va trebui sa te obisnuiesti cu astfel de sangerari menstruale care vor fi mereu foarte slabe, anormale si/sau atipice. In destul de multe cazuri se ajunge in situatia ca sangerarea menstruala sa NU mai existe efectiv, sau sa se produca sub forma unor scurgeri extrem de slabe de doar cateva picaturi de secretii cu un aspect mucilaginos, mai mult sau mai putin sangvinolent, care poate sa apara dupa ce au fost folosite 5-6 folii/blistere sau mai multe.
Hormonii existenti in pastila AC au rolul de a bloca/opri complet activitatea celor 2 ovare pe perioada celor 21 de zile in care sunt administrate pastilele active hormonal. Datorata acestui fapt, in timpul primelor 21 de zile a ciclului menstrual, in mod efectiv tesutul viitorului ENDOMETRU NU se dezvolta aproape deloc si ramane anemic, foarte subtire si o vascularizare extrem de slaba uneori aproape inexistenta. Dintrun astfel de endometru extrem de mic, anemic si lipsit de vase de sange, in urma destramarii sale rezulta o cantitate foarte mica de amestec menstrual, motiv pentru care si menstruatia devine extrem de slaba sau aproape inexistenta. In consecinta nu trebuie sa existe nici cel mai mic motiv de ingrijorare deci nici stresata, fiindca de regula asa se intampla in cazul majoritatii femeilor care folosesc pastilele AC. Multa sanatate!

| luisas45 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulţumesc mult pentru răspuns, a început să curgă mai mulișor acum, oricum timp de 1 an trebuie să i'au tratamentul cu A.C Microgynon

1 răspuns: