| Brunett94 a întrebat:

Am o nelamurire pana acum 1 luna aveam simptome premestruale inainte cu 1-2 saptamani inainte sa imi vina menstruatia. Acum, desi suntem in 31 si dupa calendar pe data de 4 ar trebui sa imi vina menstruatia nu am nici o simtoma in afara faptului ca am sanii umflati si ma dor mameloanele. Tin sa menționez ca ultima menstruație am avut-o pe data de 9, am un ciclu de circa 26 de zile si ultimul contact neprotejat l-am avut pe 17. De ce nu am acele simptome premestruale, la fel ca altădată? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care trebuie să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care trebuie să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
Organismul tau reactioneaza altfel.

| Brunett94 explică (pentru vocea):

Nu s-a mai intamplat niciodată inainte.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fii insarcinata, dupa contactul neprotejat din 17, fiind la inceput de perioada fertila!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual fiind doar de 26 de zile deci mai scurt cu 2 zile fata de cel standard de 28 de zile data ovulatiei este deplasata cu 2 zile si astfel PERIOADA FERTILA nu mai incepe in a 10-a zi ciclului menstrual ci in ziua a 8-a. Fiindca este determinat stiintific ca ovulatia se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, rezulta ca ovulatia a avutloc in (20)21 decembrie si in consecinta perioada fertila a inceput in data de (16)17 decembrie. Rezulta ca sexul din data de 17 decembrie a fost intretinut exact la limita dintre perioada nefertila (9-16 decembrie) si PERIOADA FERTILA (17-21decembrie). Probabilitatea de a se forma o sarcina este foarte mica in aceasta prima zi de fertilitate relativa (maxim 10-15%) dareste totusi de luat in calcul. Este anormal ca simptomele premenstruale sa se manifeste mai repede de 7 zile, si din acest motiv daca au aparut acele modificari la nivelul sanilor inseamna ca totusi nu poate fi vorba de o sarcina fiindca nu pot sa coexiste sarcina si simptomele premenstruale. Probabil ca a aparut o modificare minora in activitatea hormonala. In concluzie probabilitatea de a exista o sarcina este extrem de mica. Multa sanatate!

| Ioana74ses a răspuns:

Ori a aparut o dereglare hormonala, ori poti fi insarcinata (daca a lasat in tine sperma) mai bine consulta un medic! Poate apare un bebe de care nu sti! Sanatate! :*