| Mihailescuioana29 a întrebat:

am o nelamurire si sper sa ma ajutati voi.
Pentru primul contact sexual poti folosi foite chinezesti bineinteles totodata cu prezervativul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU îţi recomand să foloseşti acele foiţe/folii chinezeşti - chinezăria tot chinezărie rămâne!
Asta dacă NU vrei să RIŞTI o eventuală sarcină...

Prospectul nu precizează, dar e posibil să afecteze latexul din care este fabricat prezervativul - vezi alte detalii la linkul :
http://www.farmaciastejara.ro/......-7517.html

http://www.smartbuy.ro/......32689.html

Cel mult, poţi folosi prezervative cu spermicid :
http://www.shopmania.ro/adult/p-prezervative-cu-spermicid-33652853

Sau, poţi folosi ovule spermicide...
Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1176&ID=23512

Se pot utiliza şi prezervative + ovule :
"Potrivit unui studiu de compatibilitate, utilizarea acestui spermicid nu modifică proprietăţile fizice şi mecanice ale prezervativelor." - SURSA = Prospectul de la ultimul link.

Totuşi, dacă folosiţi CORECT prezervativul, atunci NU mai este necesar să folosiţi şi altă metodă contraceptivă :)

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu stiu de ce te complici cu porcaria aia. Daca stie sa foloseasca prezervativul corect, nu-ti mai bate capul cu alte tampenii.

| Mihailescuioana29 explică (pentru Aasdfghj):

Multumesc de raspuns, oricum era doar o curiozitate.

| Alcyon a răspuns:

S-ar putea sa atace latexul. Mai bine folosesti doar prezervativ.

| Mihailescuioana29 explică (pentru Alcyon):

Dar uite ce am citit pe net. Am citit ca eficienta creste daca sunt folosite cu inca o metoda contraceptiva cum ar fi prezervativul.
http://www.prezervativ.ro/contraceptie/spermicide.php

| Zenithf a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Bine ai citit, folosirea in paralel a mai multe metode contraceptive creste siguranta, dar Alcyon are dreptate, ar trebui mai intai sa te asiguri ca o metoda nu o slabeste pe cealalta.

| Mihailescuioana29 explică (pentru Zenithf):

Deci nu mai inteleg nimic. Si cum sa ma asigur ca nu o slabeste pe cealalta?

| Zenithf a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Trebuie sa scrie in prospect: nu afecteaza latexul din prezervative, sau altceva de genul asta.
Asa cum la medicamente scrie cu ce alte medicamente se poate combina, sau cu care este interzis, asa trebuie sa scrie si la produsele astea.

| Mihailescuioana29 explică (pentru Zenithf):

Multumesc mult.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Foloseste daca vrei un bebe.

| Mihailescuioana29 explică (pentru FABULOSUL6000):

Ce sa folosesc?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Foite mai. Doar nu covrigi. Sunt la fel de contraceptive ca apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nevoie sa foloseste acele foite chinezesti, unele pot provoca grave alergii!

Foloseste doar prezervativul!