| anonim_4396 a întrebat:

am o problema. Azi mi-a venit menstruatia la fel ca in luna trecuta, in prima zi in cantitate mult mai mica decat de obicei si o culoare foarte inchisa, dar imi tine aproximativ 4 zile. Am avut contacte sexuale in datile 12 iulie, 24 august, 4 septembrie si 18 septembrie, toate fiind protejate, insa nu stiu exact daca nu a fost vreo problema, in sensul daca s-au rupt sau nu. Iau Diane 35 de aproape un an, l-am luat in fiecare seara fara sa uit sa iau vreun drajeu. Problema este ca am auzit ca nu ofera protectie, deci nu ma pot baza pe asta. Am auzit si de menstruatia peste sarcina si mi-e frica sa nu fie vorba de asta. Imi puteti spune daca ar fi posibil sa fie vorba despre o sarcina si cate zile tine asa zisa "menstruatie" peste sarcina? Multumesc tare mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar o persoana prost informata sau de-a dreptul imbecila sau cretina a putut sustine ca in cazul folosirii corecte a pastilelor anticonceptionale protectia nu este asigurata in cel mai inalt grad posibil. Este cea mai sigura metoda de protectie inventata pana in prezent deoarece depaseste valoarea de 99, 4%. Folosirea prezervativului in aceasta situatie este complet INUTILA si de-a dreptul ABERANTA deoarece aceasta metoda a fost creata/inventata exact cu scopul de a permite barbatului sa ejaculeze sperma in vagin fara nicio retinere de fiecare data indiferent de data/momentul intretinerii contactului sexual. Folosirea prezervativului care ofera o protectie incomparabil mai mica de doar 96-97% este de-a dreptul hilara deoarece ca efect real se poate compara cu folosirea unui maieu imbracat peste o haina groasa de blana in miezul iernii. rolling on the floor De asemenea ar fi trebuit sa stii sau sa-ti fi spus medicul ginecolog care ti-a prescris produsul Diane35, ca dupa folosirea mai indelungata a pastilelor AC cantitatea de menstra va scadea progresiv, uneori foarte mult sau chiar sa si dispara sau sa lipseasca cu desavarsire 1-2 luni si de asemenea ca si culoarea, textura, mirosul aspectul menstrei sa fie foarte diferita fata de ce stiuta de tine. In acest caz NU se poate face nici un fel de comparatie cu asa numita menstruatie falsa. Cat timp iti administrezi corect pastilele anticonceptionale, NU POTI RAMANE INSARCINATA nici daca ti-ai dori-o. Nu-ti mai chinui/obliga partenerul sa foloseasca prezervativul deoarece este ABSOLUT INUTIL cu exceptia situatiei in care nu vrei sa risti sa fii infectata cu o boala sexuala transmisibila. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Parerea mea sincera este ca tu esti paranoica. Altii nu mai folosesc contraceptive si tin de un prezervativ amarat si nu se lasa cu sarcina si tu vii si spui ca ai temeri. Se vede cata educatie sexuala ai, si ti-ai mai si inceput viata sexuala. Nu te supara pentru limbajul agresiv, dar pune mana si citeste, documenteaza-te, ca maine poimaine vii si mai pui o alta intrebare de genul sau poate chiar mai deplasata. Bafta si stai linistita ca nu se intampla nimic.

| jnfhjfuh a răspuns (pentru GdX):

Nu e deloc cum spui tu, ca nu m-am documentat. Tocmai asta e problema, am citit tot felul de chestii si am auzit mult prea multe. Imi pare rau daca te-a "deranjat" cu ceva intrebarea mea, poate eram putin paranoica, dar am auzit multe persoane care spuneau ca Diane35 nu ofera protectie, au rolul doar de a trata anumite probleme si de aceea intrebam. Pentru ca in cazul in care ele chiar nu ofereau protectie si prezervativul s-ar fi rupt sau ceva, banuiesc ca exista riscul unei sarcini. Scuze inca o data daca am parut intr-un fel anume, da eram stresata de ceva timp si am citit tot felul de pareri. Multumesc mult oricum de raspuns! happy

| GdX a răspuns:

Daca tot ai citit fel si fel de lucruri, preuspun ca pe internet unde fiecare are o opinie, de ce nu ai vorbit cu un medic ginecolog sau medicul de familie?