| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de care imi este cam rusine, dar poate ma puteti ajuta. Problema este ca ma masturbez destul de mult. Pur si simplu imi vine sa mi-o frec sau sa imi bag ceva in ea aproape tot timpul. Am un apetit sexual foarte mare, oare aceasta sa fie problema? Am tot incercat sa ma abtin, dar nu pot. Credeti ca este normal?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Foloseste o banana sau castravete cu prezervativ

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca libidoul tau sa fie atat de intens/ridicat incat sa te plasezi din acesta privinta/motiv in randul persoanelor NINFOMANE. Fiindca ninfomania reprezinta de fapt o stare patologica care devine evidenta la femeile prezinta un libido mai intens/exagerat si o surescitare/supraexcitare continua. Reprezinta de fapt starea de dorinta sexuala continua, prezenta permanenta, insa mult mai intensa in comparatie cu libidoul doar ridicat in cazul unor femei. Din acest motiv ambele simptome sunt considerate de fapt disfunctii sexuale care se caracterizata printr-un apetit sexual exagerat. S-a constatat ca femeile nimfomane sunt afectate de sindromul excitarii genitale persistente si din acest motiv ele au senzatia persistenta ca organele lor genitale sunt intr-o stare continua de excitare, similar cu senzatia de a fi tot timpul in preajma momentului de producere a orgasmului. Dar cel mai interesant aspect al nimfomaniei o reprezinta faptul ca aceasta stare de surescitare continua nu se manifesta printr-o dorinta expresa de a intretine sex cu un barbat deoarece asa cum reiese din cercetarile mai recente, se pare ca nimfomania este oarecum prezenta si/sau carcteristica mai degraba in randul femeilor cu orientare lesbiana. big grin In consecinta este cat se poate de normal sa te masturbezi ori de cate ori sinti nevoia si ai posibilitatea de a te satisface. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Libidoul este determinat genetic si hormonal, nu prea ai cum sa-l schimbi. Masturbarea este normala si sanatoasa, vezi http://www.britannica.com/topic/masturbation

| aXy99 a răspuns:

E normal. Ce inseamna "destul de mult"?

| Diana339 a răspuns (pentru aXy99):

Cam de vreo doua ori pe zi, dar mai sunt zile in care o fac si mai des de atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ești la vârsta adolescentei, da, e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, daca vrei putem vb mai mult pe acest subiect in particular.
Claudiuromeo40@yahoo.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ador sa ma masturbez si nu imi este rusine, este un lucru normal.

| Paul754880338 a răspuns:

Nu vad nici un motiv de ingrijorare. Esti doar mai "vie" decat altele sau doar recunosti ceea ce altele neaga. Fii tu insati si bucura-te de asta!

| ngllllll a răspuns:

Cere...
e bine sa ai pe cineva

| Gofigi a răspuns:

Depinde câți ani ai?

| Hellboy96 a răspuns:

Dacă ești adolescenta, da. Nu este neapărat sa te abtii, nu vei păți nimic rău. După ce o sa iti începi viața sexuală vei fi mai satisfăcută și sexul se simte mult mai bine și e mai relaxant.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Nu e nicio rusine. De cate ori pe zi o faci?

| Diana339 a răspuns (pentru Ioanafreeyourmind1995):

De vreo doua ori pe zi, dar sunt zile in care o fac si mai des.

| aXy99 a răspuns (pentru Diana339):

Nu are ce rau sa-ti faca.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns (pentru Diana339):

Daca esti in perioada adolescentei sau pana in 25 de ani sa zic, se intelege. Poate ai si un libidou mai ridicat din fire. Dar incearca sa nu faci exces totusi. Gaseste-ti o modalitate sa iti tii mintea ocupata altfel.