| DanielleDaniaD a întrebat:

am o problema destul de agravata.

Am 17 ani, iar prietenul pe 22. Avem o relatie de aproape un an, dar plina cu nabadai.

M-a inselat [s-a culcat cu altele] in timp ce era cu mine... iar eu nu stiam ce sa fac, daca sa mai am incredere in el sau nu, asa ca am inceput sa vorbesc si eu cu alti baieti, doar ca eu nu m-am culcat cu ei, ci doar am vorbit pe mess sau fb. In urma cu aproape 8 luni, prietenul meu a plecat in Anglia, la munca, in timp ce eu am inceput sa vorbesc cu un alt baiat, pentru ca nu mai aveam deloc in credere in el, si chiar nu mai speram la nimic bun,si chiar voiam sa il las. A aflat, iar acum, el chiar nu mai are inchredere in mine,de atatea luni ba zbat sa aiba din nou incredere, e plecat iar, doar ca acum in Italia, ma iubeste, simt asta, doar ca e si destul de sever, vrea sa ma fa faca sa-i demonstrez ca poate avea increderein mine, mi-a interzis sa ma mai machiez sau sa ma mai aranjez cat timp el nu este aici. Am facut-o, dar mai omiteam uneori sa-i spun ca m-am dat cu putin creion la sprancene, sau in cazu de astazi, pentru ca mi-am aranjat parul [ adicaca mi l-am intins cu placa]. Ma acuza tot timpu ca il insel, si nu am facut asta niciodata, chiar nu m-am culcat cu nimeni, si habar nu am cum sa-i demonstrez, nu am idee. S-a schimbat foarte mult pentru mine, dela golanul ce era inainte, acum e un bait bun, dar acum probabil eu sunt de vina. Mi-a spus ca inca ma iubeste, doar ca nu ma mai vrea ca inainte, sunt speriata, chiar nu vreau sa il pierd, il iubesc prea mult, si e chiar aiurea sa il pierd asa, pentru ca niciodata nu l-am inselat, asa cum considera el. Vreau sa aiba din nou incredere in mine, si nu stiu cum sa fac sa-i demonstrez asta. Stau toata ziua in casa, imi vad de treaba mea, fb mi l-am dezactivat, si cu fetele nici nu am mai vorbit, il vreau doar pe el, e prima mea iubire si chiar nu stiu ce sa mai fac ca sa il "recastig" inapoi, sa aiba incredere in mine. Ajuta-tima.Sunt ca si pierduta, nu vad viata fara el.

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

E problema ta ce faci, desi bine nu faci, adica sanu te aranjezi sa nu ai prieteni, prietene.Pai ala deja e cam dus de acasa si scuze dar eu nu prea te vad bine cun asa tip.O sa fii vorba unora de pe aici sclava si cu siguranta va ajunge mai tirziu sa si te bata.Dar cum spuneam e problema ta ce vrei sa faci asa ca eu incerc sa te ajut. Uite ce ai putea sa faci. Daca el are pe acasa cunoscuti vorbeste cu cineva care il stie asa cit de cit,dar sa nu fie un foarte bun prieten deal sau, si pune-l cumva sa-i spuna, prin mess stiu si eu cum, ca intimplator a intrat pe un site si a vazut ca erai si tu si sai dea sitele asta si chiar aici unde ai scris tu povestea asta.El o sa vada, o sa citeasca si cred ca o sa cada in plasa, o sa creada ca e asa cum ai spus aici.Acum si eu am citit si asa la prima vedere iti dau dreptate ca nu ai facut nimic rau.Deci nu vad de ce nu ar crede si el.Bine persoana care ii va spune de tine ca ai intrat pe aici sa ii zica sa nu iti spuna tie ca de la el stie, asta sa faca chestia ceva si mai credibila.Bafta si sper sa nu ajungi sa fii batuta de un gelos indoctrinat.

| Oana92 a răspuns:

Am incetat sa citesc in moment in care ai zis ca te-a inselat. Si am o singura intrebare: de ce naiba il lasi sa te calce in picioare? Nu te iuubesti/respecti nici macar putin?

| WildDream a răspuns (pentru Oana92):

Asta ma intreb si eu de cate ori citesc cate o intrebare de genu. Fetelor astora chiar le place sa fie bataia de joc a unor indivizi (ca nu pot sa-i numesc barbati).

| Dariusuu a răspuns:

Cum îți arată dragostea fată de tine, să te înșele cu toate fetele?
O persoană care te iubește nu face asta, dă-i pace o vreme, eu dacă aș fi în locul tău nu i-aș mai acorda o a doua șansă, o persoană care ți-a greșit o va face din nou mai devreme sau mai târziu.

Trezește-te puțin și trage concluzia.

| Felys a răspuns:

Nu vei putea sa ii demonstrezi de la distanta ca ii esti fidela,iar el fiind la departare isi face tot felul de ganduri indiferent ce i-ai spune tu, e foarte posibil ca relatia sa degenereze din ce in ce mai rau pana la final, va trebui sa fi pregatita si pentru un astfel de moment, cred ca ar fi cazul sa iti ordonezi prioritatile, scoala in primul rand si apoi baietii din viata ta

| Zabbyel a răspuns:

Stai inchisa in casa(ca o sclava) laughing nu te mai aranjezi rolling on the floor ala e departe happy prieteni n-ai ...doamne ce naiba e in mintea fetelor! ma uimesc cum de mai respiri!

| Violente a răspuns:

Nu citesc mai mult, mi-a fost de ajuns "s-a culcat cu altele".

Ești umilită de propriul partener de viață, dacă îl mai poți numi așa.

Calcă-ți pe inimă și gandește-te la tine, aruncă-l la gunoi și începe-ți o viață nouă! Ești tarată în mizerie.

| WildDream a răspuns:

El te-a inselat si tot el e cu gura mare? Tot el si-a pierdut increderea?
Off, in locu tau i-as fi dat de mult papucii (asta daca printr-o greseala imensa as fi ajuns sa fiu cu un asemenea individ). Isi bate joc de tine cum are el chef si tu stai ca vai daca il pierd. Crezi ca el e asa cuminte pe acolo pe unde e? El nu iese din casa, nu se distreaza?
Si tu ai gresit ca te-ai coborat la mintea lui si ai inceput sa inseli si sa minti. In viitor sa nu mai faci asa ceva pentru ca poti sa pierzi o persoana care chiar te iubeste (nu e cazu acestui individ caruia evident nu-i pasa de tine).
Referitor la intrebarea ta nu prea ai ce sa faci ca sa-l recastigi (tu stai cuminte ca un catelus in lesa ca si pana acum), relatia asta o sa dureze cat are el chef (pentru ca tu nu ai nici un cuvant de spus in ea) si cand o sa se plictisesaca de atata joaca cu tine o sa mearga mai departe.Si tu ce o sa ramai? Cu nimic, ca nu ai nici macar un prieten, nimic.

| Șurubelniță a răspuns:

Eu zic sa incetezi in a mai fi copila si sa te trezesti la realitate : tipul isi bate joc de tine? Te inseala, tot el vrea ca tu sa ii castigi increderea? Penibil, de-a dreptul penibil. Iti place ca lumea sa-si bata joc de tine? Te simti bine daca se intampla asta? Daca da, atunci continua relatia cu el, sa-si bata joc in continuare de tine, sa te faca sa te simti prost in continuare, sa te faca sa te gandesti cu ce gresesti.
Daca vrei ca tipul sa nu-si mai bata joc de tine, atunci ia atitudine si desparte-te de el.

| 26Geo a răspuns:

Nu am citit tot, ma plictisea.Am citit in schimb partea aia in care el te insela si tu il iertai, tu vorbeai cu altii si el te certa.Crezi ca asta e iubire? Crezi ca el nu te inseala de acolo din Italia sau cand a fost in Anglia? Eu zic sa il lasi in problema lui si sa iti cauti pe altu.Nu te merita omu ala. Daca tu crezi ca viata ta alaturi de el va fi "Stau toata ziua in casa, imi vad de treaba mea, fb mi l-am dezactivat, si cu fetele nici nu am mai vorbit, il vreau doar pe el", apoi cine sunt eu sa ma bag in "iubirea" voastra.Bafta

| Loreddana a răspuns:

El te-a inselat si tot tu trebuie sa-i castigi incredere? Da, are logica...

| V3ra a răspuns:

Auzi ia las-o mai moale cu "dragostea" asta idioata, si am pus intre ghilimele pentru ca asta NU este iubire, NIMENI in viata asta nu iti poate interzice tie sa te aranjezi, sau nu iti poate dicta cu ce sa te imbraci.Trezeste-te fato,revino-ti,NU esti obiectul lui ok? Asemenea viata iti doresti? sa iti interzica sa iesi din casa? Sincer incearca sa te debarasezi de el, nu tb sa-i spui lui tot ce faci, tu esti sigura de ce face el pe acolo prin Italia?
Ai grija, ai mare grija, mai bine lasa-l naibii si gaseste-ti un baiat care sa te merite!

| DrLaw a răspuns:

Draga mea, INCERCA SA TE TREZESTI LA REALITATE. Tu nu vezi ca-si bate joc de tine, mai ales ca tu ai 17 ani si el 22.
Iti zic sigur ca el nu are nicio intentie si nu a avut de la inceput sa aiba o relatie cu tine, el a stat cu tine doar ca sa te "incerce" asa suntem noi ce sa faci.

Te rog nu fa vreo prostie incearca sa-l uiti. inteleg sa il ierti da sa fii din nou cu el si sa-ti para rau ca din cauza ta e asa?
Haide te rog, nu mai fa ceva prostii si vezi-ti de viata ca inca mai ai drum lung si frumos in fata, nu-l prafuii si in deteriora cu el ca s-ar putea sa te doara mai tare decat te doare acum.

Sper ca te-am ajutatbig grin

| OanaMada a răspuns:

Ok inteleg ca il iubesti si ai face orice sa ii demonstrezi ca nu l-ai insealt, dar totusi nu il poti lasa sa iti controleze viata asa cum vrea el esti fata totusi ai nevoie sa vb cu fetele, sa te machezi, e foarte important la o fata sa fie arannjata.Nu te poti lasa pe tine, pentru el, o viata ai trebuie sa o traiesti asa cum trebuie, nu sa il lasi pe el sa ti-o controleze si sa iti interzica atatea ce o sa faci mai tarziu nu o sa stai cu nimeni? Nu o sa ai cu cine sa vb nu o sa ai prietene nimic, pentru ce? Pune altfel problema si gandeste-te si la tine nu doar la el! Ai doar 17 ani, ai o viata inainte, nu poti sa iti bati joc singura de tine. Pune piciorul in prag, pune-te pe tine pe primul loc nu pe el, nu il mai lasa sa faca ce vrea din tine si sa iti interzica atatea, o sa iti para rau sincer... iti spun din propria experienta! Bafta :*

| Zuzu239 a răspuns:

Cea mai utila ar fi o discutie calma fata in fata.Daca te-a inselat,tu nu ar mai trebui sa ai incredere in el. Daca te-ar iubi,te-ar accepta asa cum esti, fara sa vrea sa te schimbe sau sa te izoleze de prieteni. Poate acum il iubesti, dar cu timpul, el va inceta sa fie centrul universului tau si te vei trezi fara prieteni si fara viata sociala. Abia atunci vei fi cu adevarat distrusa.
Explica-i ca te aranjezi pentru tine si ca vrei sa te simti bine in pielea ta. Spune-i ce te deranjeaza si povesteste-i cum ai vrea sa fie relatia voastra, apoi hotarati impreuna daca puteti avea un viitor impreuna sau nu.

| DanielleDaniaD explică (pentru Zuzu239):

El e acolo acum, se intoarce dupa o luna jumate aici. Adineauri mi-a spus ca "mai trebuie doar un strop, si e gata", nu putem avea o discutie face to face daca nu e aici.L-am mintit de multe ori, dar niciodata nu am renuntat la el de buna voie.El ma silit. dar am avut si partea mea de vina

| Zuzu239 a răspuns (pentru DanielleDaniaD):

Atunci asteapta pana se intoarce.Pana nu sunteti sinceti unul cu celalalt nu o sa va intelegeti.Intre timp intreaba-l cu ce ai gresit, ce l-a deranjat. Daca spui ca ai si tu partea ta de vina, intreaba-l ce poti face sa te revansezi. Daca relatia asta nu este pe placul tau, cu timpul va deveni un chin.Multa bafta si astept sa imi spui ce ai hotarat.:*Daca vrei sa vorbesti cu cineva, sunt aici pentru tine.happy