| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la penis. Cam de 2 saptamani mi se decaloteaza cu greu complet (in erectie). Atunci mi se "crapa" pielea in sensul ca se intnde pana in punctul in care se rupe si sangerez. Sa fie de la caldura? Inainte nu aveam problema asta deci nu cred ca e fimoza. Ce pot sa fac sa imi treaca?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O ai de la nastere, dar cat esti mic ai si penisul mic, odata ce crest tu, creste si penisul tau, iar cand la pubertate apar erectiile, apar si problemele, riscand craparea pielii, incetinirea dezvoltarii penisului, sau facand imposibila urinarea, ori sexul.
Tu ce vrei, sa stai asa riscand sa ajungi si cu penis mic si in imposibilitatea sa-l folosesti?
Cel mai corect ar fi, sa mergi sa vizitezi un chirurg si el iti va spune ce poate face pentru tine. Practic este vorba de o incizie minora, sub anestezie, si in cateva zile esti ca nou, dar liber!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu totusi cred ca este fimoza!
Dar, de ce nu mergi la un medic sa te consulte, ce risti? parerea unui profesionist o sa-ti confirme o problema, care poate fii rezolvata cat mai repede.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar fimoza nu o ai de la nastere? Eu nu am mai avut asa ceva, era totul normal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Fimoza se poate manifesta tarziu. Am un prieten care avea o viata sexuala activa, de vreo 2 ani sau mai mult, si brusc i s-a iritat/infectat, nu stiu exact, si a ajuns la circumcizie.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aveti dreptate. M -am interesat si eu si cred ca am acel agent patologic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

O ai de la nastere, dar cat esti mic ai si penisul mic, odata ce crest tu, creste si penisul tau, iar cand la pubertate apar erectiile, apar si problemele, riscand craparea pielii, incetinirea dezvoltarii penisului, sau facand imposibila urinarea, ori sexul.
Tu ce vrei, sa stai asa riscand sa ajungi si cu penis mic si in imposibilitatea sa-l folosesti?
Cel mai corect ar fi, sa mergi sa vizitezi un chirurg si el iti va spune ce poate face pentru tine. Practic este vorba de o incizie minora, sub anestezie, si in cateva zile esti ca nou, dar liber!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai putea incerca sa folosesti o crema emolienta, sau hidratanta. De asemenea s-ar putea sa aiba un efect benefic crema cu extract de galbenele. Probabil deocamdata inca, pielea care acopera glandul este mult prea fina si se irita in momentul in care este dezvelit si lipseste protectia oferita de preputiu.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta medicul de familie si vezi ce iti recomanda.