| TastedaBomb a întrebat:

Am o problema mare. Eu si prietena mea am facut dragoste recent si imi e frica sa nu ramana gravida. Si eu si ea suntem virgini.

Am facut neprotejat, insa in timp foarte scurt preejacularea a avut loc in exterior si penisul era uscat cand l-am introdus. Am incercat sa-l introduc, insa a intrat foarte greu si doar capul. A fost atat de greu intrat incat s-a rupt si ata. Si nici nu mi-am dat drumul in ea. Deci intr-un fel a fost safe...

Prietena mea a avut perioada recent...pe 10 aprilie. Avand in vedere ca penetrarea s-a produs pe 23 aprilie...era in perioada ovulatiei?

E posibil sa ramana gravida?
A luat pastila in primele 24 de ore antinushcum...dar a luat-o.

Astept raspuns...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prima zi de menstruatia si implicit si prima zi a actualului ciclu menstrual a inceput in data de 10 Aprilie si incercarea de dezvirginare a avut loc in data de 23 Aprilie, reiese ca sexul respective a avut loc in a 13-a zi a ciclului menstrual. In cazul in care prietena ta are un ciclu menstrual cu lungimea medie de 28-30 de zile, in acel caz sexul a fost intretinut in perioada de fertilitate maxima. Fiindca pastila contraceptive, de a 2-a zi a fost administrate in primele 24 de ore se poate aprecia ca formarea sarcinii intr-o asemenea situatie se poate exclude in proportie de peste 95%. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, fata era in plina perioada fertila si da, sunt sanse sa ramana insarcinata.
Am totusi o intrebare: chiar nu ai gasit sa imprumuti 2 lei, pentru a cumpara un prezervativ?

Pacat ca a luat pastila de a doua zi, acum va avea de suferit efectele secundare ale acelei pastile, care ii vor da peste cap urmatoarele menstruatii cat si sistemul hormonal, timp de 6-12 luni.

| TastedaBomb explică (pentru Violleta2022):

In primul rand nu era planificat... A venit deodată asa...
Câte șanse de însărcinare sunt având în vedere ca răspunsul anterior e in potriva însărcinare?

| mihai69 a răspuns:

Gravidă nu are cum să fie.
Vestea proastă e că niciunul nu mai sunteți virgini.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU trebuia sa ia acea pastila, acea bomba hormonala ca nu ai ejaculat in ea si nu era la ovulatie.

| Jonas94 a răspuns:

Păi lichidul pre-ejaculator, nu conține spermatozoizi decât în cazul unei ejaculări anterioare. În mod normal, acesta are rolul de a lubrefia uretra și nu conține spermatozoizi.
E bine ca după fiecare ejaculare să urinezi, pentru că urina curăța spermatozoizii după uretră.
Din ce descrii tu, se pare că nu are cum să fie gravidă, chiar dacă a fost la perioada fertilă, mai ales că a luat pastila de a doua zi.