| KatLuna234 a întrebat:

Buna TPU Am o problema: sunt intr-o relatie cu un baiat de un an si 7 luni, eu am 17 ani, iar noi am decis ca anul trecut sa imi incep viata sexuala. Vreau sa spun ca am fost luata usor, vorbe frumoase, iar cand am inceput sa facem dragoste si iubitul meu si-a introdus penisul nu stiu cum de ne-a venit sa ne uitam daca a curs sange, chiar nu era nimic, nu a curs deloc sange. Mai vreau sa spun ca in urma cu cativa ani, cand aveam 6 anisori eu m-am pus intr-un faras de tabla si am fost taiata acolo jos. Mama mea m-a dus la doctor care am fost cusuta pe viu. Vreau sa stiu daca acea este cauza problemei mele. Sa fie din cauza aia, ca nu a curs sange? Scuzati greselile! Ajutati-ma, va rog, urgent! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea din timpul dezvirginarii se produce doar in cazul a circa jumatate dintre fete si se poate datora mai multor cauze obiective. Este posibil ca himenul tau sa fie foarte elastic si prevazut din nastere cu o perforatie/gaurica (prin care se elimina menstra), mai larga prin care poate trece penisul fara sa-l lezeze sau sa-l rupa deci sa nu apara sangerarea. Insa este posibil ca himenul tau sa se rupa in momentul unui urmator sex si sa sangereze doar atunci mai tare sau mai putin, fiindca si sangerarea diferita de la fata la fata si depinde de mai multe lucruri printre care : grosimea himenului, elasticitatea acesteia, dar mai ales cat este de vascularizata. Daca nu vei sangera deloc, atunci arata-i prietenului tau urmatorul articol scris de medici si cercetatori : "Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, a fost si este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării/dezvirginarii. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil/elastic şi se rupe relativ târziu uneori mult după primul contact sexual, în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul miscarilor de balet, spagat, la ciclism sau in cazul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." In concluzie NU se produce in mod obligatoriu sangerarea in timpul intretinerii sexului de dezvirginare. In literatura de specialitate sunt consemnate cazuri in care himenul a fost intreg/intact pana in momentul nasterii si s-a rupt doar in momentul intinderii extreme a vaginului pentru a permite iesirea copilului. Sper ca ai inteles atat tu cat mai ales prietenul tau. Multa sanatate!

| KatLuna234 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte frumos!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KatLuna234):

Acel material este un studiu facut de specialisti sexologi si de medici cercetatori deci poate fi considerat ca un raport demn de luat in seama. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca el te iubeste cu adevarat, trece cu vederea peste faptul ca nu ti-a curs sange la dezvirginare si va continuati relatia inceputa.