| laurentiu85 a întrebat:

Bună TPU am o relație de ceva timp cu prietena mea de ceva timp ( in care ne am despărțit - din cauza mea dupa care ne am impacat la loc ). Nu vreau sa spun ce am gresit ( poate in privat dar ideea e ca am greșit si m am îndreptat ( ba chiar i am si aratat acest lucru ). Problema sta in incredere ( imi spune ca ma iubeste dar nu are incredere in mine si ne certam adesea pe tema asta pt ca aduce multe probleme ). Ea este tipul de persoana care nu are incredere nici in ea. Ce sa fac? Sa aștept si sa am eu incredere in ea iar ea deloc in mine??

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Eu tind sa cred ca ai inselat-o, nu ai de ce sa te simti prost, este normal pentru ca esti tanar, trebuie sa experimentezi diversitate sexuala, nu sa stai in relatii lungi. fatuca mereu iti va aduce aminte de asta si va veti certa continuu, asa vrei sa iti traiesti tineretea, intr-o relatie cu certuri? nu cred, asa ca decat sa stai in asa relatie sa pierzi timpul, te retragi elegant si iti vezi de viata ta, esti la varsta la care trebuie sa experimentezi cat mai multe cearsafuri. si ai grija cu fetele nesigure pe ele, sunt cele mai periculoase

| RAY a răspuns:

O persoana care nu are incredere in cel iubit inseamna ca sta cu el asa din plictiseala, mai aiurea e ca tu pierzi vremea, nu ai ce astepta persoane ca noi cand ne bagam ceva in cap nu il scoate nimeni, nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Increderea se dobandeste in timp. Cu cat astepti mai putina incredere din partea ei, si iti justifici actiunile in fata ei ca sa-i treaca suspiciunile, cu atat se calmeaza mai mult, si incepe sa capete incredere in tine. Asta, bineinteles, daca esti sincer si nu va descoperi ca ii spui de fapt minciuni, si ascunzi tot ce faci cand nu e langa tine.
Nu ii poti cere sa aiba incredere in tine, cu un comportament cum vad la altii, de genul: -te intreaba unde ai fost, tipi la ea ca ai avut niste treaba, e prea sacaitoare si nu are deloc incredere in tine, dar la intrebare nu ii raspunzi calumea. Asa nu ai cum sa primesti increderea unei femei inteligente, niciodata, si multi (boi) barbati fac asa.
Increderea tine de comunicare, si mai ales de detalii. Unii sunt naivi, cred orice, si oscileaza de la spusele partenerului la 'gura lumii', si starnesc valuri degeaba, altii sunt mai tacuti, intreaba putin si direct, sunt atenti la detalii si nu le scapa nimic (cazul meu si al prietenei laughing ). In a 2-a categorie, e imposibil sa ascunzi ceva, iar de incredere nu e nevoie, supraveghindu-ne reciproc, cica discret (dar fara parola la Facebook, umblat prin telefon, si pus prietenii sa il urmareasca pe celalalt, cum fac lesinatii).

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ok,cred ca stiu de ce v-ati certat. Sper ca te-ai indreptat. Acum ofera-i putin timp de gandire, schimba TOTAL omul care ai fost si ai sa o surprinzi. Bafta cu gagica!

| Gunoi a răspuns:

"Încrederea o câstigi repede, dar o poți pierde într-o secundă"
Dai vina pe ea? "să aștept și eu să am încredere în ea și ea deloc în mine" păi a avut dar și-a pierdut-o ca urmare a greșelii tale și ai dezamăgit-o profund, poți să încerci să-i câștigi încrederea dar nu va fi ușor ca la început, iar de îți pare că nu merită nu o mai fă oricum tu ești cel ce a greșit și pun la îndoială îndreptarea ta.
Cum nu ai menționat cu ce ai greșit nu știu ce sfat aș putea să îți ofer.

| niki1003 a răspuns:

Probabil cea mai buna solutie e sa astepti si sa fii langa ea

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru niki1003):

Si sa isi rateze tineretea, perioada in care el trebuie sa se distreze si sa cunoasca si alte taramuri?

| niki1003 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Daca o iubeste nu cred ca isi rateaza tineretea. este decizia lui dar eu cred ca ar fi mai bine sa-i arate ca o iubeste si ca nu vai mai gresi. daca nu merge e liber sa caute ceva nou

| laurentiu85 explică:

Sunt sigur ca la un moment dat te ai plictisit sa tot incerci sa i explici unele lucruri.