| TrollingAllDayLong a întrebat:

am revenit iar cu o problema si nu o pot discuta cu cei apropiati, deoarece am considerat ca sa nu pic de prost sau ceva de genul, acum vreo trei luni am postat un mesaj aici despre o fata care dorea sa fie doar prietena cu mine, eu ma tineam dupa ea, etc. (Cititi toata povestea daca doriti de la prima intrebare) Imediat dupa ce persoanele care m-au ajutat de aici, si le multumesc, am inceput sa fiu distant si din contra, sa nu-mi pese de nici-un fel de aceasta fata, ma distantasem mult si vorbeam doar cu prietena ei, care este prietena mea cea mai buna in momentul de fata. Dupa un timp, aceasta s-a decis sa arate ca este atrasa de mine, si a incercat sa interactioneze cu mine mai des, eu refuzand-o din orgoliu. Intr-un bun sfarsit, ma atasasem din nou de ea, nu am vrut sa ii arat lucrul asta deoarece ma gandeam ca iar alerg dupa cai verzi, si ma voi auto-rani din nou pentru niste momente de bucurie de scurta durata. In tot acest timp cat eu discutam cu ea, m-am decis sa vorbesc si cu alte fete pentru a-mi asigura oportunitatea ca voi fi singur, si regret ca am facut asa, nici in momentul de fata nu stiu de ce, probabil ca am vrut sa ma testez pe mine si sa vad cat de "barbat" pot fi. Intr-o seara ea a observat mesajele respective, si a decis sa nu vorbeasca despre asta, spunandu-i doar prietenei ele, care era si prietena mea cea mai buna spunandu-mi ce s-a intamplat. Mi-am cerut scuze, si i-am comunicat tot ce s-a intamplat, si de ce si asa. Fie, totul urma sa se transforme intr-o relatie de lunga durata dupa viziunea mea, momentan suntem de o luna si doua saptamani impreuna, si am impresia ca aceasta se distanteaza tot mai mult de mine, cand eu chiar am inceput sa tin la ea enorm. Trebuie sa recunosc ca e prima fata la care tin cu adevarat. Ce inseamna distantarea aceasta? Refuza cu motive banale de a mai iesi impreuna, vorbim foarte rar deoarece spune ca nu poate vorbi si ca are treaba cu parintii ei, si ca vorbeste foarte "rece" cu mine, comparativ de cum era la inceputul relatiei.

Nu stiu ce sa fac, sa ii pun capat sau sa incerc sa vorbesc cu partenera mea despre acest lucru?

7 răspunsuri:
| Vix999 a răspuns:

Cand joci cartea indiferentei exista 2 variante :
1. Persoana chiar se trezeste si isi da seama ca te place
2. Te vrea din orgoliu
Se pare ca ea doar s-a simtit lezata ca tu nu mai stai ca un catelus dupa ea si cand te-a avut din nou "la picioare", si-a dat seama ca de fapt nu te vrea.
Faptul ca ai vb tu cu alte fete, daca nu ai facut-o in timpul relatiei cu ea, nu are nici cea mai mica relevanta.
Vorbeste cu ea dar nu la modul submisiv, adica nu face chestii de genu : fac orice sa fim impreuna si zi-mi cum sa fac sa mearga.
Pur si simplu comunica-i ca tu ti-ai dat seama de comportamentul ei si ca ai vrea si tu sa stii in ce directie sa o iei.Da-i de inteles ca daca vrea, esti alaturi de ea dar ca tu nu ai de gand sa fii singurul din relatie.
Si asteapta-te si la o respingere din partea ei...din pacate.

| TrollingAllDayLong explică (pentru Vix999):

Este foarte interesant ce spui tu, dar de ce m-ar vrea din orgoliu, si ce vrei sa spui prin Persoana chiar se treseste si isi da seama ca te place?

| Azµre a răspuns (pentru Vix999):

Genial răspunsul!
Psiholog trebuia să te faci!
PS: Sfat vorbește cu ea, pune totul pe tavă vezi ce se întâmplă!

| Vix999 a răspuns (pentru TrollingAllDayLong):

Ok...imagineaza-ti asa : eu stau dupa tine mereu...si te curtez si incerc sa te cuceresc si sunt absolut mereu acolo cand ai nevoie de mine. Te simti bine nu? Creste orgoliul in tine.
Dintr-o data insa, te ignor...nu te mai caut. Mai mult, nu ti mai raspund cand ma cauti tu...
Tu te gandesti la una din doua : ori iti dai seama ca chiar iti placea compania mea si ca eu chiar voiam ceva serios si tu nu ai apreciat si acum ca nu mai ai, vrei inapoi (asta e varianta cu : persoana chiar se trezeste si isi da seama ca te place) sau iti spui in sinea ta : da cum adica nu mai sta dupa curul meu? Ca mie imi placea ca imi facea toate poftele si ca era mereu acolo cand aveam eu chef...ia sa o fac eu sa fie din nou asa! (asta e partea cu orgoliul).
Ea probabil a fost ranita in orgoliu cand a vazut ca tu nu mai esti dispus sa stai dupa ea, a reactionat repede ca sa te readuca unde erai, dupa care si-a dat seama ca ok...te-a adus unde voia ea, acum nu te mai vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Discută despre aceste comportamente și decideți împreună dacă relația va continua sau nu.
O relație depinde de mai mulți factori, unul foarte important fiind comunicarea.
Dacă ea nu îți spune ce nevoi are, și, implicit, ce o supără, și nici tu nu o faci, atunci relația nu are cum să funcționeze.

| ghinionistul112 a răspuns:

Corect! Pune capat pentru ca nu-i pasa decat de interese personale! Eu am pati-to la fel si stiu ca am procedat corect! Nu merita nici dragostea ta! Stai la banca ta ca o sa vina si fata visurilor tale! Nu te grabi!

| VictorVictoras a răspuns:

Vorbeste cu ea despre aceste probleme si in functie de ce va spune ia o decizie, eu sincer cred ca pe ea o intereseaza un alt baiat parerea mea pentru ca nu vad de ce se comporta asa cu tine si cauta scuze mereu, dar eu cred ca daca poti renunta la ea...