| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Am si eu 3 intrebari pentru voi:
1.De ce relatiile din ziua de azi nu mai functioneaza?
2.De ce e asa de dificil sa iti gasesti pe cineva cu care sa fii compatibil?
3.Care e secretul relatiilor de lunga durata, cele care au multi ani in spate?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

1.Cum sa mai meargă relațiile in ziua de azi in contextul in care lumea se mulțumește cu aparența și nu cu esența?
In ziua de azi majoritatea merge pe ideea "oricum sex nu știe, de iubit nu știe, frumos nu e, îl pap oleacă de bani și m-am dus spre următorul" sau "Mă distrez câteva zile cu ea și după următoarea"
In ziua de azi iubirea a devenit superficială tocmai din cauza oamenilor superficiali.

2.E greu sa îți găsești pentru că tu gândești asta.
Poate că da, majoritatea sunt superficiali, însă daca tu îți pui singura piedici, automat ai pierdut jocul din start.
Însă sunt și multe cazuri în care da, e imposibil să îți găsești o relație ok.Motivul pentru care se întâmplă asta e că unii, in loc sa lupte și sa găsească ce merita cu adevărat, se mulțumesc cu fete sau băieți superficiali, care evident că nu sunt pentru persoanele respective.Practic,un fel de vulpea când n-ajunge la struguri, zice ca-s acri.

3.Nu e un secret că atunci când fluturii zburda prin stomac, totul este lapte și miere, insa cu timpul iubirea nu se va mai manifesta sub forma de sex, declarații siropoase de iubire sau te miri ce.Cu timpul iubirea se rezuma la respect, încredere, sinceritate, loialitate.
Vezi tu, nu poți face multi purici cu un om superficial, ai nevoie și de o persoană care știe ce vrea în viața.Degeaba încerci tu sa faci purici cu ea, că o să o iei razna până o sa o faci "de casa".
Și cam asta e tot.
Fundiță?love struck

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1, din cauza egoismului si superficialitatii oamenilor.

2, tot din acelasi motiv, ca esti superficial si nu esti dispus sa cedezi la nimic, dar ai pretentii mari de la persoana opusa, fara sa realizei ca nici tu nu te ridici la cine stie ce standarde.

3. Secretul unei relatii lungi si fericite?
In primul rand dragoste reciproca, loialitate si gata sa faci compromisuri in orice moment, de dragul persoanei iubite.
Atunci cand iubesti cu toata inima, iti este al naibii d eusor sa cedezi si sa faci pe placul persoanei dragi, iar ea la randul ei, cedeaza data viitoare, doar pentru a-i face pe plac iubitului. Practic este un joc al daruirii, in care oferi si primesti, oferi si primesti neincetat.

| dullcat a răspuns:

E paradoxul tehnologiei si implicit a comunicarii disponibile 24/24.Maidegraba cand asteptai cateva luni pentru o scrisoare comunicai cu adevarat ce ai pe suflet si pretuiai interactiunea cu ceilalti.
Mai apoi, oare cand totul in jurul tau este de unica/medie folosinta, specific consumerismului deraiant de zi cu zi, nu ti se transmite in mod inconstient aceasta atitudine, abordare si fata de relatiile cu ceilalti? Eu vad o corelare, chiar daca e asa cumva trasa de par.Rapid, comod, ieftin, disponibil mereu etc. inseamna superficial, prost facut, inlocuibil oricand.Pentru ce sa mai cosi haina aia care s-a rupt putin, daca iti poti cumpara alta in secunda doi numai la cateva clickuri distanta pe smartphone? Pentru ce sa te mai zbati in relatia cu o persoana, cand la cateva clickuri distanta gasesti altele disponibile pentru diverse relatii?

| VoidEternal a răspuns:

M-am plictisit de cate ori am scris asta pe TPU.

1. Pentru ca nimeni nu vrea sa mai depuna efort. Pentru ca toti se plictisesc imediat. Pentru ca mereu viseaza la mai bun si au impresia ca pot mai mult, mai bine.
2. Pentru ca toata lumea (in special fetele) cauta compatibilitatea perfecta care nu exista. Nimeni nu o sa te iubeasca 100%, exact asa cum esti tu. Scopul e ca tu si partenerul sa cresteti impreuna pana la un tot unitar functional. Oamenii nu sunt piese de puzzle.
3. Realism, maturitate, disponibilitatea de a munci pentru o relatie si de a nu da inapoi la primul semn. Si asta trebuie sa fie valabil la ambii parteneri. Nu sa-ti reactivezi contul de tinder la prima cearta, ca "fat frumos e inca acolo si ma astepta". Viitorul celor care gandesc asa e plin de pisici, depresie si singuratate.

| anonim3248 a răspuns:

Când se cunosc 2 pentru căsătorie trebuie să fie amândoi la fel.

| anonim3248 a răspuns:

Bărbații frumoși sau foarte frumoși sunt exact ca femeile frumoase.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Un bărbat frumos nu face sex cu femei dacă nu vrea.

| anonim3248 a răspuns:

Relațiile lungi rezistă doar dacă amândoi sunt la fel.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

1. Multumita social-media, persoanele cred ca au optiuni pe care nu le au.
2. Tine de mediu si de oamenii peste care dai, insa este important sa nu gandesti asa.
3. Respectul.

| AdrianFoanga a răspuns:

De ce ti-as raspunde? Uita-te in jur si ai sa gasesti raspunsurile.
Sotia mea care are 68 de ani e la fel de eleganta si intretinuta ca in prima zi.
Ia priveste in jur la tinerele de azi care cred ele ca-s elegante. Ai sa le vezi in haine scumpe si de calitate dar in picioare vor avea adidasi nabarogi in loc de un pantof elegant. Astea sunt cele care incearca. Celelalte umbla in slapi cu buricul la vedere si blugi rupti. Iar ei, ei sunt la fel.
Inca ceva: o adevarata prietenie se incheia cu o casatorie pe cand acum... se trece la urmatoatoare/urmatorul.

| dullcat a răspuns (pentru AdrianFoanga):

In secolul actual confortul este mult mai important decat imaginea eleganta menita numai pentru ochii barbatilor.Mai mult de atat, purtarea tocurilor pe termen lung aduce mari probleme de sanatate, pe care evident ca femeile le indura, nu barbatii.Viitorul meu sot nu este deloc fericit cand ma vede cu pantofi cu toc subtire de 10 cm, ca apoi dupa cateva ore sa ma vada cum ma dor picioarele si cum ma chinui din cauza ranilor facute tot de minunatii pantofi eleganti, rani care ma vor urmari cateva zile, ca doar nu pot sa acasa sa imi sufle cineva cu evantaiul, ci trebuie sa ma deplasez prin oras, la munca, la cumparaturi, la diverse institutii etc. la fel ca oricare alt om.

Ca fapt divers, eleganta consta in mai mult decat sa te imbraci in costum si pantofi ca doamnele profesoare de la scoala.E trist daca la aceasta varsta judecati dintr-o asemenea perspectiva ingusta. Oare cand dumneavoastra erati tineri, nu existau si atunci trenduri considerate destrabalate? Ma indoiesc.Mai amintesc ca, totusi, candva in istorie, la inceputul aparitiei lor, tocurile erau menite pentru barbati aristocrati, nu pentru femei.Iar apoi si-au capatat utilitatea deoarece strazile erau literalmente pline de noroi, urina, fecale si alte lucruri frumos mirositoare, asadar tocurile protejau cat de cat.Mai departe de-a lungul mileniilor aflam ca femeile care au indraznit sa isi arate gleznele si sa poarte pantaloni au fost insultate. Oare chiar nu am evoluat deloc de atunci? Suntem in 2023 si moda se schimba odata cu vremurile.

| AdrianFoanga a răspuns (pentru dullcat):

Cu respect dar nu stiti ce vorbiti. Nu poti sa spui ca esti eleganta cand umbli in zdrente.
Apropos, pantofii cu toc ''bat'' daca-s pantofi facuti de habarnisti.

| dullcat a răspuns (pentru AdrianFoanga):

E foarte usor pentru cineva sa vorbeasca cand in propria viata n-a purtat pantofi cu toc.Erau pantofi de piele la 500 de lei, facuti pe comanda la un atelier din Bucuresti, pentru marimea mea, adica marimea 36.5.Deci pot spune fix la fel,, nu stiti ce vorbiti. ''

| AdrianFoanga a răspuns (pentru dullcat):

Habar nu ai de ce vorbesti. Dansatoarele profesioniste danseaza pe tocuri. DANSEAZA. Ai vazut in viata ta o pereche de pantofi de dans? Crezi ca se cumpara asa pantofi de la taraba cum isi cumpara cel putin 75% dintre romance?

| dullcat a răspuns (pentru AdrianFoanga):

Gata cu persoana a doua plural? Ce treaba au dansatoarele in discutia de fata? Ele si-au ales meseria respectiva, e de asteptat sa aiba o anumita tinuta, pe cand o femeie in timpul liber poate alege orice tip de incaltaminte doreste, fie aceasta si casual, sport, comoda etc, fara ca barbatii sa judece aiurea.Vezi ca incep sa ti se vada in comentarii urmele conturilor care ti-au fost suspendate.Carry on.

| AdrianFoanga a răspuns (pentru dullcat):

''Gata cu persoana a doua plural? '' Crezi ca meriti asa ceva? Esti vulgara si crezi ca stii absolut tot. Era vb de pantofii cu toc ca te-ai aratat indignata, tu fiind adepta unor adidasi nabarogi. Habar nu ai de eleganta. Mie mi-ar fi rusine sa ies cu una ca tine imbracata in zdrente.

| dullcat a răspuns (pentru AdrianFoanga):

Nu port adidasi in rutina mea zilnica, ci pantofi casual eleganti. Faptul ca ataci persoane fiindca nu mai ai argumente dovedeste din nou cat de ingust esti la minte.

| AdrianFoanga a răspuns (pentru dullcat):

Nu ma intereseaza opinia ta. Umbla in continuare in zdrente daca asa consideri. Nu scoti nici o idee interesanta.

| dullcat a răspuns (pentru AdrianFoanga):

Ce treaba au hainele mele cu discutia de fata?

https://media.tenor.com/KHu0RQ8IWI4AAAAC/troll-detected-troll.gif

| AdrianFoanga a răspuns (pentru dullcat):

Nepoata tatii da' tu esti plina de tupeu si esti neintelegatoare. Ti-am spus ca opiniile tale NU ma intereseaza? Ti-am dat ignore.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru dullcat):

Haa,haaa,bravo!rolling on the floor

| dullcat a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Grija mare, are butonul de ignore la indemana si nu ii este frica sa-l foloseasca. laughing Chiar ma intrebam daca pe acest cont imi da block la fel de repede ca si pe celelalte.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru dullcat):

I-as spune unde sa il bage, dar ma leaga astiarolling on the floor
nu ar primul care ma ignora.Il las sa se distreze! Nenea e user cu contul banat, iar globul meu de cristal spune ca si asta va avea aceeasi soarta.