| Bebe_9173 a întrebat:

Buna TPU.am si eu o intrebare si rog seriozitate.Pentru ca este foarte important. O prietena de-a mea vrea sa isi faca vaccindul impotriva cancerului de col uterin. Pentru al putea face ai nevoie de o consultatie amanuntita la ginecolog pentru a vedea daca mai esti sau nu virgina? Multumesc! Si va rag scuzati categoria dar este cea mai vizualizata si vreau sa primesc raspunsuri cat mai repede.Multumesc inca odata!

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Daca fata afirma ca este virgina, nu se face control ginecologic. Daca nu mai este virgina, trebuie sa-si faca neaparat un test Papanicolau, pentru a vedea daca nu este deja infectata cu HPV. Daca este infectata, vaccinarea se amana.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai nevoie. Trebuie sa declari tu daca ai avut sau nu contact sexual. Fiindca daca ai avut, trebuie sa te testezi daca nu esti infectata HPV. Vaccinul nu se administreaza persoanelor deja infectate fiindca poate agrava boala. Nu cred ca exista vreo femeie suficient de nebuna sa minta, stiind ca astfel se expune unui risc imens.

| kiko_3973 a răspuns:

S-a aflat ca vaccinul de col uterin nu este foarte bun, deci mai bine sa nu-l si faca