| Maryia_Marya_1999 a întrebat:

Buna TPU..Am si eu o-ntrebare,eu cu prietenul meu facem dragoste in fiecare seara.dar, eu nu stiu cum nu fac copii ptc nu ne protejam..si chiar vrem unul, imi puteti recomanda cv? va rog

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta vrei copil? Nu esti tu un copil? Stai sa mai cresti, după varsta de 25 de ani, nu acum.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Poate are mult mai mult de 18 ani, te-ai gandit la asta?

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care practicati sexul neprotejat de mai mult timp si de regula sperma este ejaculata in vagin de fiecarea, se poate trage concluzia fireasca ca ceva nu este in regula cu fertilitatea cel putin a unuia dintre voi. Conform specialistilor in cazul cuplurilor fertile, sansa de a obtine o sarcina este de : circa 57% in 3 luni de incercari, 75% in 6 luni, 90% intr-un an si de 95% in 2 ani. Cu toate acestea se constata ca unul din 6 cupluri care incearca sa aiba un copil are dificultati in a obtine sarcina fiindca in mare masura problema infertilitatii este de natura masculina. Din acest motiv ar fi indicat ca prietenului tau sa i se faca o spermograma care este o analiza obligatorie a spermei si face parte din baremul minim de analize a unui cuplu considerat infertil. Se efectueaza cu scopul de a fi stabilita calitatea spermei si parametrii cei mai importanti ai acestuia. In cazul in care sperma este viabila se vor face investigatiile mult mai complexe, indelungate si costisitoare privind cauzele si/sau motivele care provoaca infertilitatea feminina. In concluzie primul pas de urmat este testarea barbatului care este efectuata de catre medicul urolog. Multa sanatate!

| ShamelessQboy a răspuns:

De multă vreme încercați?

| DoctorulManhattan a răspuns:

A face copii nu e ceva ce trebuie/poti stii. Dacă spui că faceti sex neprotejat si nu rămâi însărcinată s.ar putea sa ai o problema medicală, fie tu, fie prietenul tau