| iLoveEpicxD a întrebat:

Bună TPU!
Am si eu o problema. Am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala de o luna. Azi de dimineata a fost pt prima data cand am facut sex neprotejat care a durat vreo 3 minute apoi a scoso si si-a dat drumul. Nu stiu daca eram sau nu in perioada fertila dar ma îngrijorez. Este posibil sa raman chiar daca prietenul meu a scoso si la vreo 5 secunde si.a dat drumul? Imi fac foarte mari griji, a fost o greseala din partea mea care cu siguranță nu se va mai repeta. Este necesar sa iau pilula de a 2a zi? A da...si mentionez ca ultimul ciclu menstrual mi.a venit pe 27 martie. Prierenul meu a spus ca nu are cum sa raman, si stiu cu siguranta ca nu si.a dat drumul înăuntru.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistita! Mai putine pilule este mai bine. Alea ingrase. Si daca a scos-o e in regula.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, esti exact in mijlocul perioadei fertile!
Daca un ciclu are 28 de zile, ovulatia se produce exact la mijloc, deci in ziua a 14-a, perioada fertila incepand din ziua a 9-a si terminandu-se in ziua a 18-sau 20!
Tu in data de 10 aprilie erai deja in ziua 15-a, adica in perioada cea mai fertila!

Atentie, poti sa ramai gravida chiar daca nu ejaculeaza in interior!
Penisul barbatului elimina in primele secunde de la intrarea in vagin, 2-3 picaturi cu rol de lubrefiere, picaturile curg involuntar si el nu le poate simti sau opri. Picaturile lubrefiaza penisul lui, asa cum tu te umezesti involuntar cand te exciti, asigurand o miscare mai usoara a pensiului in timpul sexului.
Sincer, este decizia ta daca iei pastila de a doua zi sau nu, dar riscul este major, fiind exact in perioada de varf a fertilitatii.

Pe viitor, nu mai faceti sex fara prezervativ, pentru 3 minute de placere suferiti o gramada, daca apare o sarcina. Ma rog, situatia s-ar putea schimba daca v-ati dori un copilas.

Aici, ai un calculator de fertilitate, pune-ti datele personale si vei vedea exact in ce perioada esti fertila:

http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclu tau menstrual este unul de tip REGULAT si are o durata normala de circa 28 de zile, atunci astazi a fost ziua de ovulatie deci perioada cea mai critica aciclului. Totul depinde de capacitatea prietenului tau de a-si coordona, controla si retine perfect ejacularea. El este singurul in masura sa-ti raspunda in ce masura garanteaza ca are capacitatea de a ejacula doar atunci cand doreste el sa se intample aceasta. Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca a scos-o la timp, nu e nici o problema.

| JustStitch a răspuns:

Nu ramai insarcinata!

| AnonimusGate a răspuns:

Nu ramai... Ramai greu si daca lasa in tine... asa is sanse de 1% sa zic asa daca a scos-o deci stai relax

| iLoveEpicxD explică:

Mulțumesc foarte mult celor care mi-au raspuns! Voi aveti asemenea intamplari? Cum a-ti trecut peste?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru iLoveEpicxD):

In cazul in care partenerul are motive intemeiate sa nu foloseasca prezervativul, iar tu nu doresti sa folosesti deocandata metode contraceptive hormonale, ati putea folosi ovulele spermigene (Pharmatex sau ContraceptM) care in cazul in care sunt folosite corect ofera in grad de protectie apropiat/similar cu cel oferit de prezervativ.Procedand astfel veti scapa cel putin de durerile... de cap. big grin

| iLoveEpicxD explică:

Deci nu am de ce sa-mi fac griji? Sunt obsedata de gandul asta...

| iLoveEpicxD explică:

Nici macar din cauza lichidului preejaculator fiind in perioada fertila?