| Amalia2305 a întrebat:

Am si eu o problema. Sunt indragostita de un baiat de ceva timp,insa nu cred sa mai simta acelasi lucru si el desi noi nu am fost mai mult decat prieteni vreodata. Adica ne intelegeam super bine,insa am rupt orice legatura deodata fara cearta sau ceva. Pur si simplu nu ne-am mai vorbit. Eu inclin sa cred ca a fost cu o fata din orasul lui( eu fiind din alt oras),insa el mi-a negat asta si cand am mai fost in vizita in orasul lui( eu merg destul de des in acest oras,mai ales vara),desi eram in perioada in care nu vorbeam el insista sa iesim sa ne mai vedem. Nu am putut sa ies, deoarece el iesea de la serviciu pe la 1-2 noaptea,iar eu chiar nu aveam cum sa ies la ora aia. Mi-a parut foarte rau ca am plecat si nu l-am putut vedea, ba chiar m-am certat si cu mama destul de urat din aceasta cauza pentru ca ea normal ca-si facea griji pentru mine si nu m-a lasat sa ies din casa la orele respective chiar daca am aproape18 ani. In fine, chestia e ca dupa ce am plecat de acolo si nu am reusit sa ne mai intalnim nu mi-a mai scris nici el ( cum facea de obicei) si nici eu nu i-am mai scris din orgoliu. Problema este ca el urmeaza sa plece in voiaj pentru o luna cel putin ( ca si-a gasit zilele trecute un loc) si eu nu stiu cum sa fac sa trec peste el. Pur si simplu parea a fi baiatul perfect pentru mine,avea tot ce mi-as fi dorit la un baiat. Asadar,intrebarea mea este urmatoarea: cum sa fac sa trec peste acest sentiment? Sunt o gramada de baieti in jurul meu care ma plac,insa mintea mie tot la acel baiat imi este si orice as face mereu il compar cu ceilalti si sunt de parere ca le este superior >= ca nu-mi place niciun alt baiat. Nu ma pot abtine din a-l compara cu ceilalti. Eu zic ca sa-mi canalizez atentia spre alt baiat gata din start ca solutie pentru ca nu cred ca pot face asta. Mentionez ca relatia de prietenie dintre noi nu a avut loc doar virtual, ne-am mai intalnit de mai multe ori. M-am saturat sa ies afara si sa vad cupluri fericite in jurul meu( pentru ca mai toate prietenele mele si prietenii mei sunt cu cineva) si cand ajung acasa sa plang ca eu niciodata nu am avut noroc in dragoste asa cum au prietenii mei si multe alte persoane. Si sa stau in casa iar ma intristeaza pentru ca ma uit la filme in cea mai mare parte a timpului cand stau in casa si ma intristez si de la filme. Problema mea eu cred ca este faptul ca eu ma atasez foarte repede de persoane nepotrivite pentru mine care probabil nici nu merita sau in unele cazuri poate nu merit eu asa persoane. Ofer funda persoanei care ma ajuta cu un sfat bun.
1.Cum fac sa trec peste starea asta proasta?
2.Cum fac sa nu ma mai indragostesc de alt baiat cel putin pentru o perioada?
Multumesc anticipat! Si imi cer scuze pentru eventualele greseli, insa scriu de pe telefon si nu am mai stat sa verific.

6 răspunsuri:
| Hakuouki a răspuns:

Bau, eu credeam ca ma voi plictisii in dimineata aceasta, dar vai, iti multumesc. Mai nou toata lumea se ataseaza repede, ce frumos, se vede iubirea omului fata de iubire. Fetita, pui problema dintr-un punct de vedere gresit, de ce sa incerci sa-l uiti cand normal ar fi sa incerci sa te combini cu el? Fi atenta cum faci, iei un pix si o foaie (pe naiba, scrii la pc) si scrii tot ce simti tu pentru el si trimite-i mesajul, lasa orgoliul pentru ca el distruge sute de relatii sau in unele cazuri (ca al tau) nu le lasa sa porneasca, dupa ce ii trimiti mesajul te vei elibera (te ajuta sa vorbesti sa stii, daca vrei iti dau id-ul meu sa vorbim) si vezi si ce vrea el, poate gandeste ca tine, poate si el vrea, dar nu are curajul, daca nu va vrea, un refuz te va ajuta sa treci peste, crede-ma, oricum nu ai nimic de pierdut, corect?
2)Sufletul ranit cauta alinarea langa alt suflet, ca in filme, daca incepi sa vorbesti cu un baiat (sau mai multi) si te va (vor) face sa te simti bine, vei avea impresia ca il iubesti pe baiatul respectiv (sau vei fi confuza pentru ca sentimentele tale se vor impartii unui intreg grup), deci sincer ma cam indoiesc ca nu te vei "indragostii" (de ce ti neaparat sa folosesti un cuvant enorm pentru o pasiune?), dar asta este viata, cu totii avem partea noastra de suferinta si stii vorba aia: "ce nu te doboara, te face mai puternic".
P.S: Daca te refuza nu sta sa plangi dupa el, iesi pe afara sa vezi lumea, incearca sa te bucuri pentru fericirea lor, caci va veni si a ta si ma indoiesc ca vei vrea ca cineva sa te urasca pentru faptul ca esti fericita.

Răspuns utilizator avertizat
| 1cristian1990 a răspuns:

E o chimie la mijloc, omenii care mentin distanta sunt mai atrasi, iar cei cae stau tot timpul unu langa altul se cam resping la un moment dat, depinde de persoana! Consider ca nu l-ai cunoscut suficient de mult si inca esti curioasa de acea persoana, normal ca iti zboaa mintea la el, dar sa fi stat vri 5 luni tot timpul unu langa altul ca si prieteni iti spun eu ca te putea descotorosi mai usor de el! Sa sti ca sentimentu pe care tu il ai e pentru cateva zile sau saptamani, oamenii uita, ce ar fi daca ne-am aminti toti iubitii si problemele pe care le-am avut in restul vietii dintr-o data! O sa treci peste asta, incearca sa cunosti pe altcineva sau sa iti gasesti o alta activitate care sa iti ocupe timpul! Alta solutie nu gasesc, poate spalarea creerului! laughing Numai bine!

| sirD a răspuns:

Incearca sa socializezi poate iti mai ia gandurile de la el