| Issabelle6789 a întrebat:

Buna Tpu.Am si eu un of pe suflet...Am 22 de ani si de ceva vreme imi place mult de un baiat ...doar ca e o problema(sau mai multe :-)) )Nu sunt sigura daca si el ma place.Mereu zambeste cand ma vede ba chiar si astazi l-am surprins in timp ce se uita la mine si zambea(nu era logic sa zambeasca pentru ca nu facea nimic amuzant, doar cobora pe scari iar eu eram cu spatele). Cand imi spune cate ceva mereu zambeste si simt ca se emotioneaza dar din pacate nimic mai mult de atat.Plus ca el este baiatul sefei mele, ei au o stare materiala mult mai buna decat a mea dar cu toate astea nu sunt oameni cu nasul pe sus. Poate ca mama lui i-a spus sa nu incerce ceva cu mine caci nu sunt ca ei. ☹Cand suntem singuri si ma saluta imi spune si numele dar cand e si altcineva din familia lui in preajma imi spune un simplu buna.I-am dat cerere pe Instagram si a acceptat dar nu cred ca va vorbi cu mine.Nici macar un like la vreo postare de a mea nu cred ca imi va da. Tremur, mi se inmoaie picioarele cand il vad si imi bate inima foarte tare(zambesc exact ca o nebuna ) dar nu pot sa fac eu primul pas.Mi-e teama ca va spune ca nu ma place.Ce parere aveti? Credeti ca ma place? Ce ar fi bine sa fac fara sa fie evident ca imi place de el? El are 21 de ani.Multumesc tuturor

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Dacă și tu ai efectul pe care îl are el asupra ta, poate fi ceva foarte frumos. Îmi transmiți ideea că te consideri inferioară pentru că el are o situație materială mai bună decât a ta. Probabil îți spui că nu o să ai șanse cu el și de ce unul ca el să se uite la una ca tine. Ai încredere în tine. Iubirea nu ține cont de lucrurile materiale, ci doar oamenii care n-au întâlnit iubirea fac asta. Este un lucru bun că nu-și acordă importanță folosindu-se de situația financiară pe care o are părinții lui.

Nu te subestima și nu gândi negativ. Este un semn în avantajul tău faptul că-ți zâmbește când te vede. Dacă reușești să-l faci să zâmbească când te vede, fără să faci ceva, înseamnă că nu-i ești indiferentă. Fă pași mici în direcția lui (priviri subtile, atinge-l din 'greșeală', ascultă-l dacă simte nevoia să-ți confeseze ceva, dacă sunteți într-un loc cu mai multe persoane acorda-i mai multa atenție, etc). Încearcă să nu-ți ascunzi emoțiile în preajma lui, dacă simți să-i zâmbești, fă-o. Va fi mult mai ușor să îl atragi ajutându-te de stările pe care ți le creează, decât să încerci să recurgi la anumite trucuri. Fii cu el așa cum te face să te simți, fără să încerci să te ascunzi sau te controlezi (fă asta doar dacă sentimentele tale pentru el sunt pozitive). Când ai cu el câte o discuție încearcă să o prelungești dacă simți că și el vrea asta. Poate nu vorbește mai mult cu tine, din același motiv pentru care nu o faci nci tu. Poate îi este teamă să spună o idioțenie și asta să-ți ofere ocazia să-l refuzi, ceea ce probabil nu vrea. Băieții folosesc replici de cucerit cu ușurință, doar cu fetele care nu-i fac să aibă emoții, cu cele pentru care au, se fâstâcesc, se bâlbâie și emoționează, se gândesc de 10 ori înainte să deschidă gura în față acesteia, din dorința de a oferi o impresie cât mai bună. Băieții nu sunt obișnuiți să-și lase inima să vorbească.

Fii tu. Nu-ți fie teamă sa-i arăți părțile tale pe care nu le consideri utile pentru a te ajuta să-l cucerești. Dacă te place te va place cu tot ce însemni tu. Încarcă să menți un echilibru, și să nu îi oferi tot ce însemni tu într-un timp cat mai scurt, lasă-l să încerce să te descopere. Dacă lucrurile decurg așa cum vrei, încearcă să nu îi fi mereu disponibilă si accesibilă, asta îl va face să înțeleagă că nu i se cuvine persoana ta.

Dacă chiar te place cu timpul va lupta pentru a te cuceri. Vocea inimii este mai puternică decat vocea propriului părinte, nu și când vocea inimii nu vorbește. Are vârsta potrivită pentru a nu mai fi controlat de părinți. Poate să își asume deciziile pe care le va lua.

Atragi ceea ce gândești! Fii optimistă. Universul vă va aduce împreună, dacă asta îți dorești și te gândești la asta.

Îți este teamă că nu te place sau de durerea ce va surveni de pe urma posibilului refuz din partea lui? Dacă nu te place vei trăi cu ideea că ai încercat și asta nu va fi atât de apăsător ca posibilul refuz. Vrei să te comporți de parcă nu-l cunoști, deși îl placi. Asta nu te va ajuta să creezi un început cu el.

Nu-ți fie teamă de iubire! Sufletul moare fără iubire!

| Issabelle6789 explică (pentru Violleta2022):

Ce frumos ai raspuns.Multumesc foarte mult pentru sfaturi

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi se pare ca te-ar placea in mod special, ci ca-i doar politicos si natural, comportandu-se exact cum ar trebui sa se comporte un baiat cu educatie frumoasa.

| Issabelle6789 explică (pentru Violleta2022):

Poate ca ai dreptate dar atunci de ce zambeste in timp ce se uita la mime fara sa isi dea seama ca il vad? Oricum totul e posibil ...la fel si ceea ce spui tu? daca era ceva mai mult probabil facea ceva.Asa rusinos sa fie?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Issabelle6789):

Poate tu nua i primit asemenea educatie acasa, dar noi am primit.
Indiferent de situatie oamenii politicosi zambesc si saluta acnd intalnesc alti oameni, indiferent ca-i plac sau nu, este o FORMA DE POLOTETE mai ales cand este baiatul patroanei si arata sau impune respect.
Aici nu-i vorba de rusine, ci de politete!
Si eu salut si zambesc tututror, pentru ca asta este foram sanatoasa si politicoasa de salut, indiferent ca persoana pe care o am in fata imi este simpatica sau antipatica!
Nu mai despica firul in 7 ca nu face sens!
Daca te placea ca fata iti spunea ceva pana acum, ori el trece politicos pe langa tine, iti zambeste, te saluta si merge mai departe. Total normal si politicos din partea lui.

| Issabelle6789 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca are sens sa ne contrazicem aici daca el e sau nu doar respectuos sau ar fi mai mult de atat.Am cerut o parere si iti multumesc pentru ea dar hai sa nu ne contrazicem atat.Asa am simtit sa pun intrebarea asta ca sa ma mai eliberez putin de ce am pe suflet.Multumesc frumos! O seara frumoasa iti doresc

| Uvox a răspuns:

As incepe prin ani cere scuze mie ca m-am gândit la diferenta de stare materială cand asta nu are nicio legătură cu problema la care caut soluție.
Cred ca te place dar asta nu inseamna ceva daca el nu vrea, nu isi doreste sau nu poate avea o relatie cu tine. Nici motivele nu mai conteaza. Poate te place si doar atat.
Eu sper sa fie mai mult de atat dar nu iti recomand sa insisti.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Pai daca stai asa nici n-o sa te bage in seama. Daca astepti sa te bage el in seama ca prin minune, o sa ramai singura si probabil el isi gaseste alta (daca nu are deja).

| Issabelle6789 explică:

Mda :-| asa facem noi, romanii. Facem misto unii de ceilalti.Eu chiar am vorbit serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Issabelle6789):

A fost o glumă, nu trebuie să te superi.
Fii curajoasă și invită-l în oraș, o să te prinzi repede care-i treaba cu voi. N-o lăsa așa la nivel de zâmbete la scară. Succes!

| imbecilRemarcabil a răspuns:

Din perspectiva unui tip: Noi nu ne dam seama niciodata ca tipele ne plac. Absolut niciodata. Suntem absolut prostovani la capitolul asta. Daca il lasi pe el sa faca primul pas, s-ar putea sa n-o faca din acelasi motiv pentru care tu nu o faci. Incearca sa-ti pastrezi calmul, si du-te la el pe bune (da-l dracu' de whatsapp si insta) si intreaba-l daca ar vrea sa iasa in oras la o cafea, un film, orice. Mult succes!