| Justlove13 a întrebat:

am si o intrebare sunt cu prietena mea de 4 ani de zile, au mai fost probleme de genu 'parintii ei sa se tot bage peste noi' pe mine ma considera tigan, desii nu sunt. Pe romaneste nu ma suporta deloc. Prietena mea are 17 ani iar eu 19, credeti ca exista vreo problema daca este de acord sa se mute la mine? Ma refer ca sunt constient ca este 'minora' dar numai putem astepta inca 3 luni aiurea, parintii ei gandesc altfel 'pe vremea mea nu erau telefoane, pe vreme mea nu vorbeam la calculator' daca ar fi dupa ei sincer. ar trebui sa vorbim odata pe zi si nu mai mult de 30 de secunde ca altfel se considera ca 'da explicatii'. Sincer o iubesc foarte mult. nu vreau sa o pierd, stiu ca atunci cand va implini 18 ani nu se mai pune la indoiala nici o problema. Ii se poate intampla ceva daca este de acord, si declara acest lucru si in fata politiei etc? Astept un raspuns. Fara caternica si din astea.

Răspuns Câştigător
| EmanuelaRitisan a răspuns:

Daca ati asteptat 4 ani mai puteti astepta inca 3 luni ca fata sa fie minora si dupa aia puteti sa faceti ce vreti. S.ar putea intampla sa le treca prin minte la parintii fetei sa faca ceva impotriva ta daca ea pleca de acasa. Si eu am fost intr.o situstie asemanatoare cu a ta. Dar am asteptat si acuma suntem impreuna si casatoriti si parintii mei au acceptat faptul asta si acuma se bucura pentru noi. Toate cele bune si sa aveti grija ce faceti si cum facetihappy

| Justlove13 explică (pentru EmanuelaRitisan):

Inteleg ideea Ema dar astea nu se vor bucura niciodata, zambesc la mine si dupa ce pleaca 'cioara borata' ceva de genu. Eu stiu cum sa ii fac sa planga, dar sunt oameni si ei. Nu sunt om rau dar pot fi si nu ar ajuta la nimic. Nu este ca orice fata, este pur si simplu o parte din mine, m-am obisnuit cu ea, o iubesc foarte multstraight face. Si acum. s-au bagat niste din astea. Nu stiu cum sa fac sa mai accepte 3 luni relatia 4 luni 2 luni maxim. Ca apoi ii dau de cap de numai poate face nimic. Sunt genu de ameninta la telefon si alte din astea dupa inregistrez si se lasa cu dosare. stiu ce am de facut dar acum in momentul de fata habar nu am.

| EmanuelaRitisan a răspuns (pentru Justlove13):

Sti, si eu am fost in situatia prietenei tale... si mie imi luat pc-ul, telefonul, si mi-au spus ca nu mai is fiica lor ei multe altele.dar pana la urma s-au rezolvat. Un lucru iti spun. asteapta ca e mai bine si ai sa cezi ca timpul le vindea pe toate. spre exemplu cu tine sau aratat buni in fata. dar cu prietenul meu nu. L-au ameninta si pe mine si pe el. L-au facut in fel si chip si am rezistat pana la capat. Iubirea pana la urma invinge si e mai puternica ca si la inceput.

| Justlove13 explică (pentru EmanuelaRitisan):

Sincer eu rezist, rezist dar nu am prea multa carte si ma iau de om. Inteleg poate ei asa ma vad tigan sau ce vor ei, poate ca nu am bani mereu si alte din astea. Dar cum. sa fi atat de comunist? Eu nu as face copil daca las tine in casastraight face la bune. Nu mi-e rusine cu prietena mea ca ii se intampla asta, am fost si voi fi mereu langa ea. Dar parca nu ii inteleg ce parinti sunt astea? Parca cunosc stilu asta dar nu stiu de unde. Culmea este ca mau invitat de revelion sa stau cu ei, am stat etc. Dar nu inteleg, bai nene nu ma suporti de ce ma mai chemi? Asa ca idee? Ei stiau de la prietena mea ca nu vreau sa fac cu ei ca nu ii suport. Aiurea numai inteles, dar cred ca astept daca putem sa rezolvam cumva sa vb inca 2, 3 luni cum a fost pana acum ca dupa ma ocup eu. La mine la usa nu au ce cauta, poate il cel mai rau caz cu mandat de perchezitie altfel nu au ce cauta...

| EmanuelaRitisan a răspuns (pentru Justlove13):

Poate se gandesc la binele fetei lor si d emulte ori parintii nu stiu ca binele copiilor nu e binele pe care ei il vor. asta e situatia, fiecare are in viata de dus o lupta.eu am dus-o pe tu trebuie sa o duci pe a ta. si inca ceva. fa-o fericita pe prietena ta si arate-le parintilor ei ca au gresit in privinta ta.

| Justlove13 explică (pentru EmanuelaRitisan):

Ai idee cate am facut? Cadouri de milioane, pe la terasa, la sucuri, la cafele, orice si crede-ma ca nu ar fi facut nici un baiat asa ceva pentru o fata care o lasa 1h afarastraight face degeaba o fac fericita de exemplu sa aud "te-a dus tiganu la / ai fost cu tiganu la" airuea. nu inteleg. Treaba e ca eu nu sunt inchid la culoare doar tata si poate asta e ideea, Tata fiind brunet fisu e tigan. sau ceva de genu.straight face sper sa rezolvam, i-am zis sa vb cu eistraight faceo sansa mica sa ne mai deastraight face dupa o sa fiu cel mai fericit.Nu am crezut ca o sa simt asa ceva vrodatastraight face e ca si cum ti-ar murii un prieten nu stiu e un sentiment de groaza.

| EmanuelaRitisan a răspuns (pentru Justlove13):

Imi pare rau sa aud asta. dar sper sa se rezolve. asa cum s-au rezolvat si problemele mele

| Justlove13 explică (pentru EmanuelaRitisan):

Si eu sperstraight face mai astept pareri habar nu am. minciunci cevastraight face sa le promita ceva ca sa ne mai lase 3 lunistraight face poate au dreptatea lor si ea merita ceva mai bun, dar eu o iubesc si daca as fi fost nu stiu ca nu sunt toti baietii la fel dar daca eram unu decat sa. si dupa pa era altceva, am trecut cu ea print toate problemele dupa globu astastraight face de aia si intreb daca ii se poate intampla ceva daca pleaca, de mine nu imi pasastraight face eu vreau sa o stiu pe ea in siguranta straight face ca ma doare sufletu cand o atinge cu o palma sau o jignestestraight face parca ar da in ea de fata cu mine si nu as face nimicstraight face

28 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Asteapta sa faca 18 ani apoi se poate muta la tine, pana atunci trebuie sa va descurcati cum puteti

| PedoBarbie a răspuns:

La 18 ani poate să plece de acas să stea la iubit. Până atunci e minoră.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandarea mea e sa mai asteptati 3 luni. Dupa poate face ce vrea. Daca te iubeste te va iubi si dupa 3 luni, indiferent de ce zic ai ei. Daca nu cauta alta care sa te iubeasca indiferent de ce zic parintii ei

| SefaTa97 a răspuns:

Bună.
Până la 18 ani înca este sub aripa părinţilor.
Aceştia se pot duce la poliţie şi te pot acuza de răpire.
Cel mai bine mai aşteptaţi 3 luni, până împlineşte ea 18 ani.

| Justlove13 explică (pentru SefaTa97):

Din asta vreau sa zic, ea afirma ca a venit de buna voie. as mai astepta dar deja au inceput iau loat telefon, pc-ul, nu o lasa afara intelegeti ideea? Sunt genu ala la 17 ani ai voie 1h afarastraight face. Mie si mila de ea, sincer poate am fost si eu ca ea dar cand eram foarte mic pana in 9 ani.straight face daca te uiti pe geam vezi copii de 10 ani in fata blocului la ora 10. Nu mi-e frica de ei, de nimic. Doar sa nu ii se intample ceva.nici vorba sa caut alta fata cat timp mor dupa ea.straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Conficker a răspuns:

Parintii ei nu au cuvantul MAJORA in cap pentru ca nu este, ei inc-o vad ca pe-o fiinta de 10 careia ii trebuie protectie. Ai rabdare cu parintii ei si incearca sa nu fi Fat-Frumos care-o fura c-un cal alb pentru ca repercusiunile pot fi grave. Incearca sa nu mai fi tare-n gura in fata parintilor ei!

| Justlove13 explică (pentru Conficker):

Sincer nu am fost tare in gura nici nu am discutat cu ei mai mult de 3 cuvintestraight face dar ei stiu unde sa loveasca si candstraight face sa te faca sa cazi in genuchistraight face

| mariucaaa28 a răspuns:

Vezi ca te pot baga parintii ei la corupere de minori...inca mai raspund de ea ...si daca mai sunt doar 3 luni pana e majora, de ce sa va complicati cand sunteti aproape?

| Justlove13 explică (pentru mariucaaa28):

Nu ca ma complic, alta idee nu am? deci habar nu am ce sa fac, sa pot sa ma mai vad cu ea, sa vb la tel nu prin mesajestraight face simt ca o iau razna. Am suportat eu jigniri ca sunt tigan, ca sunt nu stiu cum. Sunt genu aia eu nau bani dar ma fac pe mine sarac care am sau alte din astea. Cu orice ocazie orice face prietena mea eu sunt de vina chiar daca sau impiedicat ei.straight face la bune

| Justlove13 explică:

La 18 ani impliniti sa pot evita un scandal, cearta orice eu nu sunt genu care sa se certe. cand te certi cu cineva cunoscut parca e altceva dar cu un strain nu prea ai chef. happy ideea este daca nu le raspund la usa, telefon nimic si deschid usa doar cand vine politia ar fi politicos? pentru ca ei vin sa rezolve pe cale ameabila sau cum se spune big grin. eu nu prea as mai vrea sa rezolv nimic. lasati o parere cei care au trecut prin din astea.

| AlexandraMaria966 a răspuns (pentru Justlove13):

Poate ar fi fost mai bine ca parintii fetei sa nu stie de relatia voastra. Spre exemplu eu si prietenul meu suntem impreuna de 7 luni si parintii nu stiu de relatie si totul e bine! Si daca o sa le deschizi usa cand vin cu politia o sa iasa un scandal monstru plus de asta o sa te acuze si de rapire, corupere si alte prostii... E tare greu cand iubesti si esti pus in situatii din astea!

| Justlove13 explică (pentru AlexandraMaria966):

Ar fi foststraight face dar au fost de acord o vreme si acum sau sucitstraight face si sunt in toate felurilestraight face. ce scandal daca nu le deschid? ce rapire daca este de acord sa se mute la mine?straight face sincer sa fiu habar nu am ce sa mai fac.straight face

| AlexandraMaria966 a răspuns (pentru Justlove13):

Pai chiar daca ea o sa fie de acord parintii ei o sa faca orice sa-ti faca tie rau si sa o faca pe ea sa se indeparteze de tine... da ai facut ceva de s-au sucit si nu mai sunt de acord?

| AlexandraMaria966 a răspuns (pentru Justlove13):

Da.mi id tau prin mesaj si vb pe mess

| Justlove13 explică (pentru AlexandraMaria966):

Nu am facut nimic jur, doar ca prietena mea nu a tinut cont de o avertizare gen 'sa termini odata cu ala' si i-a zis dupa 1 zi. ce ti-am zis eu? mai lasa-l dracu ca nu stiu cestraight face si asa a si fost a incecarcat sa vb cu elstraight face sa ne mai lase impreuna "nu domne vam lasat destul" in fine si cam asa a foststraight face nu prea stiu sa explic mai multestraight face deja ma gandesc la ce este mai raustraight face

| AlexandraMaria966 a răspuns (pentru Justlove13):

Intru acum pe mess si vb...

| Justlove13 explică (pentru AlexandraMaria966):

Ok te asteptsigh. Am impresia ca sunt urmarit doar de chestii din astea in viatastraight face cand imi este lumea mai dragastraight face sunt pus la zidstraight face...cand totul este roz si bine straight face ce nu imi doream asta am primitstraight face

| AlexandraMaria966 a răspuns:

Mai asteptati si voi 3 luni chiardaca este foarte greu si foarte dureros da ar fi mai rau sa se mute la tine si parintii ei sa iti puna in cap politia. Nu va complicati mai asteptati putin au trecut 4 ani mai sunt 3 luni, aveti rabdare. Va pup happy

| Justlove13 explică (pentru AlexandraMaria966):

Mersi de parere. :*. sper sa vb cu ai ei si sa rezolve pe moment dupa stiu ce este de facut.