| Vio90 a întrebat:

Buna TpU. As avea si eu nevoie de un sfat. Am o relatie de aproximativ 2 ani de zile dar de 1 an si 3 luni mie mi s-a diminuat atentia, atractia fata de prietenul meu. El nu este vinovat cu nimic, doar faptul ca ne-am certat de foarte multe ori, ne-am spus jigniri urate peste care am reusit sa trec dar se pare ca nu le-am uitat. Acum am luat o pauza si deja ii simt lipsa oarecum, spun oarecum pentru ca daca ar fi sa stea langa mine, sau la gandul ca ar trebui sa se intample ceva intre noi iar nu as putea sa il suport. El ma iubeste foarte mult, sau cel putin asa imi spune. Va rog sa nu ma judecati prea aspru deoarece si eu am facut tot posibilul sa fiu afectuoasa cu el dar nu mi-a reusit. In schimb nu am putut renunta la el, si imi este foarte dor la gandul ca nu imi va mai fii aproape si as fi si geloasa pe el daca ar fi cu altcineva. De exemplu eu ma simt atrasa in mod special de un baiat, sau admir un baiat in care gasesc ceea ce nu are prietenul meu recunosc, dar in acelasi timp ma simt prost fata de el. Daca se poate sa imi dati un sfat...cam ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Crystinutza_5357 a răspuns:

Eu cred ca dupa o relatie asa de lunga, a intervenit obisnuita.De aici si faptul ca te gandesti ca daca ar fi cu alta te`ar deranja sau ai suferi daca v-ati desparti definitiv.Prin starea ta cred ca toate cuplurile trec intr-o anumita perioada. E o stare de plictiseala fata de celalalt, produsa de durata relatiei si de obisnuintza. Dar se trece peste...Incearca sa gandesti mai pozitiv. Poate de aia starea ta dureaza de atat timp.Sa nu te mai gandesti :gata nu pot si afectuoasa cu el, e gata relatie, etc. happy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-i spui si lui asta si sa va despertiti. Uneori relatiile nu merg fara ca vreunul din parteneri sa fie vinovat. Pur si simplu. Meritati amandoi o alta relatie in care sa iubiti si sa fiti iubiti.

| cristi11cristian a răspuns:

Buna! se pare ca esti nitel indecisa dar si nitel capricioasa! ceea ce trebuie sa faci e sa te gandesti bine la sentimentele care inca le mai ai pentru el, in afara de compasiune! trebuie sa stii ce vrei si sa ti reglementezi starile sentimentale fata de el si fata de tine in primul rand! uite daca crezi ca nu mai poti simti nimic pentru el si inima iti spune asta atunci ascultati instinctele cateodata sunt cele mai bune indrumari! Vorbeste cu el deschis, explica-i care sunt ofurile tale si de ce nu poti sa mai continui! va fi greu dar va intelege si va sti ca amaindoi ati gresit in egala masura dar din pacate nu se mai poate repara nimic, asea ca va trebui amindoi sa treceti peste si sa va continuati viata de zi cu zi, fara pareri de rau ce ar fi fost daca si etc! fii sincera cu tine insuti si fa ti un calcul ce ai putea pierde si ce ai pierdut deja! conform celor spuse de tine te simti deja atrasa fata de altcineva, de nota deja ca nu il mai iubesti, dar te va rani atunci cand u il vei vedea pe fostul cu altcineva (asta insemna ca esti nitel egoista, ai vrea ceva mai bun, ceva care sa te inspire din nou )dar nu ai vrea sa stii ca partenerul actual ar putea si el fi fericit langa altcineva!
Tre sa stii exact care iti sunt sentimentele altaminteri tu vei fi acea care va suferi! iar daca vei accepta in continuare sa stai langa el doar fiindca il compatimesti sau crezi ca il iubesti dar nu il iubesti, mai devreme sau mai tarziu va simti ca nu ai incredere totala in el si ca ceva acolo lipseste! fii sigura pe tine orice ai alege fii impacata cu tine insuti! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi se pare ca de fapt tu acum esti invatata cu el... dupa parerea mea nu mai simti nimic pentru el dar nici fara el nu te vezi.de ce? raspunsul tii l am dat la inceput.esti pur si simplu invatata cu el, atata tot.incearca sa l faci sa inteleaga ca sentimentele tale fata de el nu mai sunt aceleasi. iar u uita lwinkingparerea mea

| Sebastien a răspuns:

Spune-i ca nu e bun, daca tu esti asa buna(complexato)