| Alexandra2345 a întrebat:

as dori sa ma ajuati cu niste sfaturi, cum sa procedez! acum am 2 luni de cind am prieten si parintii fusesera plecati peste hotare, eu fiind singurica acasa cu bunica si fraitiorii mici m-ai aveam putin si aveam sa fac prostia cea mare, am telefonat mamei sa-i cer parerea...cind a venit acasa nu ia c-am placut de el, fiind un baiat istet si curajos.Intr-o buna zi s-a intimplat o discutie putin intre mama si prietenul meu si de atunci 4 zile nu am vorbit cu el...imi lipsea mult.parintii sunt impotriva noastra ca sa fim impreuna, el se compoarta forte bine cu mine, dar parintii nu vad asta, noi ne luptam pentru ca noi sa fim impreuna ne gindim cum sa facem ca sa ne fie la toti comod, as vrea sa-mi spuneti cum sa-i conving sa fim impreuna mai departe? dati-mi niste metode ---mersi mult

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea,tu trebuie sa fii bine cu el!
Niciodata parintii nu vor raul copilului lor, deci au ei ceva si nu le place. Poate chiar faptul ca e prea istet..., nu stiu.Pt tine se tem,nu o fac din rautate.
Lasa-i un timp sa se obisnuiasca cu ideea,explica-le ca tu nu renunti la el si,da-le timp.
Cu timpul,vor intelege ca esti fericita langa baiatul asta si vor incepe sa cedeze.
Important este sa nu incepi tu sa cedezi si sa stii ce vrei.
Inteleg ca ti-e greu si ai vrea sa fie toata lumea multumita,dar e putin greu sa-i impaci pe toti.
Se spune,"cu rabdarea treci si marea".In concluzie,ai rabdare,vor intra toate pe un fagas bun cu timpul.
Cu vorba buna,fara sa te certi,cu perseverenta, vei reusi.
Si, iubiti-va!

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai tăi gândesc că încă mai ai nevoie de batistă și nu de bărbați! Poza este prea mică și nu realizez ce vârstă ai dar am impresia că nu ai 18 ani, deci batistă, nu bărbați!

| Narcis2007 a răspuns:

Le spui ca ai auzit undeva ca tata lui e procuror si mama avocat...nu cred co sa mai zica nimic dupa

| vάĝàвøήτ a răspuns:

Incearca sa le explici si tu si prietenul tau ca intre voi 2 exista o legatura stransa ce nu poate fi rupta si vei vedea ca vor intelege pana la urma; p

| didiDia a răspuns:

Incearca sa-i convingi pe parintii tai atat cu vorba, dar mai ales cu fapta ca il iubesti, ca te face fericita, ca se poarta frumos cu tine, ca va intelegeti bine si in timp ar trebui sa se mai inmoaie. De obicei parintii pun foarte mult accent pe chestii mai putin importante, gen bani, studii, aspect fizic, lasand sufletul la urma. Habar n-am de ce, dar cam asa se intampla.

| EdwLo a răspuns:

Nu te supara, ti-o zic prieteneste, esti proasta ca ai sunat-o pe mama ta. E viata ta. Ma rog, ti-ai facut-o cu mana ta, asta vroiam sa zic.

| UNomBATRAN a răspuns:

Daca e ceva serios intre voi sigur va rezista! dar asta necesita timp si rabdare! dupa o perioada(zic eu cam de 1 an maxim 2) parinti tai vor accepta situatia-daca relatia voastra va ramane in picioare.dar...esista un mare DAR... abia sunteti la inceput!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o duma de codependenta, ca la multi babaci estici. Pe undeva undercover, ceva gelozie, ca deh, puiul a scos capul din cuib si prezinta simptome de fascinatie pentru altcineva...Eu cred ca ar trebui sa le spui ca au avut dreptate din care cauza te-ai reorientat catre tipul potrivit dupa care sa aduci acasa un punker cu mohawk si multi cercei, care sa vina sa bea ceva la tine sa puna niste muzica mediu sper tare, sa mai scape niste injuraturi cat sa se auda prin perete etc. Cred ca destul de curand or sa te intrebe ei de baiatul istetz si curajos...

| Catalin_6250 a răspuns:

Dar care e problema lor? Ei il "suporta" toata ziua? Nu le permite sa se bage in viata ta. Am si eu o intrebare, de ce nu l au placut daca era un baiat istet si curajos?