| SufletDeCopil a întrebat:

Deci problema mea suna in felul urmator. Am 14 ani si nu prea ma inteleg cu parintii mei. La scoala invat bine, am note destul de bune, numai 10...doar ca ei nu ma lasa sa am prieten. Ei au fost plecati 1-2 ani in Italia la munca, iar eu eram acasa cu bunicul si bunica mea. Din pacate bunica mea a decedat iar parintii mei au fost nevoiti sa se intoarca acasa. Dupa inmormantare tatal meu a plecat inapoi in Italia iar mama a ramas acasa cu mine.
Cat timp ei au fost plecati in alta tara eu mi-am facut prieten fara ca ei sa stie nimic. El are 19 ani. Suntem impreuna de 6 luni si ne intelegem extrem de bine. El venea la mine la poarta si problema e ca m-au cam vazut vecinele mele si le-au povestit tot parintilor.
Acum este cam dificil sa ne intalnim. sad Mama mea doarme cu mine si nu stiu ce sa fac, cum sa scap de ea.cum sa o convingsa doarma in camera ei crying si nu in a meacrying?! Relatia cu prietenul meu o sa devina din ce in ce mai dificila, el din toamna o sa se mute in alt oras (Craiova) vrea sa faca facultatea de informatica. Cu toate astea mi-a promis ca o sa ramanem impreuna, ca nasul lui sta acolo si deja i-a gasit un loc de munca si cu banii pe care ii acumuleaza o sa vina la mine sa ne intalnim cand pot eu. ziua si etc.sad dar ma simt putin nasol si fata de el, a facut prea multe pentru mine, m-a inteles de fiecare data, mereu mi-a fost alaturi cand eram suparatasad mereu a facut ceea ce amvrut eu, niciodata nu mi-a incalcat cuvantul desi eu am gresit de multe ori fata de el m-a iertat de fiecare data, deci estesad chiar baiatul potrivit pentru mine.
Intrebarea mea este: Ce pot face sa ma inteleg cu parintii mei? Sunt prea rai. niciodata nu ma inteleg, cred ca sunt doar un copil si ca nu sad sunt destul de matura ...adica orice zic niciodata nu ma iau in seriossad si cum o conving pe mama sa se mute in alta cameracrying?
Ce sa le zic? Cum sa procedez sa ma inteleaga?
P. s ei nu stiu de prietenul meu nimic, doar banuiesc. Eu am negat tot ce au zis vecinele mele pentru ca stiam ca parintii mei nu vor fi de acord cu aceasta relatie, cel putin nu acum.(mai ales ca intre noi este si ceva diferenta de varsta).

Ce ma fac crying?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, daca vrei o parere normala, las-o mai moale cu baietii. te faci de ras ca la varsta ta esti atat de imatura incat nu-ti stii binele si te comporti cum n-ar fi cazul. Discuta asta cu prietenul tau, sunt absolut sigura ca daca te respecta, va intelege si va astepta macar 3 ani, pana ajungi si tu la o varsta mai potrivita. Tu spui ca va iubiti cu adevarat, daca este adevarat, va veti astepta. Vei vedea ca peste 3-4 ani imi vei da dreptate si te vei simti rusinata de momentul actual.
Iar parintii, multumeste lui Dumnezeu ca ii ai si sunt sanatosi si nu le iesi din cuvant, de-ar fi sa-ti dai viata pentru ei.

| BlooyGirl a răspuns:

Pai trebuie sa recunosti ca e destul de mare pentru 14 ani...5 ani...dar stai calma ca problema nu e dferenta si varsta. Acum toate fetele de 15-17 ani se intalnesc u baieti de vreo 20 si ceva de ani, dar din cate ai spus vad ca te intelegei super cu el. In dragoste si razboi totul e permis.
In legatura cu mama ta. Trebuie neaparat sa discuti cu ea foarte serios, sai arati ca nu mai esti un copil. Roago e vorbim undeva acasa sau in oras si vorbestei serios despre tine si maturitatea ta de 14 ani. Vorbeste calm atunci cand zice "Nu" sau "Esti doar un copil" nu incepe sa te rastesti ca ceva de genu "Nu, mama nu mai sunt am crescut mare acum!", raspundei calm "Nu e adevarat." Punct, scurt, calm si la obiect.
Sunt sigura ca o sa te descurciwinking
Bafta

| DeeaMarry a răspuns:

Spune-i de prietenul tau. Ai grija sa o faci sa inteleaga ca tu il iubesti pe acel baiat si ca ai suferi mult daca nu v-ati mai putea intalni. Oricum, daca face facultatea de informatica nu poate fi decat un baiat la locul luiwinking.
Daca nu o sa reusesti sa te faci inteleasa vorbind cu mama ta, scrie pe o foaie tot ce te doare si ai grija ca mama ta sa citeasca ce ai scris(la mine a avut un efect mai mult decat surprinzator...merita sa incerci!). Spune-i ca la varsta asta ai nevoie de intimitate, ca ai vrea sa dormi singura in camera(e mai mult decat normal la varsta ta!).
Sunt sigura ca, daca o sa te faci inteleasa, mama ta o sa isi schimbe atitudinea si o sa vada ca nu procedeaza bine.
Mult succes!

| 2dor4 a răspuns:

Pai nah. simtul protector a parintilor isi are o menire binevola. diferenta de varsta e ingrijoratoare pentru parinti, dar mie nu mi se pare mare tam-tam. doar ca esti(banuiesc) neexperimentata. si el ca baiat poate sa te raneasca(ca se mai intampla).dar daca tu esti dispusa sa-ti asumi riscul.continua relatia

| Ioana666lore a răspuns:

1.el e prea mare pentu tine gandeste-te? 2. el se gandeste la s. dor la prosti dc? e mai mare lol ai zis ca are un serviciu si thu?

| beiibii_4726 a răspuns:

In iubire trebuie sa faci totul.big grin.eu zic mai bine sa vorbesti cu maikata pentru ca ea te poate intelege mai bine decat un tatik.si. convingeo cumva si explica-i.eu am 11 ani si de la 9 am prieten.winking. gandeste-te.nu e problema ca stai in camera cu maicata.ea trebuie sa te inteleaga ca de la prietena la prietena.winking

| luckangswat a răspuns:

Pai mai n-am ce sati zic Normal adica el 19 ani si tu 14 fi serioasa nu ar accepta nimeni. cred tar eu iti zic sati traiesti Yubirea cu unul de varsta ta!

| urasc8viata a răspuns:

Buna,uite.si eu sunt cam in aceeasi situatie, eu am 15 ani, iar prietenul meu 22, din pacate nu ai ce face,o spun din experienta,am incercat de multe ori sa vb cu mama sa o conving sa ma lase cu el, nu e problema din cauza varstei, mama nu il inghite.si oriqm pe ascuns nu merge sa stai cu el,pentru tot se afla si dai de bucluc apoi,asa am facut eu si m-a prins mama ma poarta cu el,si la injurat rau, acum ma simt prost fata de el, si nici nu cred ca mai vb cu mine.eu zic sa mai astepti un timp k apoi tot tu o sa suferi, eu stiu cum e...si crede-ma e nasol, nu cred ca ai vrea k mama ta sa iti infrunte iubitul nu?

| AnduxD a răspuns:

Iubitha eu am 15 ani sh prietenul meu 19love struck.Ne intelegem f binelove struck...La inceput nici parintii mei nu au fost de acordsad.Da dupa ca l.au cunosct sh au aflat ca nu e ca ceilaltii au fost de acord.Acum doarme l me eu l elhappy. Totul e binelove struck.Incearca sa.i convingi p parintii tai sa.l cunoasca.sh poate o sa reusesti. Sper ca te.am ajutat:*