| MohmorIbrack a întrebat:

As putea fi însărcinată in condițiile in care am avut un contact sexual neprotejat pe data de 18.02. 2019, iar menstruația trebuia sa apara pe 28.02- 01.02? Deja a întârziat cam mult și îmi fac griji, pentru ca am diferite simptome, ma simt balonata, am dureri de burta și sânii sunt foarte sensibili. As putea face un test de sarcina sau sa mai aștept?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DOAR DACA si repet, DACA, ciclul tau menstrual este suficient de REGULAT incat de fiecare data urmatoarea MENSTRUATIE porneste in ziua care a reiesit din CALCUL sau intr-o zi foarte apropiata, adica cu o abatere in +/- de 1 (maxim 2 zile), DOAR in acel caz SE POATE DETERMINA cu suficienta precizie PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, adica cele 9-10 zile ale ciclului care sunt SITUATE INAINTE DE ZIUA DE PORNIRE A urmatoarei menstruatii. Este determinat stiintific si medical ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina.
In cazul tau totul depinde de cat de perfect iti este reglat ciclul pentru ca de acest aspect tine stabilirea corecta si precisa a zilei de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca actul sexual a fost intretinut cu 10 -11 zile inainte de ziua de pornire a mensrtruatiei (18.02 - 28.02/01.03 =10/11 zile) adica la limita extrema a perioadei de infertilitate absoluta, chiar si la o foarte mica abatere in minus de la lungimea preconizata a ciclulu poate sa apara posibilitatea ca sexul sa se fi produs de fapt in perioada fertila. Rezultatul testului de sarcina care se va obtine va fi valabil, valid si corect in proportie de peste 98-99% doar in cazul testelor de sarcina care vor fi efectuate incepand cu data de 10 Martie. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poți să faci un test de sarcină la 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| AliGab a răspuns:

Ori sunteti lipsiti de experienta, ori habar nu aveti. Testul de sarcina se poate face fara nicio problema la 14 zile de la contactul sexual (am facut eu si mi-a iesit pozitiv cand am fost insarcinata cu baiatul). In cazul unui ciclu neregulat ovulatia poate avea loc si cu 10 zile inainte de urmatoarea mentruatie, deci sunt sanse destul de mari sa fi ramas insarcinata daca ai avut contact sexual neprotejat. Cel mai bine este sa iti faci un test de sarcina si atunci vei afla ce fel si cum. Daca iese pozitiv, felicitari. Sa iti traiasca prichindelul sau prichindica.

| MohmorIbrack explică (pentru AliGab):

Mulțumesc pentru sfat! Mâine voi face testul?

| MohmorIbrack explică (pentru AliGab):

Mulțumesc pentru sfat! Mâine voi face testul. ????

| QElenaBoghiu a răspuns:

Testul de sarcină se face la 21 de zile după ultimul contact sexual...

Testul de sarcină se face la 2 săptămânii de la întârzierea /ultima menstruație.

Pai inainte sa-ti vina menstruatia(oricum asta depinde de la fata la fata) simptome generale ar fi: durerile de sani ori de spate, sanii sunt foarte sensibili in perioada asta, inca dinainte sa-ti vina menstra, dureri abdominale, ale ovarelor, stare de balonare, lipsa sau cresterea poftei de mancare. In ceea ce priveste sarcina, nu se manifesta imediat ce ramai (iar depinde de la fata la fata). La unele dupa cateva saptamani, la altele poate dupa 1-2 luni, insa in general ai stari de ameteala, de voma, lipsa poftei de mancare, dureri de cap etc. Daca nu esti sigura, de ce nu mergi sa-ti iei un test de sarcina? Macar te convingi daca esti sau nu si scapi de grija. Daca iti vine menstruatia si ai stari ciudate, e posibil sa ai vreo problema medicala si atunci trebuie sa mergi la doctor.

| TistarKNL a răspuns:

Sanse foarte mari, erai aproape de momentul ovulatiei daca ai ciclu regulat. Fa-ti repede un test de sarcina