| Nathalie18 a întrebat:

As vrea sa imi explice cineva va rog cum se manifesta greturile si varsaturile in cazul unei sarcini..adica conteaza daca mananci inainte sau nu? mentionez ca am avut contact sexual protejat la inceputul ciclului si in zilele cu fertilitate redusa, dar am mancat de dimineata lapte apoi am baut un espresso si am vomitat..deci dupa ce am mancat..nu inainte.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga Natalia, 50% dintre femei nu au greturi la sarcina, asa ca, nu-i relevant sa le ai. Uneori le ai inainte samanaci ceva, d oar din cauza ca nu-ti palce mirosul, alteori dupa ce manaci.

Cel mai probabil tu ai gastrita, odata ce sexul a fost protejat si nu ai cum sa fii insarcinata.

| Nathalie18 explică (pentru Violleta2022):

Nu am gastrita asta stiu clar, nu stiu ce am dar ceva am

| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva (prezervativul) se foloseste cu scopul de a facilita/permite sa fie intretinute contacte sexuale in orice zi a ciclului menstrual, inclusiv zilele perioadei fertile sau cele ale sangerarii menstruale. E. In cazul in care prezervativul ramane INTREG si INTACT la terminarea sexului si pe parcursul sexului SPERMA a fost ejaculata IN PREZERVATIV, dar deoarece acesta NU va putea ajunge IN VAGIN reiese cat se poate de logic ca formarea sarcinii devine practic IMPOSIBILA. In cazul tau in deplina liniste si fara stres, asteapta pana va incepe menstruatia proces care reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99, 9%, in actualul ciclu menstrual NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in uter. In aceasta perioada a ciclului menstrual este absolut IMPOSIBILA aparitia sau existenta unor ''simptome de sarcina'' fiindca asa ceva NU EXISTA. Daca exista simptomele si senzatiile precizate fiind reale, adevarate, atunci au cu totul alte cauzesau motive si trebuie sa teprezinti la medicul de familie. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Nu esti neaparat insarcinata dar ca sa stii greturile la sarcina (cine le are) daca esti la prima e posibil sa le ai sunt dimineata fie ca ai mancat sau nu ceva apoi pe parcursul zilei dupa pofte.
Cand esti insarcinata simti mirosurile altfel si ai o pofta de mancare crescuta si de cele mai multe ori dupa ce mananci ce poftesti vomiti.

| sofisis a răspuns:

Nu esti gravida.

| HadesSs a răspuns (pentru sofisis):

De unde sti? laughing

| sofisis a răspuns (pentru HadesSs):

Am citit in ghioc laughing)

| HazelEyes77 a răspuns:

Pur si simplu nu a picat bine la stomac combinatia de lapte cu espresso nu cred ca ai motive sa te ingrijorezi. Nu e vorba de o sarcina avand in vedere ca te ai protejat si nici nu erai in zilele propice ovulatiei. La unele femei organismul reactioneaza urat in primele 3 4 luni de sarcina si au greturi puternice dimineata indiferent daca mananca sau nu dar si pe timpul zilei cand simt vreun miros care nu le face bine. Si chiar vomita tot ce au mancat uneori. Celelalte sunt mai norocoase si nu au simptome asa evidente. In cazul tau nu cred ca se pune probema de asa ceva.

| sweetangels a răspuns:

Poate ai mancat cu prea mare pofta. Si asta poate fi o cauza.