| sintga a întrebat:

as vrea sa va impartasesc nemultumirea mea si poate va dati o parere. am 17 ani, sunt o eleva buna (si nu o spun doar pentru ca e vorba de mine, sau ca m-ar supraaprecia). incerc sa fac cat mai mult bine in jurul meu, sau cel putin sa nu deranjez pe nimeni, mai ales in mod intentionat. eu sunt genul de persoana careia ii plac oamenii cu care poti discuta ceva, de la care poti invata diverse lucruri, oameni simpli si in acelasi timp foarte interesanti.happy URASC extraordinar de mult minciuna, bataia de joc nelalocul ei, si oamenii care nu traiesc decat pentru a barfi si a se baga in vietile altora. cu stupoare am constatat ca numarul lor e din ce in ce mai mare, peste tot gasesti oameni "de nimic", cu care nu poti fi prieten, deoarece nu ai cum sa ai incredere in ei pentru ca te vor dezamagi la tot pasul. acum ca sunt in vacanta de vara si am ramas aproape fara prieteni, si nu stiu ce sa cred si despre ei, daca ar trebui sa am incredere 100% in ei thinking ..ma rog. din lipsa de activitate am inceput sa stau in casa si sa invat pentru facultate de pe acum, ca am destul de invatat si asa.happy insa, uneori imi vine sa plec departe fiindca fara cineva alaturi parca nu-mi mai arde de nimic! ultimul prieten l-am avut cu 4 luni in urma, iar de unul "nou" nu se poate pune problema deoarece in oraselul in care traiesc cunosc pe aproape toata lumea, si din nefericire aceste persoane sunt in general foarte superficiale, si nu exagerez si nici nu am mari pretentii...eu mizez in primul rand pe respect si sinceritate, si consider ca restul vine de la sine. insa cum am mai spus, la ora actuala aceste peroane sunt pe cale de disparitie. singura consolare si "scapare" care ma face sa gandesc oarecum pozitiv, e viitorul, si anume facultatea, unde sper sa intalnesc oameni...normali pana la urma. big grin si acum ca sa inchei, si scuze de textul destul de mare, as vrea sa va intreb: Cati dintre voi treceti prin aceeasi situatie? si de asemenea astept orice tip de pareri/raspunsuri rationale. mersi happy p.s.: scuze de categorie, dar nu-mi dau seama unde ar fi indicat sa postez asa ceva, si asta e cea mai citita categorie big grin

Răspuns Câştigător
| CrisTinasss a răspuns:

Buna! happy ai perfecta dreptate! majoritatea persoanelor pe care le intalnesti sunt superficiale, iar prietenii sunt pe interes! dar sa ne gandim ca poate exista si karma smug laughing oricum, daca tu esti o persoana ok, o sa vezi ca iti va fi bine!winking nu te schimba, si sigur viata iti va oferi o surpriza placuta! big grin pupici :*

20 răspunsuri:
| hackey a răspuns:

Esti o tocilara happy (nu e o insulta)
Ai spus ca ai avut un prieten. Cat timp petreceai cu el/zi? Trebuie doar sa cauti cercul de prieteni de care tu apartii happy

| sintga explică (pentru hackey):

Tu nu stii ce inseamna cuvantul "tocilar" happy ar trebui sa cauti in DEX big grin eu nu am spus ca invat incontinuu, nu ma suprapreocup cu asta si nici nu era asta subiectulhee hee un sfat pentru tine: gandeste inainte sa spui ceva.big grin

| hackey a răspuns (pentru sintga):

"Tocilarul" din dex si-a pierdut de mult intelesul, mai ales in prezent.
Dupa mine, tocilar inseamna aceea persoana preocupata de cifrele pe care le ia la scoala, care sta "sa invete lucruri noi!".
"Din lipsa de activitate am inceput sa stau in casa si sa invat pentru facultate de pe acum, ca am destul de invatat si asa" - serios? Ai 17 ani, ai intrat in vacanta si tu... inveti?
Cu colegii tai cum te intelegi? Spune-mi te rog ca ei nu te inteleg pe tine si ca ei nu sunt de nivelul tau.
Sa ne facem intelesi: se vede ca ai habar sa scrii, sa iti exprimi ideile coerent si poate ca esti desteapta dar faptul ca nu iesi din casa, nu mergi undeva cu cineva, nu ai un prieten/coleg te face o tocilara.
Vrei prieteni inteligenti? Ii vei gasi, nu iti fa griji.

| sintga explică (pentru hackey):

Uite cum sta treaba, sa ma fac si eu inteleasa: nu cred ca te-am intrebat de ce nu ma inteleg eu cu o pers sau alta...nu sunt asa incuiata, ies din casa daca asta era problema ta, am destule cunostinte cu care sa ies la suc, etc...si fac asta destul de des. problema e ca mi s-a luat de persoanele superficiale. eu prin ce am adus in discutie ma refeream la faptul ca in ziua de azi nu mai gasesti persoane cu care sa ai intr-adevar ceva de discutat, in care sa ai incredere. Acum pe bune, nu-mi spune ca nu ai sesizat cati oameni inculti, cocalari si retarzi sunt. o gramada! uite, eu nu am chef sa am de a face cu ei, si pe aici pe la mine majoritatea cam asa sunt. happy apropo, nu sunt preocupata "de cifrele pe care le iau la scoala" si ce ai mai spus tu, si daca tu imi spui ca persoanele care vor sa invete lucruri noi sunt tocilare si fac ceva intelept pentru viitorul lor, decat sa-si piarda vremea cu neinsemnati care vor avea parte numai de rateuri in viata, imi pare rau sincer pentru tine.sad

| mihlex94 a răspuns:

Buna imi place ca mai gasesc pe cineva care gandeste la fel ca mine deoarece exact aceiasi parere o am si eu despre oamenii carora le place sa fie in centrul atentiei, care cred ca printr-un comportament care li se pare lor ca ii face superiori fac glume nelalocul lor si se baga in viata unora... exact acelasi tip de comportament am avut ocazia neplacuta sa il vad si la multi din prietenii mei. Oricum daca vrei sa vorbim mai mult sa stii ca am si eu 17 ani si ceva si daca vrei imi poti lasa id printr-un mesaj privathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te felicit pentru modul de gindire, pentru modul in care vezi lucrurile.Bravo tie, putini la virsta ta mai gindesc astfel.Ramii asa cum esti, chiar daca acum esti "singura"! Te asigur si iti promit ca nu peste mult timp, multe se vor schimba, pentru tine.Mult noroc.

| sintga explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc! mult noroc si tie! happy

| 1Mihai1 a răspuns:

Mă bucur pentru faptul că, după tot ce ai scris, te consider o fată matură (în toată plinătatea cuvantului), te felicit pentru asta.
Lasă-i pe ceilalţi "prieteni", o să vezi că tot tu caştigi.
Numai bine îţi doresc!

| sintga explică (pentru 1Mihai1):

Iti multumesc pentru raspuns! numai bine si tie!

| Skeez a răspuns:

Adevarat,dar daca esti inconjurata de oameni superficiali... trebuie sa te adaptezi sa inveti sa ii accepti, nu ca niste prieteni foarte buni dar macar ca niste amici. pentru ca sunt foarte putine persoane care chiar sunt sicere, de treaba etc. iar tu nu poti trai in singuratate invatand pentru ca esti totusi o adolescenta, nu iti irosi adolescenta in casa... du-te distreazate si alegeti cativa prieteni pe care sa ii ai la suflet iar cu restul distreazate cat mai mult, sa simti ca traiestiwinking
Dar hai ca incep sa ma lungesc cu scrisul, te-ai prins tu la ce m-am referitwinking

See yawinking

| sintga explică (pentru Skeez):

Mersi pentru raspuns! si da, ai si tu dreptate! take care! happy

| Skeez a răspuns (pentru sintga):

True storywinking

| Bellatores a răspuns:

Dupa cum spuneai si tu, majoritatea persoanelor sunt demne de dispret, trec si eu prin momente asemanatoare iar persoanele din jurul meu(majoritatea profitoare)ma dezgusta.Asteapta sa treci in noua etapa(facultatea)..eu mai am 2 ani de liceu si momentan trebuie doar sa astept.big grin

| sintga explică (pentru Bellatores):

Mult succes si tie! mersi pentru parerea ta, si fii mereu tu insuti! happy

| Bellatores a răspuns (pentru sintga):

Sunt baiat dar gandesc la fel ca voi, sunt profil mate-info si poate de aceea ceilalti cred ca sunt putin diferit de ei..adica ei se tin de glume proaste la care ceilalti rad..nu mai am nici un prieten.Ce viata cruda si iti multumesc!

| sintga explică (pentru Bellatores):

Buna! nu ai pentru ce sa imi multumesti happy si eu sunt la prfil mate-info, dar nu vad de ce ar fi asta o problema :p cunosc o gramada distrusi la mate-info care nu-mi dau seama cum au ajuns acolo oh go on si cel putin aici la mine daca nu esti la mate-info esti considerat chiar prost laughing oricum, fii tu linistit, ca o sa-ti gasesti prieteni. spre exemplu, uite, poti gasi un prieten chiar si in mine big hug deci nu-ti face griji happy

| Bellatores a răspuns (pentru sintga):

In tine da, sa zicem ...doar ca zilele trecute mi-a spus o persoana foarte apropiata mie ca cineva ma vorbea pe la spate in fata ei(un coleg). aparentele sunt inselatoare..mama ei de viata.

| BowWow a răspuns:

Hei! Da,ma aflu in aceeasi situatia ca si tine,cand totul mi se pare ca este efemer iar increderea mea in anumite persoane se spulbera pe zi ce trece.Dar si eu am un nou inceput in fata, un inceput imprevizibil care sper sa nu se bazeze la fel de mult pe falsitatea obisnuita.
Locuiesc de asemenea intr-un oras mic,in care toata lumea cunoaste pe toata lumea. Oricine primeste o eticheta,ce se impune uneori in fata anumitor persoane. Aici intervine faza cu un posibil iubit, adevarul este ca nimeni in zilele noastre nu mai are rabdarea aia caracteristica unor vremuri indepartate, aceea de a astepta sa vada cum esti tu cu adevarat.
Cat despre prieteni. eu as zice ca daca nu ai asteptari nu ai cum sa ai dezamagiri.Dar asta este imposibil, precum este imposibila si ocazia de a nu fi dezamagita. Incearca sa vezi dincolo de aparente, sa pui mai mult accentul pe detalii si poate ca iti vei descoperii adevaratii prieteni curand. Sper ca te-am ajutat!

| sintga explică (pentru BowWow):

Multumesc pentru raspunsul tau! happy mult succes si tie!