| anonim_4396 a întrebat:

Ceea ce am să zic aici este cât se poate de serios.
Am aproape 18 ani(îi împlinesc în câteva luni) și nu știu ce e ăla sărut... Îmi vine să mă sinucid, dar nici de asta nu sunt în stare. Nu știu ce e aia iubire, pentru că nu am primit-o niciodată, nici din partea părinților și nici a prietenilor(care sunt și ăia puțini pentru că sunt timidă).
Mereu am fost timidă și de asta nu am reușit să îmi fac un iubit. Am avut câțiva pretendenți dar nu i-am accepta fie de frica de a nu-și bate joc de mine fie pentru că nu am vrut să mă arunc în brațele oricui.
Nu că mă laud dar arăt bine, frumoasă sunt, poate nu cea mai frumoasă dar sunt, de treabă, nu înșel, dar singura problemă e că sunt timidă. Din cauza asta nici nu ies ca să pot cunoaşte băieți și plus pentru că nu am cu cine. Nu zic toate astea ca să îmi caut pe cineva aici(nu e locul potrivit) ci doar ca să îmi ziceți ceva care să mă facă să mă simt mai bine. Și băieți, voi dacă ați da de o astfel de fată, ce i-ați zice?sad Cum ați reacționa?

11 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Chiar nu e cazul sa gandesti asa ...ai doar 18 ani nu 40. Ai tot timpul din lume sa ti gasesti pe cineva care sa te iubeasca si sa te aprecieze sincer. Bine ai facut ca nu te ai aruncat in bratele primului venit. Ce i-a tau e pus deoparte stii cum se spune! De multe ori dragostea vine neanuntata si cand te astepti mai putin. Trebuie doar sa ai mai multa incredere in tine si sa gandesti pozitiv. Zambeste mai des, indrazneste sa faci lucruri noi, citeste carti motivationale despre increderea in fortele proprii. Gandeste te ca esti un om deosebit care merita sa primeasca numai lucruri frumoase in viata. Fii draguta cu cei din jur ajuta i daca poti si te vei simti mai bine. Capul sus draga mea. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fereasca dumnezeu. Bai fetita eu cred ca tu nu esti normala la cap. Cum poti sa te gandesti sa te sinucizi pentru asa ceva? tu n ai minte?
pune mana si lasa timiditatea la o parte ca n ai ce face cu ea si ai mai multa incredere in tine, daca tot ai lista de calitati ( insirate aici)
viata e frumoasa, daca stim cum sa ne-o facem in asa fel, sunt oameni bolnavi care si-ar dori sa fie sanatosi si problema ta este ca n ai iubit si vrei sa te sinucizi.
sa stii, ca uneori ca sa primesti dragoste mai trebuie sa si oferi.
imi pare rau ca poate sunt dura cu tine, dar nu suport cand aud de sinucis, ce naiba. happy

| Xelon a răspuns:

Timida sau nu,trebuie sa iti iei inima in dinti si sa incepi cumva sa capeti experienta,acum nu este o tragedie dar daca mai astepti mult s-ar putea sa fii catalogata ciudata,fii si tu putin mai deschisa si increzatoare in tine, crede-ma ca baietii adora asta la o fata, din ce am citit aici iti cam place sa te plangi daca faci chestia asta si in realitate nu este de bine, persoane poti cunoaste peste tot si in viata reala si in virtual, idea este doar sa te deschizi tu putin si sa lasi persoanele sa te cunosca.

| Romanul86 a răspuns:

Dacă vreun băiat vrea să vorbească cu tine spune-i că ești o fire timidă după un timp să aibă rabdare cu tine.
Dacă vrei să abordezi un băiat cere-i ajutorul sau o părere adică sa te ajute la ceva sau să îți explice ceva și tot așa până la urmă își da el seama că tu vrei să vorbești cu el. Nu-i spune că îți place de el! Dă-i semne că îl placi, de exemplu întreabă-l dacă îi place rujul tău, orice va zice tu sa-i spui ce vrajeli ai!

| BryBard a răspuns (pentru Romanul86):

Ce bine ar fi daca ar fi baieti "din astia" si nu de d-aia care sa profite de naivitate(non-experienta)si de sentimentele altora...Cel mai bine din punctul meu de vedere ar fi ca ea s-a cunosti pe cineva pe care parintii ei ar accepta.Pentru ca parintii stiu cel mai bine ce e bine si ce e rau pentru copii lor.

| Jonas94 a răspuns:

Bună!
Toate fetele sunt așa, într-o oarecare măsură. Ce poate să facă un bărbat (nu băiat) este să aibă răbdare, pentru că totul vine în timp.
Prețuiește-te exact așa cum ești, timiditatea nu e un handicap, este o reacție psihologică de apărare.
Odată cu trecerea timpului, vei scăpa de acest înveliș necesar dezvoltării.
Ce poți face pentru tine, este să vorbești și cu un psiholog, de multe ori, sunt psihologi la școală, care nu fac nimic, pentru că nimeni nu le folosește serviciile, totul în mod absolut gratuit.
Orice fluture a fost o omidă la început big grin
Succes!

| Eduard196 a răspuns:

Daca asa stau lucrurile, vreau sa te cunosc! happy

| BryBard a răspuns:

E o problema des intalnita,asa ca nu e "iesita din comun", nu trebuie sa te auto-etichetezi singura, de un lucru de care sufera toata lumea(intr-o anumita masura),. Nimeni nu se naste invatat. Iubirea nu e palpabila, ea se simte in interiorul sufeetului(caldura interioara)cand esti esti atrasa de cineva, te afli in prezenta lui etc, vorbesti cu el etc.Incerca sa fi mai deschisa cu lumea,mai ales cu parintii tai,oricat de ciudat ar suna ar trebui s-a vorbesti toate problemele cu parintii,ca asta e rolul lor in viata de a te "ghida" si invata despre lume,cu ce se mananca! Nu trebuie sa iti faci griji in privinta prietenilor, intr-adevar peste unele necazuri se trece mai usor cu asa zisul ajutor din partea prietenilor(sti zicala aia, prietenul adevarat la nevoie se cunoaste, te ajuta mai ales la greu) In ziua de azi putini mai sunt s-a te ajunte, in loc sa "profite" pte deplin. Putini si buni, nu multi si prosti.Nici eu nu am prieteni "de incredere", am numai ca sa fie acolo, sa mai imi pierd timpul.Si aia putini 3-4.Ai facut bine ca i-ai indepartat pe acei indivizi, pentru ca la varsta aia nu se gandesc decat la "prosti"(sunt excepti care gandesc cu capu si nu cu... ), nu zic ca nu sunt si de varste inaintate care sa nu profite, e plina lumea de oameni de genu, e inevitabil sa dai peste ei.Si eu eram timid cand eram mic,cu timpul am trecut peste,zicand "ce pierd daca incerc?" (Aicia nu ma refer la prosti,ci la lucruri normale, gen sa vorbesc cu o afta sau chesti de genu, sa fiu mai indraznet). Daca o sa ai mai multa incredere de sine o reusesti s-a treci peste.E bine sa iesi "afara" si sa cunosti societatea, chiar daca pare un esec, nu stiu cum e la alti in orase, da la mine e full de gipsi si oriunde te duci numai purandei de 10 ani care comenteza la tine(tu avand de 2-3 ori varsta lui).....Eu ca baiat,mi-as dori o fata ca tine,si as respecta-o ca atare(nu i-asi da drumul niciodata,as lupta pentru ea,ca astfel de fete nu gasesti orisiunde,is pe cale de disparitie),pentru ca stiu cat de greu e sa fi femeie(prin cate dureri treci,sa aduci un copil pe lume,atata presiune,oboseala,sa faci treburile casei,sa cresti un copil,astea is lucruri serioase, un baiat si-ar pierde creieri daca ar face toate chestiile astea).Mie unul imi plac fetele timide, is asa dragute, nu stiu e mai romantic, chiar daca is mai tacute, cu timpul devin deschise.Roaga o prietena, sau o colega de clasa sa iesiti in weekend sa va plimbati, sa mai discutati etc si asa o sa treci peste problemele de exprimare"sentimentala". Incerca sa nu te lasi "pacalita de orice golan, pretuieste-ti viata si corpul(uni are vrea sa le aiba ce ai tu).Din punctul meu de vedere e ceva normal si se rezolva cu timpul, numai ca trebuie sa mergi inainte, nu s-a stai pe loc si sa te inchizi in tine.Era un timp cand si eu m-am izolat de lume si mi-au deschis ai mei "mintea". Fete ca tine mai rar, dar si de pretuit!

| Kimball a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, doar ca eu sunt băiat si am 19 ani.
Deci nu esti singurăhappy

| WildLatte a răspuns:

Pot spune ca te inteleg. Asa era si eu pana acum 2 luni. exact la fel. timida, venita la facultate intr-un oras mare, nu aveam pe nimeni, eram mereu singura, cu anxietate sociala, habar n-aveam ce e ala sarut, fara sa fi avut iubit vreodata, de sex nu mai zic. sunt virgina, so. cel mai probabil o sa fac sex la 20 de ani ( 20! si jur ca nu regret, ca restul pot fi oricand, asa nu mai pot niciodata ). Pana anul trecut in noiembrie cand pe neasteptate l-am intalnit pe " el ", acel " el " care nu s-a speriat de felul meu de a fi, din contra, incearca sa ma inteleaga si sa ma ajute sa-mi depasesc timiditatea si complexele. Si ca prin minune am o relatie de o luna si, cand credeam ca o sa mor forever alone cu un copil adoptat si 4 caini. Deci tot ce poti face e sa ai rabdare, fiecare persoana isi are in lumea asta perechea. Totul vine cand te astepti mai putin. Incearca doar sa iesi mai mult din casa, chiar si singura si sa fii cat mai deschisa in a cunoaste oameni noi ( implica-te in diferite proiecte la scoala etc ). nu stii niciodata unde-l intalnesti pe " print ".

| tpu12121222 a răspuns:

1. Multi ani inainte! ai o varsta foarte frumoasa, vorba cantecului (https://www.youtube.com/watch?v=bZXojqPZrqQ).
2. De ce sa te sinucizi? Damn it, nu pentru asa ceva!
3. Una este iubirea unui iubit, alta este iubirea parinteasca, alta-i prietenie, camaraderia cuiva. Sa nu le amestecam si mai ales, sa avem rabdare cu fiecare!
4. E bine ca ai o atitudine deschisa, sincera cu sinele tau, totusi nu exagera cu critica. E bine ca stii ce nu vrei si ca ai o imagine asupra a ce iti doresti, asa ca ai rabdare, lucrurile se vor aseza.
5. E bine ca-ti accept timiditatea. Acum, ce-i de facut? Cel mai grav ar fi sa incerci sa pari ceea ce nu esti: sa iesi (daca nu-ti place), sa cauti barbati in locuri in care nu te regasesti etc. Nu ai nevoie de cuvintele cuiva ca sa te simti bine, ci descopara-te pe tine.

Ce pasiuni ai? Daca iti plac timbrele, poate iti vei face prieteni printre ceilalti colectionari :), daca iti place sahul, sigur vei gasi un baiat cu care sa te intelegi. Iar daca mergi la clubul de matematica, sigur vei gasi un Perelman cu care sa poti discuta :).
Daca iti place teatrul, sigur vei gasi pe cineva cu care sa dezbati Cehov.

In concluzie, axeaza-te pe pasiunile tale, pe personalitatea ta, pe tine si pe masura ce vei lua parte la lucruri care-ti plac, vei avea ocazia sa intalnesti pe cineva, pentru care a meritat sa astepti.

"Cum ati reactiona?" -damn, viitorul tau iubit este un tip foarte norocos!

5. In loc sa te lasi cuprinsa de ganduri fataliste, pune mana pe o carte, chiar ajuta!

6. Comenteaza si tu ce-ti scriu oamenii pe aici, ca sa arati ca apreciezi increderea celorlalti.