| 777eSpirituales777 a întrebat:

Buna TPU.
De ce este pacat sa facem sex inainte de casatorie? happy
Multumesc pentru raspunsuri.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te-a pacalit cel care ti-a dat aceasta informatie aberanta. Sexul reprezinta o activitate placuta si inaltatoare de suprema satisfactie, nicidecum una degradanta, rusinoasa pentru a fi considerata/catalogata ca ar reprezenta un pacat daca este intretinut inainte de casatorie. Cum se impaca/aplica aceasta "teorie" imbecila, absurda, gresita in cazul celibatarilor sau a celor care se casatoresc la o varsta destul de inaintata si tot mai des intalnita, de peste 30-35 de ani, adica doar dupa terminarea studiilor universitare? Incepe-ti viata sexuala in momentul in care consideri ca esti pregatit din punct de vedere fizic, psihic si mental. Multa sanatate......mentala happy

| 777eSpirituales777 explică (pentru corbulalbrosu):

Buna!
Dumnezeu ne-a dat informatia in BIBLIE si el nu pacaleste pe nimeni. Asta e BLASFEMIE ce spui tu. happy
Prin rugaciune si post poti sa ramai virgin pana la orice varsta fara a cadea prada ispitei diavolesti. Sunt atatia preoti care raman celibatari toata viata.
Ma bucur ca ti-am fost de folos.
Pa pa. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Ok, nu stiam cu cine vorbesc. Eu si corbulabrosu ti-am dat doua raspunsuri foarte serioase, pertinente si corecte din punct de vedere stiintific. Acuma ca tu ai alte credinte e strict treaba ta. Daca stii asa de bine de ce ai mai intrebat?

| Kira5854 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

E a treia sau a patra intrebare de genul sex= pacat la care i-am raspuns, nu are nicio cale de scapare tipulhappy E prea indoctrinat omu'

| Kira5854 a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

PReotii aia au dat mai multa laba ca 3 atei la un loc si probabil au si *** mai mult decat crezilaughing)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kira5854):

Imi place aceasta a epigrama happy;;;;; -din colectia citate despre religie sau despre rai
Virgil Petcu
Mare-ţi e grădina, Doamne

Grădina Ta - care-i destul de mare
(În care întâlneşti şi răi şi buni),
Noi te-am ruga, ca printre pomii-n floare,
Să faci aici şi-o casă de nebuni!
Cu dedicatie speciala pentru stim noi cine rolling on the floor

| Kira5854 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asta e de retinut laughing

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca este pacat sa intri nevirgin(a) in biserica.

| Kira5854 a răspuns (pentru Emilian65):

laughing)))) Vrei sa spui ca toate babele din bisericile din Romania sunt virgine? Hai ca asta e buna laughing laughing laughing

| CuriousStuff a răspuns:

Nu, si e o completa prostie si aberatie. Trebuie sa-ti cunosti partenerul/partenera inainte de pasul asta. Nu mai suntem ca acum cateva sute de ani, sa ne aranjeze altii cu cine ne casatorim si ce-o fi, aia a fi. Trebuie sa cunosti si sa vezi daca te potrivesti cu persoana de langa tine. Asta daca vrei sa fii fericita sau sa nu divortezi dupa o luna de mariaj. Sexul e un punct foarte important intr-o relatie. Relatii aparent perfecte se destrama pentru ca nu exista intelegere in pat.

| 777eSpirituales777 explică (pentru CuriousStuff):

Buna!
Ce spui tu cred ca e un ritual la atei daca nu ma insel. happy
Crestinii au incredere unii in altii si nu trebuie sa se testeze inainte de casatorie. Partenerul/partenera nu ar parasi relatia dupa ce a jurat ca va fi alaturi de iubit pana cand moartea ii va desparti. Asta e un pacat si mai grav. Niciun crestin nu isi risca mantuirea asa. happy

Poti sa cunosti persoana si fara sa faci sex cu ea. happy O intrebi direct daca te iubeste. happy happy
Ma bucur ca te-am lamurit.
Pa pa.